Reuters: Güney Kore’den Türkiye Merkez Bankası’na 780 milyon dolar transfer edildi

reuters guney koreden turkiye merkez bankasina 780 milyon dolar transfer edildi

Güney Kore’nin Türkiye ile meydana getirilen swap anlaşması kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) eylül ayı sonunda 780 milyon dolar transfer yapmış olduğu bildirildi.

Reuters haberine bakılırsa Azerbaycan SOCAR şirketinin Türkiye Merkez Bankası’nda 1 milyar euro, adı açıklanmayan bir başka merkez bankasının da ortalama 2 milyar dolar değerinde hesabı bulunuyor.

Rusya’nın Rosatom şirketinin Türkiye’deki nükleer santral inşaatı için mahalli bankalara ortalama 5 milyar dolarlık kaynak sağlamış olduğu ve son aylarda Merkez Bankası’nın rezervlerinde görülen ortalama 6,1 milyar dolar artışın bundan kaynaklandığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merkez bankası rezervleriyle ilgili “Birçok dost ülke desteklerini veriyor. Onlardan borçlanmamız Merkez Bankası olarak güçlenmemize niçin oluyor” demişti.

Türkiye, bu senenin başlarında Birleşik Arap Emirlikleri ile yapmış olduğu SWAP anlaşmasının bir benzerini Suudi Arabistan ile de yapmak istiyor. Geçtiğimiz günlerde Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşmüştü.

Güney Kore’nin yanı sıra Türkiye’nin Çin, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle de ortalama 30 milyar dolarlık mahalli para biriminde swap anlaşmaları bulunuyor.

Türkiye’nin SWAP anlaşmaları için Malezya, Rusya, İngiltere ve Asya’daki başka ülkelerle görüşme yapmış olduğu ve ilk anlaşmayı Azerbaycan ile imzalayacağı öne sürülmüştü.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy