Rusça gösterim meydana getiren Ukraynalı TV kanalı Putin’i devirmeyi hedefliyor | Ukrayna


benKiev’in göbeğinde 19. yüzyıldan kalma bir binada, bir grup gazeteci sıkı çalışıyordu. Bir TV sunucusu olan Olga Volkona, bir askeri uzmanla röportaj halletmeye hazırlanıyordu. Yakındaki bir odada muhabirler Telegram, YouTube ve Feysbuk’a içerik gönderiyordu. Ötekiler gelecek hafta bir çevrimiçi gazetenin lansmanına hazırlanıyorlardı.

Şubat Sabahı kanalının iddialı ve olanaksız görünen bir hedefi var: Vladimir Putin’i devirmek. Ukrayna’da etkinlik gösteren öteki medya kurumlarının aksine, yalnızca Rusya’da yaşayan bir seyirci kitlesine yöneliktir. 70 çalışanı Ukraynalı ve Rus’tur. Bazıları gizli saklı bir ağın parçası olarak Rus eyalet kasabalarında çalışıyor.

Kanalın kurucusu Ilya Ponomarev, eskiden Rusya parlamentosunun bir üyesiydi. 2014 senesinde Kırım’ın ilhakına karşı oy kullanan tek milletvekiliydi. Kinci bir Kremlin hemen sonra onu Duma’dan attı ve ABD’ye gezi ederken kendi ülkesine tekrardan girmesini engelledi. Kiev merkezli, 2019 senesinde Ukrayna vatandaşı oldu.

Ponomarev, kanalın canlı stüdyo fonunu oluşturan beyaz-mavi-beyaz bayrağı işaret ederek “Bu fikri seviyorum” dedi. Rus üç renkli “eksi kırmızı kan” dedi. Hem de, Korkulu İvan tarafınca devralınana kadar ortaçağ demokrasisiyle meşhur Rusya’nın en eski şehirlerinden kabul edilen Veliky Novgorod’un bayrağıydı.

Ponomarev, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline son vermenin en etkili yolunun Moskova’daki rejimi devirmek bulunduğunu söylemiş oldu. Putin iktidardayken, çatışmanın senelerce, hatta on senelerce sürebileceği her olasılık var. “Günün sonunda işimiz kitlelerin ayaklanmasıdır” dedi. “Yalnız olmadıklarını görmek için bireylere ihtiyacımız var.”

Ponomarev, senelerce devlet televizyonu propagandasıyla koşullandırılan Rusları hükümetlerine sırt çevirmeye ikna etmenin zor olacağını kabul etti. Sadece ümit verici bir seçim bölgesi oluşturan iki grup bulunduğunu söylemiş oldu. Biri daha genç şehirli liberaller ve hapisteki karşıcılık lideri Alexei Navalny’nin destekçileriydi. Birçoğu kısa sürede göç etti.

Diğeri, Rusya’nın yolsuzluk ve fena yönetimden bıkmış hüsrana uğramış işçi sınıfıydı. Çoğunlukla solcu ve büyük seviyede dağınık, yurt dışına kaçmadıklarını ve sivil itaatsizlik eylemleri gerçekleştirme olasılıklarının daha yüksek bulunduğunu söylemiş oldu. Şubat ayından bu yana aktivistler, Ukrayna’ya asker göndermekle görevli birkaç Rus askeri işe alım ofisini yaktı.

Eski milletvekili, Şubat Sabahı’nın medya kuruluşu Rospartizan’da geniş çapta yer edinen bu mini saldırılar için “sınırı olan” bir kredi talep etti. Kanal, bomba yapımı ve cep telefonu konum ayarlarını kapatarak Rusya’nın FSB casus teşkilatının iyi mi engellenebileceği mevzusunda ipuçları veriyor. Bu “minik numaralar”, Putin sürecinin başlarında sol görüşlü yaz kamplarında öğretildi, dedi.

Rusya muhalefeti, iç çekişmeleri ve gıybetleriyle ünlüdür. Ponomarev daha ilkin Navalny’yi eleştirmişti. Onu Putin’den kurtulma mücadelesinde bir bağlaşık olarak nitelendirdi, sadece Navalny’nin kontrolcü eğilimlerinin onu başkan olmaya uygun hale getirmediğini iddia etti. Ponomarev, vizyonunun mahalli toplulukların kendi kararlarını verdiği merkezi olmayan aşağıdan yukarıya bir Rusya bulunduğunu söylemiş oldu.

Şubat Sabahı’nın Ukraynalı baş editörü Larisa Rybalchenko, kendisinin ve yazı işleri arkadaşlarının Rus toplumunu değiştirmesinin vakit alacağını söylemiş oldu. “Uzun bir seyahat olacak. Bilhassa cenk hakkında oldukca fazla dezenformasyon var. Sadece Rusya ve Ukrayna için oldukca mühim” dedi. Geçen hafta Rus birlikleri, Donetsk bölgesindeki memleketi Svitlodarsk’ı ele geçirdi.

İşgalden bu yana, Kremlin benzeri görülmemiş bir medya baskısı başlattı. Novaya Gazeta gazetesi, radyo istasyonu Echo Moskvy ve TV kanalı Rain de dahil olmak suretiyle ülkenin son bağımsız haber kaynaklarını kapattı. Oldukça sayıda gazeteci “yabancı gizmen” olarak damgalandı. “Harp” kelimesini kullanmak ceza gerektiren bir suçtur; Kremlin terimi “hususi operasyon”dur.

Ponomarev, kanalı için batılı fon kaynakları aradığını söylemiş oldu. Sadece Londra ve Washington’ın, hususi olarak istedikleri bu olsa da, Rusya’da “rejim değişikliğini” teşvik etmekten çekindiklerini söylemiş oldu. Biden yönetimi, Kiev’e 40 milyar dolar tabanca ve insani yardım sağlıyor. Putin’i ortadan kaldırmaya çalışmadığını söylüyor.

Kremlin’in gözünde artık bir yabancı gizmen olup olmadığı sorulduğunda Ponomarev, “Bana bu şekilde derlerse gurur duyarım. Terörist, aşırılıkçı, bu bir tanıma eylemidir.” Ekledi: “Ne yazık ki hakkaten akıllılar. Solcular ve milliyetçiler içinde görünürde hiçbir siyasal figür olmamasını sağladılar. Rusya’nın geleceği için inandırıcı bir vizyon sunmamız gerekiyor.”

Kanal, Kiev’in merkezine ve cıvıl cıvıl bir yaz rüzgarı gökyüzüne bakan balkonunda ikinci bir stüdyo inşa etmek istiyor. Haber operasyonunun senelik maliyeti 1 milyon dolardır. Ponomarev, Silikon Vadisi yatırımcısı olarak başarı göstermiş bir kariyer esnasında biriken fonlardan işletme maliyetlerini kendisinin karşıladığını söylemiş oldu. Kendi siyasal görüşlerinin “sol özgürlükçü bir anarşist”inkiler bulunduğunu söylemiş oldu.

Kuvvetli Rus devletine karşı minik gruplar halinde komplo kuran genç isyancılar, bir asırdan fazla bir süre önceki toplumsal devrimcilere benziyordu, dedi. Çarı devirmek ve köylülere toprak vermek için savaştılar. Şubat 1917’de hükümeti devirmeyi başardılar – yalnız Bolşevikler ve Lenin’in devrimi ele geçirdiğini ve iktidarı ele geçirdiğini görmek için.

“Rusya’daki seçkinler memnun değil. Fakat şu anda yeterince korkmuyorlar” dedi Ponomarev. “1917’nin hayaletini görmeleri gerekiyor.”

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy