Ödeme Ayrıntıları ve Toplumsal Medya Filtre Yasağı – NBC Chicago

0

[ad_1]

Firmanın Illinois sakinlerinin yüzlerinin dijital taramalarını izinsiz olarak toplayıp saklayarak haklarını ihlal etmiş olduğu iddiasıyla karara bağlanan bir toplu davadan meydana gelen, Illinois genelindeki Feysbuk kullanıcılarına çekler geliyor.

397 dolarlık ödemelerin dağıtımı 9 Mayıs’ta başladı ve birçok Illinoisli bu hafta itibariyle paylarını aldı. Sadece ötekiler hala çeklerinin postaya ulaşmasını bekliyor.

“Feysbuk’un kendileri için 7 Haziran 2011’den sonrasında bir yüz şablonu oluşturduğu ve saklamış olduğu” Illinois’deki Feysbuk kullanıcıları, ödeme almaya hak kazanır, sadece hak kazanabilmek için Illinois’de minimum altı ay yaşamış ve 23 Kasım’a kadar talepte bulunmuş olmalıdır. , 2020 son tarih.

Tarihin ötesinde bir talepte bulunanlar, öteki kriterleri karşılasalar bile, Grup Davası Üyesi olarak kabul edilmez ve bundan dolayı ödeme almazlar.

Bir milyondan fazla Illinois ödeme almaya hazırlanırken, oldukça daha çok kullanıcı davadan ve Feysbuk’un ihlal etmekle suçlandığı yasadan oldukça değişik bir halde etkileniyor.

Toplumsal ağların ana şirketi Meta, gizlilik yasalarını gerekçe göstererek bu tür özellikleri kaldırmaya karar verdikten sonrasında, filtreler ve avatarlar da dahil olmak suretiyle bazı artırılmış gerçeklik efektlerine artık eyalet genelinde Feysbuk ve Instagram’da erişilemiyor.

Meta, AR filtrelerinin eyalet yasalarına nazaran yüz tanıma olarak kabul edilmediğini iddia ediyor, sadece gene de Illinois’deki ve eyalet valisinin bu senenin başlarında yüz tanıma yazılımı sebebiyle Feysbuk’a dava açmış olduğu Teksas’taki özellikleri dönem dışı bıraktı.

Meta geçen hafta yapmış olduğu bir açıklamada, “…Gene de, bu iki eyalette, özelliklerimizin iyi mi çalıştığına dair yanlış bir tanımlamaya dayalı olarak, bu iki eyalette yasalar kapsamında liyakatsiz ve dikkat dağıtıcı davaları önlemek için bu adımı atıyoruz,” dedi. “İnsanların sevilmiş olduğu ve oldukça çeşitli içerik oluşturucuların işlerini büyütmek için kullandıkları AR deneyimlerini gereksiz sürtüşme yada kafa karışıklığı olmadan sunmaya devam ediyoruz.”

Illinois davası kapsamında Feysbuk, yüz tanıma teknolojisi de dahil olmak suretiyle özellikler vasıtasıyla kullananların biyometrik verilerini (fizyolojik özelliklerini) kendi rızası olmadan biriktirerek ve saklayarak eyaletin Biyometrik Informasyon Gizliliği Yasasını ihlal etmekle suçlandı.

Feysbuk, 2019’da teknolojisini değiştirerek, aracı varsayılan olarak kapalı olan daha geniş bir yüz tanıma ayarıyla değiştirdi. Internet sayfası, tanıma yazılımını 2021’de tamamen kapatacağını duyurdu.

Feysbuk herhangi bir yasayı ihlal ettiğini reddediyor.

Leave A Reply