NATO üyesi Polonya’ya füze düştü! Rusya ‘biz atmadık’ dedi! 3. Dünya Savaşı mı başlıyor?

POLONYA’’nın Ukrayna sınırındaki köye füze düştü ve 2 şahıs yaşamını yitirdi. Letonya Dışişleri Bakanı, köyü Rus füzelerinin vurduğunu deklare etti. Pentagon Sözcüsü ABD’nin “NATO topraklarının her karışını savunacağını” altını çizdi. Rusya Müdafa Bakanlığı ise “Polonya toprağına Rus füzeleri düştüğüne yönelik suçlamalar kasıtlı provokasyondur” dedi. ABD Başkanı Joe Biden davranışlarında ölçülü konuştu. Ukrayna Lideri Zelenski, NATO’ya “Gerekeni yap” çağrısı yapmış oldu.

Abone ol

Polonya’da Ukrayna sınırına yakın bir bölgede bulunan Przewodow köyünde şiddetli bir patlama yaşandı ve 2 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu duyuruldu. ABD’li danışma yetkilisine dayandırılan bazı haberlerde, patlamanın kaynağının Rus füzesi olduğu iddia edildi. Üst üste gelen açıklamalar, 3. Dünya Savaşı mı başlamış olacak endişesi oluşturdu. 

Polonya: Net kanıtımız yok

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Polonya’nın Ukrayna sınırındaki Przewodow köyünde 2 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu füze saldırısı için füzeyi kimin attığına ilişkin ellerinde net bir kanıtın olmadığını söylemiş oldu. ABD Başkanı Biden başta olmak suretiyle bir oldukca devlet başkanı ile görüştüğünü belirten Duda, ABD’nin soruşturma için Polonya’ya uzman göndereceğini de sözlerine ekledi.

NATO’nun 4. maddesi için…

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de bir basın toplantısı düzenleyerek topraklarına füze düşmesinin arkasından tüm birimleri yüksek alarm seviyesine geçirdiklerini duyurdu. Polonya’nın NATO’nun 4. maddesinin kullanılmasına ilişkin danışım ve analizlerde bulunduğunu ifade eden Başbakan Morawiecki, Polonyalılara sükunetlerini korumaları, manipülasyonlara gelmemelerini, itidal ve sağduyu ile hareket etmeleri çağrısında bulunmuş oldu.

NATO uyesi Polonyaya fuze dustu Rusya biz atmadik dedi 3

NATO’nun 4. maddesinde ne diyor:

NATO anlaşmasının 4. maddesi bağlaşık ülkelerden birinin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve güvenliğini tehdit altında hissetmesi durumunda NATO üyelerini danışma için toplantıya çağırmasını içeriyor.

Rus Büyükelçi Dışişleri’ne çağrıldı

Öte taraftan Polonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukasz Jasin, Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau’nun Przewodowo’ya düşen Rus yapımı füzeye ilişkin derhal izahat yapması talebiyle Rusya’nın Varşova Büyükelçisi Siergiej Andriejew’i acilen Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın da bugün öğlen saatlerinde Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayacağı öğrenildi.

Rusya: Suçlamalar kasıtlı provokasyon

Rusya Müdafa Bakanlığı iddiayla ilgili “Polonya medyası ve yetkililerinin Przewodow yerleşim alanına Rus füzelerinin düşmüş olduğu iddiasıyla ilgili açıklamaları, durumu tırmandırmak için kasıtlı bir provokasyondur. Ukrayna civarlarındaki hedeflere herhangi bir hücum yapılmadı” açıklamasını yapmış oldu.

ABD Başkanı Biden: Rusya olasılığı düşük

ABD Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, net bir şey söyleyemeyeceğini sadece ellerindeki ilk bilgilerin Polonya’ya düşen füzenin Rusya tarafınca fırlatılma olasılığının düşük bulunduğunu belirtti.

Pentagon’dan NATO vurgusu

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, “Polonya’da Ukrayna sınırına yakın bir bölgeyi iki Rus füzesinin vurduğuna dair basında çıkan haberlerin farkındayız. Size şu anda bu haberleri doğrulayacak herhangi bir bilgimiz olmadığını ve bunu daha detaylı bir şekilde araştırdığımızı söyleyebilirim. Bu yüzden vurgunculuk yapmak yada varsayımlara girmek istemiyorum” dedi. Ryder ek olarak, ABD’nin “NATO topraklarının her karışını savunacağını” altını çizdi.

Herhangi bir ayrıntıyı doğrulayamıyoruz

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson da “Polonya’dan gelen bu haberleri gördük ve daha çok informasyon toplamak için Polonya hükümetiyle beraber çalışıyoruz. Şu anda raporları yada herhangi bir ayrıntıyı doğrulayamıyoruz. Ne işe yaradığını ve sonraki uygun adımların nasıl biteceğini belirleyeceğiz” dedi.

Zelenski: Rusya acil olarak durdurulmalı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Polonya’ya düşen Rus füzeleri ile ilgili izahat yaparken Baltık ülkelerini ve Avrupa’yı Rusya’ya karşı gene uyardı. “Bugün Rusya’nın saldırıları, Endonezya, Hindistan, Çin ve savaşı bitirme ihtiyacından bahseden öteki tüm ülkeler için verdiği yanıttır. Rusya bunu bitirmek istemiyor. Bu dünyaya Rusya’nın bir cevabı oldu” diyen Zelenski, “Terör yalnız bizim sınırlarınızda değil. Esasen Moldova topraklarına yayıldı. Bugün Rus füzeleri dost ülkemizin toprakları olan Polonya’yı vurdu. İnsanlar öldü” dedi.
Rusya’nın acil olarak durdurulması icap ettiğini bir kez saha tekrarlayan Zelenski, “Ukrayna kaç kez terör devletinin ülkemizle sınırı olan kalmayacağını söyleyecek? Polonya ve Baltık ülkeleri… Terörün daha da ileriye gitmesi an meselesi. Rusya’nın cezalandırılması ne kadar uzatılırsa Rus füzeleri de hepimiz için o denli tehdit olacak” dedi.

AB Komisyonu: Durumu yakından izliyoruz

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin her iki ülkeyle de dayanışma içinde bulunduğunu, durumu yakından izlediklerini belirtti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy