Peyzajınızda sürdürülebilir su kullanımı için bu ipuçlarını ve püf noktalarını göz önünde bulundurun – St George News

0

[ad_1]

Yığın görüntü | MartinFredy/iStock/Getty Images Plus, St. George News tarafınca dosya fotoğrafı

ÖZELLİK – Nerede yaşıyor olursanız olun, bahçelerimizde ve peyzajlarımızda suyun korunması ve zekice kullanılması önemlidir.

Kapları doldurmak için musluğa daha kolay erişim ve yerçekimi yardımıyla su akışını hızlandırmak için yağmurluğunuzu yükseltin, konum ve tarih belirtilmemiş | Fotoğraf izniyle MelindaMyers.com, St. George News

Sürdürülebilir su kullanımı, suyu korurken ve su kirliliğini ve yağmur suyu taşmalarını azaltırken güzel bahçelerin büyümesine destek sunar.

Toprağın yağmur ve sulama suyunu emme ve tutma kabiliyetini çoğaltmak için toprağı kompost yada öteki organik maddelerle değiştirin. Değiştirilmiş toprak tarafınca daha çok su emilir, bu yüzden arazinizden ve sokağa daha azca akar. Bu, yakındaki fırtına kanalizasyonlarına, nehirlere ve göllere daha azca gübre ve pestisit yıkanması anlamına gelir.

Çıplak toprağı bir organik malç tabakasıyla örtün. Nemi korur, böylece daha azca sulanır, erozyonu önler ve yabani otları bastırmaya destek sunar. Malç ayrıştıkça, organik madde ve gıda maddeleri ilave ederek toprağı iyileştirir.

Çatıdan akan yağmur suyunu yakalamak için yağmur varillerini kullanın. Bir yağmur fıçısı satın alın yada geri dönüştürülmüş besin sınıfı bir kaptan kendiniz yapın. Seçiminizi yaparken gerekseme duyduğunuz fonksiyonel tasarımı, görünümü ve alanı değerlendirin. bu Düz Sırtlı Yağmur Varil evinize tam oturur ve 50 galon su meblağ.

Daha yakın damlatıcılara haiz Yükseltilmiş Yatak Damlama Hattı Sulama Kitleri, yükseltilmiş yataklar şeklinde ufak alanların sulanmasında daha etkilidir, yer ve tarih belirtilmemiş | Fotoğraf Gardener’s Supply Company/gardeners.com’un izniyle, St. George News

Sulama aksesuarlarını yada çiçekli bitkileri tutmak için üstte boşluk olan Madison Rain Barrel şeklinde bir yağmur varili ile birazcık depolama yada dikim alanı ilave edin. Bahçeleri ve kapları sulamak için yağmur suyunu kullanın. Bazıları su hasadı mevzusunda kısıtlamalara sahipken, ötekiler bu uygulamayı teşvik ettiğinden ve hatta indirim teklif ettiğinden, mahalli belediyenizi arayarak başlayın.

Suyu gerektiği yerde toprağa uygulamak için damla sulama yada sağanak hortumları kullanın. Buharlaşmaya ve aşırı püskürtmeye daha azca su kaybedersiniz. Havai sulamadan kaçınmak, hastalık riskini azaltmaya destek sunar. Sulama sistemleri ek olarak sulama için harcadığınız zamanı azaltır ve bilhassa konteyner bahçeleri ve yükseltilmiş yataklar için faydalıdır. Yükseltilmiş Yatak Damlama Hattı Sulama Kiti şeklinde daha yakın damlatıcılara haiz sistemler (bu bağlantıda) yükseltilmiş yataklar şeklinde ufak alanların sulanmasında daha etkilidir.

Mümkün olduğunda, yetiştirme koşullarınıza ve peyzaj tasarımınıza uygun yerli bitkiler dikin. Bu derin köklü bitkiler, yağmur suyunun düşmüş olduğu yerde kalmasına destek olarak bodrum katının taşması ve fırtına kanalizasyonlarının ezilmesi riskini azaltır.

Bitkiler, suyun akışını yavaşlatarak, bitkilerin kullanımı için peyzajınızda kalmasına destek sunar. Derin kökleri, yağmur suyunun toprağa girmesi ve topraktan geçmesi için yollar oluşturur. Nebat kökleri ve toprak, su yeraltı suyuna ve akiferlere girmeden ilkin sudaki yabancı maddeleri temizlemeye destek sunar.

Peyzajınıza yürüyüşler, teraslar yada öteki sert yüzeyler eklerken, geçirgen seçenekleri kullanmayı düşünün. Geçirgen kaldırım taşları, suyun sokağa akıp kanalizasyona akması yerine yüzeye sızmasına izin verir.

Malçlı yollara yerleştirilmiş yada yer örtücülerle çevrili basamak taşları, çekici bir yürüyüş yolu yada veranda oluşturur. Rubber Leaf basamak taşları şeklinde çekici, uzun ömürlü ve kurulumu kolay ürünler arayın. Yetiştirme koşullarına ve yaya trafiğini tolere edenlere uygun nebat yer örtücüleri. Sert yüzeyler arasındaki ekili boşluklar, suyun toprağın içine ve içinden geçmesine izin verir.

Peyzaj tasarımınızda ve su yönetiminizde bu değişikliklerden bir tek birkaçını uygulamak, iş yükünüzü azaltırken peyzajınızın sürdürülebilirliğini artırmanıza destek olabilir.

Telif hakkı Melinda Myers, LLC, tüm hakları saklıdır.

Leave A Reply