Putin ve Aliyev’den Macron’un Dağlık Karabağ açıklamasına tepki: Kabul edilemez

putin ve aliyevden macronun daglik karabag aciklamasina tepki kabul edilemez

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan lideri İlham Aliyev, Fransız Cumurbaşkanı Emmanuel Macron’un Dağlık Karabağ açıklamasını eleştirdi. 

Putin, Kazakistan’da Bağımsız Devletler Topluluğu üyelerinin liderleriyle yapmış olduğu görüşmede, Macron’un sözlerinin “çatışmanın gidişatının anlaşılmadığını gösterdiğini” ve “kabul edilemez” bulunduğunu söylemiş oldu. 

Aliyev de “Fransa’nın Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinde bundan sonrasında herhangi bir rol oynama ihtimalini görmüyoruz.” dedi. 

Macron, çarşamba günü yapmış olduğu açıklamada Rusya’yı Kafkasya’da “istikrarı bozmak” ve “düzensizlik yaratmaya çalışmakla” ve  Azerbaycan’ı “fazlaca sayıda ölümün ve gaddar sahnelerin olduğu korkulu bir harp” başlatmakla suçladı.

Rusya’nın “Karabağ’la ilgili problemler da dahil olmak suretiyle her türlü anlaşmazlığı içtenlikle çözmeye çalıştığını” korumak için çaba sarfeden Putin, Ermenistan ve Azerbaycan liderlerinin “daima, her yerde” müzakereler için Rusya’ya gelebileceğini söylemiş oldu. 

“Macron, sokak ağzı kullanıyor”

Macron’un açıklamalarını şiddetle kınadıklarını belirten Aliyev, “Macron hakaret içerikli, kabul edilemez, yalan ve provokatif açıklamalarda bulunmuş oldu. Açıklamalarında Azerbaycan’ı harp çıkartmakla suçladı. Böylece gerçekleri manipüle ederek Fransa ve dünya kamuoyunun kafasını karıştırmaya çalıştı. ‘Fransa, hiçbir vakit Ermenistan’ı yalnız bırakmayacaktır.’ dedi. Rusya’ya yönelik “Rusya, Azerbaycan oyununu oynadı.” şeklinde garezli açıklamarda bulunmuş oldu. Büyük bir ülkenin cumhurbaşkanı için sokak ağzı kullanmanın siyasal nezakete ne kadar uygun olduğuna bırakalım Fransız toplumu karar versin. Biz kendi açımızdan bu tür açıklamaları şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.” diye konuştu. 

Sulh çabaları

Ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermeni mevkidaşı Ararat Mirzoyan ve Azerbaycan’dan Ceyhun Bayramov ile Astana’da bir araya geldi.

Moskova, üçlünün Azerbaycan-Ermeni ilişkilerini normalleştirmeye yönelik ortak çabaları görüştüğünü kaydetti. 

ABD ve AB, Ermenistan-Azerbaycan sulh görüşmelerinde arabuluculuk mevzusunda rol üstüne alıyor. 

AB geçen hafta, Azerbaycan sınırlarının çizilmesine destek olmak için Ermenistan’a “sivil bir AB misyonu” kurulduğunu duyuru etti.

Ermeni ve Azerbaycan dışişleri bakanları, sulh anlaşmasının metnini yapmaya adım atmak için 3 Ekim’de Cenevre’de bir araya geldi.

Kremlin dış siyaset danışmanı Yuri Ushakov, “bölgesel olmayan oyuncular AB ve ABD’nin bölgedeki çalışmalarını eleştirdi.

2020 sonbaharındaki altı haftalık harpte her iki taraftan 6.500’den fazla şahıs yaşamını yitirdi.

Moskova bölgede ateşkesi denetlemek için ortalama 2.000 Rus sulh gücü askeri görevlendirdi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy