New York’u tamamen kapladı! Gökyüzü kızıla büründü, ‘sokağa çıkmayın’ uyarısı yapıldı

Küresel ısınma nedeniyle “orman yangını mevsimi”nin erken başladığı Kanada’da günlerdir devam eden yangınlarda yaklaşık 3 milyon hektar ormanlık alanın yandığı bildirildi. Duman New York’a kadar ulaştı.

ŞEHRİN TAMAMEN KAPSAMI

ABD hükümetine bağlı bir web sitesi olan AirNow, New York City ve çevresinde hava kalitesi derecelendirmesini turuncudan 165 kırmızıya çevirdi. New York, orman yangınlarından çıkan dumanların gün boyu puslu bir havaya neden olmasına neden olurken, yetkililer insanları, özellikle de kalp, akciğer ve solunum rahatsızlığı olan kişileri dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor. Orman yangınlarından kaynaklanan hava kirliliği şehri tamamen kaplamış durumda.

AA-20230607-31366806-31366805-ABDYE_ULASAN_KANADAKI_ORMAN_YANGINANLARIN_DUMANI_HAYATI_OLUMUZ_ETKILDİR

DİĞER ÜLKELERDEN İTFAİYE GİDERLERİ KANADA’YA GİDECEK

Yerel basında çıkan haberlere göre, Acil Durum Hazırlık Bakanı Bill Blair yaptığı açıklamada, Kanada’daki orman yangınlarının ülkenin birçok bölgesini etkilediğini söyledi. Blair, son 10 yıldaki ortalama orman yangınlarının Mayıs ayında sadece 150.000 hektar olduğunu, ancak bu yıl aynı dönemde yaklaşık 3 milyon hektar ormanlık alanın yok edildiğini söyledi.

Kanada’nın Nova Scotia bölgesinde Pazar gününden bu yana devam eden yangınlara müdahale etmek için bölgeye askeri personel konuşlandırıldığını söyleyen Blair, burada çalışan herkesin harika bir iş çıkardığını ancak daha fazla yardıma ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Blair, 800’ü ABD’den, 224’ü Avustralya ve Yeni Zelanda’dan olmak üzere 2.400 itfaiyecinin yalnızca Alberta eyaletindeki orman yangınlarıyla mücadele ettiğini, Güney Afrika’dan 215 itfaiyecinin kısa süre sonra Kanada’ya geleceğini söyledi.

82 KONTROL EDİLEMEZ

Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı Jonathan Wilkinson, ülke genelinde şu ana kadar 211 yangın çıktığını ve bunların 82’sinin kontrol altına alınamadığını, geri kalanlarda soğutma ve diğer çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İklim değişikliği nedeniyle orman yangınlarının 2050 yılına kadar iki katına çıkmasının beklendiğini vurgulayan Wilkinson, hükümetin bu kapsamda ek önlemlere yatırım yaptığını söyledi.

BİNLERCE KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Kanada’nın Alberta eyaletinde 6 Mayıs’ta çıkan orman yangınları nedeniyle 29 bin kişi evlerinden tahliye edildi. Alberta Eyaleti Başbakanı Danielle Smith, eyalette olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı.

Kanada’nın güneydoğusundaki Nova Scotia bölgesinde 28 Mayıs’tan bu yana çıkan orman yangınları nedeniyle yaklaşık 14 bin kişinin tahliye edildiği ve 200’den fazla binanın hasar gördüğü açıklandı. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dünyanın en güçlüsü olacak!  Ürün yelpazesi Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya'yı kapsamaktadır.Dünyanın en güçlüsü olacak! Ürün yelpazesi Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’yı kapsamaktadır.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı açıkladıTürkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı açıkladı
Acı haber gece yarısı geldiAcı haber gece yarısı geldi

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy