Rusya, Belarus’ta taktik nükleer silah konuşlandıracak

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’nın Belarus’ta taktik nükleer silahlar konuşlandıracağını ve nükleer depo inşaatının 1 Temmuz’a kadar tamamlanacağını söyledi.

abone

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş bir yılı aşkın süredir devam ediyor. Her iki tarafın da ağır kayıplar verdiği savaşta ABD ve Avrupa ülkeleri Ukrayna’ya desteğini esirgemiyor. Son olarak İngiltere, Ukrayna’ya seyreltilmiş uranyum gönderebileceğini duyurdu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sert tepki gösterdi ve kendilerine karşı nükleer silah kullanılması durumunda karşılık vereceğini söyledi.

Rusya, Belarus’ta taktik nükleer silah konuşlandırıyor

Bu açıklamanın ardından bugün yakın müttefiklerinden Belarus lideri Aleksandr Lukashenko ile görüşen Putin’den yeni bir açıklama geldi.

Belarus ile bu ülke topraklarına taktik nükleer silah konuşlandırılması konusunda anlaşmaya vardıklarını kaydeden Putin, nükleer depo inşaatının 1 Temmuz’a kadar tamamlanacağını söyledi.

Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması yükümlülüklerini ihlal etmeden bu silahı konuşlandıracaklarını söyleyen Putin, İngiltere’nin Ukrayna’ya seyreltilmiş uranyum mühimmatı tedarik edeceğini açıklaması nedeniyle bu kararı aldığını söyledi.

Putin, Belarus’un uzun süredir böyle bir silahın kendi topraklarına yerleştirilmesini istediğini hatırlattı.

Putin’in ‘uluslararası anlaşmaları ihlal etmez’ vurgusu

Putin, Moskova ve Minsk’in anlaşmaya vardığını, bunun uluslararası anlaşmaları ihlal etmediğini açıkladı.

“Tank sayımız Ukrayna’nın 3 katı”

Putin, Rossiya 24 televizyonuna yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Elbette tehditler var. Bizimle çatışan bir ülkeye silah verilmesi her zaman bir tehdittir. Bu tehditleri nasıl değerlendirebileceğimize gelince, bu nakliye planlarından açıkça haberdarız.

Ordumuzdaki toplam tank sayısı, Ukrayna ordusundaki tank sayısının 3 katıdır. Batı’nın Ukrayna’ya silah sevkiyatı sadece savaşı uzatıyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy