Normalleşme adımı! İsrail’e büyükelçi ataması yapıldı

İsrail Büyükelçiliğine Dış Siyaset Danışma Kurulu Üyesi Şakir Özkan Torunlar atandı.

Abone ol

İsrail’le normalleşme sürecinin peşinden bir mühim adım daha geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de gösterilen karar bakılırsa;

İsrail Devleti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı KArarnamesinin 2 ve 3. maddeleri gereğince, Dış Siyaset Danışma Kurulu Üyesi Şakir Özkan Torunlar atandı.

Şakir Özkan Torunlar kimdir

TED Ankara Koleji’ni tamamladı ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1982 senesinde mezun oldu. Dışişleri Bakanlığı’na 1983 senesinde girdi. Ortadoğu Genel Müdür yardımcılığı ve Güvenlik İşleri Genel Müdür yardımcılığı görevlerini üstlendi.
2008-2010 yıllarında Bangladeş Büyükelçisi olmuş, 2010-2014 yılları aralığında Kudüs Başkonsolosu olarak Filistin Büyükelçiliği görevini üstlenmişti.

2014 yılı itibarıyla Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasal İşler (Cenup Asya) Genel Müdürü olarak vazife meydana getiren Torunlar, 17 Ocak 2017 – Mayıs 2021 tarihleri içinde Hindistan Büyükelçisi olmuştu.
2021 yılı itibarıyla Dış Siyaset Danışma Kurulu üyesi olan Torunlar 6 Ekim’deki kararname ile beraber Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi oldu. İngilizce ve Fransızca bilen Torunlar, evli ve bir çocuk sahibidir.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy