Roe kuşku içindeyken, bazıları hamileliğin teknik nezaretinten korkuyor


Baltimore İlçesinden bu baharda Baltimore Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olacak olan 26 yaşındaki Chandler Jones, 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü Baltimore'da seçim yanlısı bir mitingden önce duruyor. Jones bilgi için cep telefonundan internete başvurdu ve üniversitedeki üçüncü yılında kürtaj yaptırmadan önce tavsiye.  Roe sonrası bir dünyada, Yüksek Mahkeme, bir taslak görüşün önerdiği gibi, 1973'te kürtajı yasallaştıran kararı geri alırsa, hamilelikler denetlenebilir ve veriler polisle paylaşılabilir veya kanunsuzlara satılabilir.  (AP Fotoğrafı/Steve Ruark)

Baltimore İlçesinden bu baharda Baltimore Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olacak olan 26 yaşındaki Chandler Jones, 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü Baltimore’da seçim yanlısı bir mitingden ilkin duruyor. Jones informasyon için cep telefonundan internete başvurdu ve üniversitedeki üçüncü senesinde kürtaj yaptırmadan ilkin tavsiye. Roe sonrası bir dünyada, Yüksek Mahkeme, bir taslak görüşün önerilmiş olduğu benzer biçimde, 1973’te kürtajı yasallaştıran sonucu geri alırsa, hamilelikler denetlenebilir ve veriler polisle paylaşılabilir yada kanunsuzlara satılabilir. (AP Fotoğrafı/Steve Ruark)

AP

Chandler Jones, üniversitenin ilk senesinde hamile bulunduğunu fark ettiğinde, informasyon ve tavsiye için güvenilir bir kaynağa başvurdu.

Cep telefonu.

Salı günü Baltimore Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan 26 yaşındaki Jones, “İnternetten ilkin bu mevzuda gezinmeye emek vermeyi hayal bile edemezdim” dedi. “Hastanelerin kürtaj yapmış olup yapmadığını bilmiyordum. Planlı Ebeveynlik’in kürtaj yaptığını biliyordum fakat yakınımda kürtaj yoktu. Bu yüzden bir nevi Google’ladım. ”

Sadece her aramada Jones gizlice takip ediliyordu – tıkladığımızda bizi takip eden ve en kırılgan sıhhat verilerimizi bile yakalayan telefon uygulamaları ve tarayıcılar tarafınca.

Çevrimiçi aramalar. Dönem uygulamaları. Fitness takip edenleri. Tavsiye yardım hatları. KÜRESEL KONUMLAMA SİSTEMİ. Sıhhat geçmişimizi ve coğrafi konum verilerimizi toplayan çoğu zaman belirsiz firmalar, bizim hakkımızda bizim bildiğimizden daha fazlasını biliyor olabilir.

Şimdilik, bilgiler çoğunlukla bizlere hamile hanımefendileri hedefleyen bebek ürünleri benzer biçimde şeyler satmak için kullanılıyor. Sadece, Roe sonrası bir dünyada – eğer Yüksek Mahkeme, bir taslak görüşün ileri sürdüğü benzer biçimde, kürtajı yasallaştıran 1973 kararını değiştirirse, gelecek haftalarda olabilir – veriler daha kıymetli hale gelecek ve hanımefendiler daha savunmasız hale gelecektir.

Gizlilik uzmanları, hamileliklerin izlenebileceğinden ve verilerin polisle paylaşılabileceğinden yada kanunsuzlara satılabileceğinden korkuyor.

Ford Vakfı’nda avukat ve teknoloji görevlisi olan Cynthia Conti-Cook, “Bu araçların kolluk kuvvetleri için kıymeti, hakikaten ruhun içine iyi mi baktıklarında yatmaktadır” dedi. “(Onlara) kafamızın içindeki zihinsel gevezeliği verir.”

___

HIPAA, YARDIM HATLARI, SAĞLIK GEÇMİŞLERİ

Konum uygulamaları, güvenlik kameraları, plaka okuyucuları ve yüz tanıma yazılımı hareketlerimizi takip etmiş olduğu için dijital iz yalnızca evden ayrıldığımızda daha net hale geliyor. Bu teknik araçların gelişimi, onları yönetebilecek yasa ve yönetmeliklerin oldukca ötesine geçti.

Ve endişelenmesi ihtiyaç duyulan yalnız hanımefendiler değil. Uzmanlar, hamilelikleri denetlemek için kullanılan aynı taktiklerin yaşam sigortası şirketleri tarafınca prim belirlemek, bankalar kredileri onaylamak ve işverenler tarafınca işe alım kararlarını tartmak için kullanılabileceğini söylemiş oldu.

Ya da düşük meydana getiren hanımefendilere, ihtimaller içinde evlatlarının doğum gününde neşeli reklamlar gönderebilir ve kimi zaman de gönderir.

1996 Sıhhat Sigortası Taşınabilirlik ve Mesuliyet Yasası HIPAA, doktorunuzun ofisindeki tıbbi dosyaları koruduğu için üçüncü taraf uygulamaların ve teknoloji şirketlerinin sizin hakkınızda toplamış olduğu detayları koruduğu için her şey mümkün. HIPAA, kürtaj karşıtı gruplar tarafınca yönetilen tıbbi olmayan “kriz gebelik merkezleri” tarafınca toplanan sıhhat geçmişlerini de kapsamaz. Bu, bilgilerin neredeyse beraberce paylaşılabileceği yada satılabileceği anlamına gelir.

Jones, kürtaj teklif etmediklerini anlamadan ilkin Google aramasında erkenden bu şekilde bir tesisle iletişime geçti.

“Amerikalıların kişisel verilerine sınırsız erişimin tehlikeleri asla bu kadar net olmamıştı. D-Ore’dan Senatör Ron Wyden geçen hafta, doğum kontrolünü çevrimiçi araştırmak, bir tane takip uygulamasını güncellemek yada bir telefonu doktorun ofisine getirmek, ABD’deki hanımefendileri seyretmek ve kovuşturmak için kullanılabilir” dedi.

Hem siyasal hem de felsefi sayısız nedenden dolayı, ABD’deki veri gizliliği yasaları, 2018’de Avrupa’da kabul edilenlerin oldukca peşinde kalmıştır.

Bir veri komisyoncusunun aile planlaması merkezlerini müşteriden kaldırmasına neden olan yakın tarihindeki bir Vice araştırmasına gore, bu aya kadar hepimiz ülke çapında 600’den fazla Planlı Ebeveynlik sitesinde müşterilerle ilgili haftalık bir veri hazinesini 160 $ ​​benzer biçimde düşük bir fiyata satın alabilirdi. desen ”verileri satıyor. Dosyalar ortalama hasta adreslerini (cep telefonlarının geceleri “uyuduğu” yerden türetilen nüfus sayımı bloğuna kadar), gelir dilimlerini, klinikte geçirilen süreyi ve insanların ziyaretlerinden ilkin ve sonrasında en oldukca durdukları bölgeleri içeriyordu.

Veriler hastaları isimleriyle tanımlamasa da uzmanlar, bunun çoğu zaman minik bir dedektiflik ile bir araya getirilebileceğini yada anonim hale getirilebileceğini söylüyor.

Arkansas’ta yeni bir yasa, kürtaj yaptırmak isteyen bayanların ilkin bir devlet yardım hattını aramasını ve kürtaj alternatiflerini duymasını gerektirecek. Gelecek yıl hizmete girecek olan yardım hattının işletilmesi devlete yılda ortalama 5 milyon dolara mal olacak. Eleştirmenler, hamile hanımefendileri adlarıyla yada kimlik numaralarıyla izlemenin başka bir yolu olacağından korkuyor. Öteki eyaletler de benzer yasaları düşünüyor.

Yaygın nezaret kabiliyetleri, Roe v. Wade’in devrilmesi durumunda olacaklardan korkan gizlilik uzmanlarını alarma geçiriyor. Yargıtay’ın kararını Temmuz ayı başlangıcında açıklaması planlanıyor.

Conti-Cook, “Kürtajın kabahat sayıldığı birçok insan – zira gidecek hiçbir bölgeleri yok – çevrimiçi olacak ve attıkları her adım (yapılabilir) … denetlenecek,” dedi.

___

KADINLARI, DOKTORLARI VEYA ARKADAŞLARINI CEZALANDIRIR MISINIZ?

Jones benzer biçimde beyaz olmayan hanımefendiler, yoksul hanımefendiler ve göçmenlerle beraber, Roe düşerse en korkulu neticelerle karşı karşıya kalabilir, zira çoğu zaman izlerini kapatmak için daha azca güce ve paraya sahiptirler. Ek olarak, orantılı olarak, kim bilir sıhhat hizmetlerine, doğum kontrolüne ve tutucu eyaletlerde iyi cinsellik eğitimi programlarına haiz okullara daha azca erişimleri olduğundan daha çok kürtaj yapma eğilimindedirler.

Sızdırılan taslak, Yüksek Mahkemenin devletlerin kürtajı yasal yada cezai yaptırımlarla yasaklamasına yada ciddi şekilde kısıtlamasına izin vermeye hazır olabileceğini gösteriyor. Yarısından fazlası bunu halletmeye hazır. Kürtaj düşmanları büyük seviyede hanımefendileri kendilerini cezalandırmamaya söz verdiler, bunun yerine sağlayıcılarını yada hizmetlere erişmelerine destek olan kişileri hedef aldılar.

Oklahoma’dan Cumhuriyetçi eyalet temsilcisi Jim Olsen, geçen ay kürtajı ağır bir kabahat haline getiren ve 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılan yeni bir yasa için “Cezalar hanım için değil, hekim için” dedi.

Sadece kürtaj savunucuları bunun görülmesi icap ettiğini söylüyor.

Philadelphia’daki Hanım Hukuku Projesi yazışma direktörü Tara Murtha, “Kürtaj kabahat sayıldığında, hamilelik neticeleri araştırılır” dedi ve kısa sürede kürtaj alanında dijital nezaret hakkında bir raporun yazarlarından biri oldu.

İncelemenin nerede biteceğini merak ediyor. Yargıç Clarence Thomas’ın Aralık ayındaki davada Yüksek Mahkeme argümanları esnasında gündeme getirmiş olduğu bir mevzu, savcılar hamilelik esnasında uyuşturucu kullanan hanımefendileri şimdiden hedef aldı.

Murtha, “Herhangi bir negatif hamilelik sonucu, hamile olan kişiyi bir şüpheli haline getirebilir.” Dedi.

___

DEVLET LİMİTLERİ, TEKNİK ADIMLAR, KİŞİSEL İPUÇLARI

Birkaç eyalet, tüketici gizliliği mevzusundaki savaşım yoğunlaştıkça teknik araçlara sınırlar koyarak geri adım atmaya başlıyor.

Massachusetts Başsavcısı Maura Healey, yasal bir çözüm yöntemiyle, Boston merkezli bir reklam şirketinin, kürtaj karşıtı akıllı telefon reklamlarını, rahatsızlık olarak kabul ederek, kürtaj hizmetleri sunan kliniklerdeki hanımefendilere yönlendirmesini engelledi. Şirket, lise öğrencilerine kürtaj karşıtı mesajlar göndermek için aynı “coğrafi sınırlama” taktiklerini kullanmayı bile teklif etmişti.

Michigan’da seçmenler, polisin arama izni olmadan birinin verilerini aramasını yasaklamak için eyalet Anayasasını değiştirdi. Ve Silikon Vadisi’ne ev sahipliği meydana getiren Kaliforniya’da seçmenler, insanların veri profillerini görmelerine ve silmelerini istemelerine müsaade eden kapsamlı bir dijital gizlilik yasasını onayladı. Yasa 2020’de yürürlüğe girdi.

Kaygılar artıyor ve Apple, Google ve öteki teknoloji devlerini tüketici verilerinin satışını dizginlemek için adımlar atmaya zorladı. Bu, Apple’ın iPhone ve iPad kullanıcılarının uygulamaların onları izlemesini engellemesini elde eden Uygulama İzleme Şeffaflığı hususi durumunu geçen yıl piyasaya sürmesini de içeriyor.

Ayrıca kürtaj hakları aktivistleri, tutucu eyaletlerdeki bayanların üreme sağlığı hizmeti aradıklarında cep telefonlarını, akıllı saatlerini ve öteki giyilebilir cihazlarını evde bırakmalarını yada en azından konum hizmetlerini kapatmalarını öneriyor. Ek olarak tane takip cihazlarının ve kullandıkları öteki sıhhat uygulamalarının gizlilik politikalarını da yakından incelemeliler.

“İnsanların risklerini azaltmaya destek olabilecek yapabilecekleri şeyler var. ACLU’nun Konuşma, Gizlilik ve Teknoloji Projesi’nde müdür yardımcısı olan Nathan Freed Wessler, bir çok insan bu tarz şeyleri bilmedikleri yada elverişsiz olduğundan yapmayacak” dedi. “Her şeyi yapabilecek informasyon birikimine haiz oldukca, oldukca azca insan var.”

Kendini hamile bulduğunda Jones’un aklındaki son şey dijital mahremiyetti. Krizdeydi. O ve ortağının iddialı kariyer hedefleri vardı. Birkaç gün aradıktan sonrasında, yakınlardaki Delaware’de kürtaj için bir buluşma buldu. Her neyse ki otomobili vardı.

Cumartesi günü Baltimore kent merkezinde kürtaj haklarını desteklemek için düzenlenen yürüyüşe katılan Jones, “Bunu yaşadığımda, yalnız hayatta kalma moduydu” dedi.

Ek olarak, “tüm bilgilerimin devamlı satılmış olduğu” bir dünya olan İnternet çağlarında büyüdüğünü söylemiş oldu.

Sadece sızdırılan Yüksek Mahkeme taslağının haberi, bu ay hukuk fakültesinde Büyük Veri çağlarında dijital mahremiyet de dahil olmak suretiyle mahremiyet hakkında tartışmalara yol açtı.

Kısa süre sonrasında avukat olacak olan, “Kelimenin tam anlamıyla, cep telefonum cebimde olduğundan bir CVS’ye gidersem, bir CVS’ye gittiğimi bilirler” dedi. “Bence gizlilik hakkı ABD’da (ve bir tanesinde) oldukca daha derin bir mevzu ve devamlı ihlal ediliyor.”

___

Bu öykü, temsilci değil, senatör olan ABD’li Senatör Ron Wyden’ın başlığını düzeltiyor.

___

Maryclaire Dale’i Twitter’da https://twitter.com/Maryclairedale adresinde takip edin

Bu öykü ilk olarak gösterildi 18 Mayıs 2022 11:25.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler seo paket