Petrol mühendisi gaz kilometre efsanelerini çökertiyor


UH’nin Baş Enerji Sorumlusu Ramanan Krishnamoorti, “Gerçek şu ki, pompadaki acınızı kurtarmak için yapabileceğiniz fazlaca azca şey var” dedi.

HOUSTON – Ülke genelinde benzin pompalarında akaryakıt tutarları artmaya devam ederken, daha çok insan bütçelerini zorlamak için her şeyi denemeye istekli, hatta toplumsal medyada paylaşılan doğrulanmamış hileleri kontrol ediyor.

Houston Üniversitesi Baş Enerji Sorumlusu Ramanan Krishnamoorti, “Bunlar umutsuz zamanlar” dedi. “Her yakıt doldurmaya gittiğinizde benzin pompasında yaralanmak istemezsiniz.”

AAA, bir galon düzgüsel kurşunsuz benzin için ulusal ortalamanın 5 dolara yaklaştığını bildiriyor. AAA’ya nazaran, bugünün eyalet çapında bir galon düzgüsel kurşunsuz averajı, bir tek 24 saatte 0,04 artarak 4,60 dolar ve geçen haftaya nazaran 0,34 dolardan fazla.

Krishnamoorti, “İki senedir pandemi sebebiyle hiçbir şey yapamadık ve şimdi yapabildiğimiz için canımız acıyor” dedi. “Yapılacak daha zekice şey lastiklerinizi doldurmaktır. Basıncın doğru olduğundan güvenli olun. Tutucu sürün. Öncü ayak olmayın.”

Bununla beraber Petrol Mühendisliği UH Profesörü olan Krishnamoorti, bir Feysbuk gönderisinde yayılan gaz tasarrufu mitlerini çürütüyor. Popüler gönderi, aracınızı sabah doldurmanın daha iyi bulunduğunu, zira zemin sıcaklıklarının daha soğuk olması ve yeraltı tanklarında depolanan benzinin daha yoğun hale gelmesine niçin oluyor.

Krishnamoorti, “Yer sıcaklığı pek değişmiyor” diye deklare etti. “Mevsimlere göre değişiklik gösterir. Fakat gece gündüz pek değişmiyor.”

BU YAZIYI GÖRDÜNÜZ MÜ? Benzin tutarları devasa yükseklikte, insanoğlu yakıt bütçelerini genişletmek için ipuçları ve püf noktaları arıyorlar….

Melissa Correa KHOU tarafınca 7 Haziran 2022 Salı tarihinde gönderildi

Dolayısıyla, benzin deponuzu sabah doldurmanın yakıt tüketiminize destek olup olamayacağını merak ediyorsanız, dedi Krishnamoorti, “bu bir efsaneleşmiş. Sabah ya da gece gaza basmanız fazlaca, fazlaca azca fark yaratır.”

Ek olarak yakıt doldururken nozüle uyguladığınız basıncın da yakıt tüketimini etkilemediğini söylemiş oldu.

Krishnamoorti, “Yavaş ve süratli doldurmak pek bir şey değiştirmez” dedi. “Gerçek şu ki, acınızı pompadan kurtarmak için yapabileceğiniz fazlaca azca şey var.”

Petrol uzmanı, çağdaş gaz pompalarının buharlaşmayı önlemek için tasarlandığını söylemiş oldu. Feysbuk gönderisi, aracınız yarım depoya düştüğünde yakıt doldurmanızı önerse de, UH profesörü bunun tek başına kilometreyi artırmayacağını onayladı.

“İyi sürüş alışkanlıkları, yalnızca daha güvenli olmakla kalmaz, hem de size benzin tasarrufu da sağlar.”

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy