Nedensiz Sarsılıyor musunuz? Esansiyel Tremorunuz Olabilir

0

[ad_1]

23 Mayıs 2022 — Virginia Beach’te yaşayan 67 yaşındaki emekli Fred Gutermuth, ellerinin titremediği bir zamanı hatırlamıyor.

Yaşamının ilk zamanlarında, bunu asla fazla düşünmedi. 22 senedir Donanma’daydı ve titreme performansına zarar vermedi. Sadece, şehrinin Su Arıtma Bölümünde bir işe girdikten sonrasında, suyu potansiyel bakteri yada toksinler için kontrol etti.

“Yaptığımız testleri kaydetmemiz gerekiyordu ve kimse el yazımı okuyamadı” diyor.

Bir nörolog, Gutermuth’a vücudun bazı kısımlarının – bilhassa eller, kafa, beden ve bacaklar – istemsiz ve ritmik olarak sallanmasına yol açan bir hastalık olan esansiyel tremor teşhisi koydu. Sesi de etkileyebilir.

Gutermuth, “Uzun bir süre bir tek ellerim etkilendi fakat son zamanlarda sesimin de titremeye başladığını fark ettim” diyor.

Esansiyel Tremor Nedir?

Phoenix’teki Barrow Enstitüsü’nde Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları başkanı Holly Shill’e gore, esansiyel tremor “60 yaş üstü insanların ortalama %5’ini etkileyen, gördüğümüz en yaygın nörolojik durumlardan biridir”. 2014 senesinde meydana getirilen bir araştırmaya gore, ABD Birleşik Devletleri’nde 7 milyon kadar insanı etkileyebilir.

ET yaşa bağlı olabilir ve insanoğlu yaşlandıkça gelişebilir yada kötüleşebilir.

“Nörodejeneratif bir durum olup olmadığını görmek için beynin her yerine baktık, sadece beyinde esansiyel tremor ile ilişkili olduğu kabul edilen özellikler olmasına karşın beyinde bir ‘sigara tabancası’ bulamadık” diyor. Şili.

ET’nin gelişebileceği iki “zirve” süre vardır – çocuklukta ve yaşlılıkta. Shill, çocuklukta esansiyel tremor geliştiren kişilerin “genetik, kalıtsal bir nedene haiz olma eğiliminde olduklarını ve ailelerindeki öteki kişilerin de esansiyel tremor bulunduğunu bildirme olasılıklarının daha yüksek bulunduğunu söylüyor. Aslen, esansiyel tremoru olan kişilerin ortalama %60’ı bir aile öyküsü bulunduğunu bildiriyor.”

Nichole Harrison, tüm yaşamı süresince ET’yi deneyimlemiş 50 yaşlarında bir Avustralya sakinidir.

“Ben minik bir çocukken başladı” diyor. “Akrabalarım bunu tanımadı ve bir tek gerilmiş bir çocuk olduğumu düşündü. Ben de gerilmiş bir çocuk olduğumu sanıyordum.”

Harrison, kendisini “Shakey Nan” olarak adlandırdığı YouTube ve Feysbuk videoları vasıtasıyla ET hakkında farkındalığı artırmada etkili oldu.

“Annemin büyük büyükannesine çocuklar tarafınca ‘Shakey Nan’ lakabı takılmıştı. Parkinson hastalığı teşhisi kondu, sadece yürürken ve güzel şeyler yaptığında başı ve tüm vücudu sarsıldı. Şimdi muhtemelen ET geçirdiğini anlıyorum, ”diyor Harrison.

Harrison’ın kardeşlerinden birinin titremesi var ve Harrison babasının ellerinin de titrediğini fark etti. “Kısa bir süre ilkin, ailemin her iki tarafınca da esansiyel titremeyi devralan bir ‘çifte darbeye’ haiz olmam gerektiği yerine oturdu.”

Mitler ve Yanlış Yorumlar

Esansiyel tremor çoğu zaman Parkinson hastalığı ile karıştırılır, sadece bunlar değişik durumlardır.

Shill, “İkisini ayırt etmenin kolay bir yolu var” diyor. ET’deki titreme, şahıs ellerini kullanmaya çalışmak şeklinde bir faaliyette bulunduğunda ortaya çıkan bir “fiil titremesidir”. Parkinson’daki titreme, eller sessizken ortaya çıkan ve şahıs ellerini kullanırken kaybolan bir “dinlenme titremesidir”. Ek olarak, Parkinson’dan değişik olarak, esansiyel tremor tipik olarak kambur duruşa, yavaş hareket etmeye, katılığa yada ayakları yere basan bir yürüyüşe niçin olmaz.

Shill, ET’li hastalar “çoğu zaman zayıf ve gerilmiş olarak kabul edilir, bu da durumdan oldukca uzak” diyor. “Birinin titriyor olması, gerilmiş yada rahatsız oldukları anlamına gelmez – sadece stres semptomları daha da kötüleştirebilir.”

ET’li biri, titremeyi vurgulayan durumlar olan “insanların önünde ayağa kalkıp konuşmak, açık büfe yiyecek almak yada bir restoranda yiyecek yiyecek mevzusunda isteksiz” olabilir. Shill, “Bu anlamda, ET toplumsal olarak oldukca engelleyici bir durum olabilir” diyor.

Esansiyel tremor ek olarak yeme, içme, tıraş olma, yazma ve işyerinde emek harcama şeklinde günlük aktiviteleri de etkisinde bırakır. Yaşam kalitesi üstündeki tesiri stres yaratabilir.

Harrison, esansiyel tremoru olan kişilerin, sarsılmaları sebebiyle sıhhat uzmanları tarafınca bile alkol yada uyuşturucu tesiri altında oldukları şeklinde yanlış algılandığını söylüyor. ET’li bir bayan Harrison’a tedavi için hastaneye gittiğini söylemiş oldu ve bir tabip onu kapıda durdurdu ve “Ayık olduğunuzda geri gelin” dedi.

ET için Tedaviler ve Yönetim Yaklaşımları

Shill, şu anda esansiyel tremor için bir ekip ilaçların mevcut bulunduğunu söylüyor. İlaç tedavisinin temel taşları, hastaların ortalama %40 ila %50’sinde titremeyi azaltan primidon (nöbet önleyici bir ilaç) ve propranolol (çoğu zaman yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır). “Sadece, hepimiz bunlara cevap vermiyor, bu oldukca sinir bozucu olabilir.”

Shill, derin beyin stimülasyonunun cerrahi bir yaklaşım bulunduğunu “bilhassa seneler süresince bir takım ilacı deneyen oldukça ileri düzeyde titremesi olan kişiler için yararlı” diyor.

Beynin derinliklerinde kas aktivitesini koordine eden ve denetim eden bir yapı olan talamusa implante edilen elektrotlar vasıtasıyla anormal sinyalleri düzenleyen elektrik stimülasyonu sağlar. Beyin stimülasyonu bilhassa ellerde ve bacaklarda titremeyi azaltabilir ve ET’li kişilerde yaşam standardını iyileştirmede yüksek başarı oranına haizdir.

Odaklanmış ultrason, çevredeki düzgüsel dokuya zarar vermeden derin beyin yapılarına, bilhassa talamusa hedefli bir halde çoklu ultrason enerjisi ışınlarını odaklayan, invazif olmayan bir teknolojidir.

Shill, “Ultrason titremeleri bozmak için talamusta minik bir delik açsa da, kafa derisi ve kafatasında herhangi bir kesi lüzumlu değildir” diyor.

Gutermuth, denemiş olduğu ilaçların “bir tür işe yaramaz” bulunduğunu söylemiş oldu. Odaklanmış ultrason tavsiye edilmişti, sadece o süre sigorta kapsamında değildi. (O zamandan beri, ET için odaklanmış ultrason Medicare tarafınca karşılanmaktadır ve öteki bazı sigorta şirketleri de aynı şeyi yapmaktadır.) Bunun yerine, derin beyin stimülasyonunu denedi, bu da destek oldu. “İşime devam edebildim ve buna hazır olduğumda emekli oldum.”

Ergoterapi ve Stres Azaltma

Shill, “ET’li kişilerin daha iyi yaşamak için ipuçları ve püf noktaları bulmasına destek olmak için” mesleki terapiyi önerir.

Bir ergoterapist, hastaların yeni teknikleri öğrenmelerine destek olabilir ve günlük olarak yapmak için cihazlar (ağırlıklı mutfak eşyaları, yazı gereçleri ve bardaklar, titremeyi telafi eden bir bilgisayar faresi ve yazma ve yazma ihtiyacını azaltabilen ses tanıma programları şeklinde) önerebilir. faaliyetleri daha yönetilebilir, kolu stabilize etmeye destek olacak ateller ve diş telleri şeklinde suni cihazlar ve gevşemeye destek olmak için derin nefes alma.

Shill, ameliyat gerektirmeyen ve yararlı olabilecek stimülatör tipi terapiler bulunduğunu söylüyor. Mesela, invaziv olmayan bir stimülatör bileziği FDA onayı almıştır.

Shill ek olarak kasları güçlendirmek ve tonlamak için ağırlık kullanmayı ve egzersizler yapmayı önerir. Yoga, meditasyon, biofeedback ve neurofeedback şeklinde gevşemeyi artıran ve insanların nefes almayı denetim etmesine destek olan yaklaşımlar da yararlı olabilir.

Gülmece destek sunar

Harrison’ın oğlu küçükken, sınıfındaki ufaklıklara kitap okumak için gönüllü oldu ve elleri o denli titriyordu ki kitabı güç bela tutabiliyordu. “Çocuklar bana gülüyorlardı. Sonunda gözyaşları içinde dışarı çıktım. Tekrar asla bu şekilde gönüllü olamayacağımı biliyordum ve bu kalbimi kırdı bu sebeple devamlı çocuklarımla ilgili her şeyin yanında olmak isteyen bir anne oldum. Saklanmaya başladım.”

Harrison, COVID-19 karantinasının “tüm hayatımı evde yaşayabildiğim için işleri oldukca daha kolay hale getirdiğini” söylüyor.

Sadece 50 yaşına vardığında nişanlandı ve arkadaşlarının ve ailesinin düğünde sarsılmasına tepkisini bekleyerek onları hazırlamak için Feysbuk’ta videolar yayınlamaya başladı. “Videolar dünyanın her yerine yayıldı” diyor.

Harrison, kimi zaman mizahın işleri aydınlattığını söylüyor. “Bir şeyi taşımam istenirse, bir aile üyesine ‘yerde mi yoksa taşınmasını mı istiyorsun?’ diyebileceğim. Bu, ‘odadaki fil’i adlandırır. Kendime yada yakın akrabalarım ve dostlarımla devamlı gülebildim fakat daha ilkin asla cemiyet içinde gülmedim.”

Gutermuth kabul eder. “Gülmece anlayışınızı korumaya çalışın” diye tavsiyede bulunuyor. “Her yere bir şeyler saçıyor olabilirsin, fakat eğer gülebiliyorsan, bu öteki insanları da seninle beraber gülmesi için rahatlatır.”

Destek için Ulaşın

Harrison, bir destek grubuna katılmanızı önerir. International Essential Tremor Foundation ve HopeNet sponsor grupları ve Feysbuk’ta mevcut gruplar var.

Harrison ve Gutermuth, halkı ve sıhhat profesyonellerini bu durum hakkında eğitmek mevzusunda tutkulu. Gutermuth, “Titreyen birini görürsem, onları eğitmeye çalışırım ve onlara tıbbi yada cerrahi olsun, bu durum için bir yardım bulunduğunu anlatmaya çalışırım” diyor.

Leave A Reply