Nova Kakhovka barajının yıkılması dünyada gündem oldu! ABD’den açıklama geldi

Ukrayna’nın Rusya kontrolündeki Herson bölgesindeki Nova Kakhovka barajının çökmesinin ardından Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby bir açıklama yaptı. Barajın yıkımına neyin neden olduğunu kesin olarak söyleyemediğini söyleyen Kirby, yıkıma Rusya’nın neden olduğu yönündeki raporları değerlendirdiğini söyledi.

“UKRAYNALILARLA ÇALIŞIYORUZ”

Kirby, Dnipro Nehri barajının çökmesinin muhtemelen “çok sayıda ölüme” ve binlerce Ukraynalının tahliyesine neden olduğunun açık olduğunu belirterek, hasarın Ukrayna’nın enerji güvenliği üzerinde yıkıcı bir etkisi olabileceğini de sözlerine ekledi. “Barajdaki patlamadan Rusya’nın sorumlu olduğuna dair raporlar gördük. “Bu raporları değerlendirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve daha fazla bilgi toplamak için Ukraynalılarla birlikte çalışıyoruz, ancak ne olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz.”

SAVAŞ SUÇLARINA MÜDAHALE

Barajın yıkılmasının savaş suçu teşkil edip etmeyeceği sorulduğunda Kirby, uluslararası hukukun sivil altyapının yıkılmasını yasakladığını söyledi. Kirby ayrıca ABD’nin, etkilenenlere yardım sağlamak için insani yardım ortaklarıyla çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Rusya ise saldırının arkasında olmadığını ve Ukrayna’nın “sabotaj eylemi” olduğunu söyledi.

Kaynak: İHA

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
ABD'den inanılmaz talep!  Kuzey Akım'a SaldırıABD’den inanılmaz talep! Kuzey Akım’a Saldırı
CHP'nin milletvekili adayı belli oldu!CHP’nin milletvekili adayı belli oldu!
Önce taciz ettiler, Türk olduğunu anlayınca böyle saldırdılar! Önce taciz ettiler, Türk olduğunu anlayınca böyle saldırdılar!

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy