Rusya, Kerç Köprüsü’ndeki patlamayla ilgili 8 kişiyi gözaltına aldı

rusya kerc koprusundeki patlamayla ilgili 8 kisiyi gozaltina aldi

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), (*8*) (Kırım) Köprüsü’nde meydana gelen patlamayla ilgili 8 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

FSB’den meydana getirilen açıklamada, Rusya ile yasa dışı ilhak edilen Kırım arasındaki köprüde geçen hafta meydana gelen patlamanın Ukrayna Müdafa Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğünce (GUR) organize edilmiş olduğu açıklandı.

Açıklamada, “Vakada yer edinen 5 Rus vatandaşı, 3 Ukrayna ve Ermenistan vatandaşı gözaltına alındı. Terör saldırısının hazırlık sürecinde yer edinen 12 kabahat ortağı tespit edildi.” ifadesi kullanıldı.

Bu kişilerin kimlik bilgilerinin paylaşılmış olduğu açıklamada, patlayıcının, Ukrayna’nın Odessa kentinden yola çıkılarak Bulgaristan, Gürcistan ve Ermenistan üstünden Rusya’ya getirilmiş olduğu ifade edildi.

Açıklamada, vakayla ilgili soruşturma sürecinin devam etmiş olduğu açıklandı.

(*8*) Köprüsü’ndeki patlama

Rusya ile 2014’te yasa dışı ilhak edilen Kırım içinde yer edinen (*8*) Köprüsü’nde, hafta sonu bir kamyondaki patlama sonucu yakınında yakıt taşıyan trenin vagonlarında yangın çıkmış, köprüde hasar oluşmuştu Patlamada, 3 şahıs yaşamını kaybetmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, köprüdeki acil durumla ilgili hükümet komisyonu kurulması emirini vererek, (*8*) Boğazı’ndan geçişin, elektrik şebekesinin ve organik gaz boru hattının korunması ile ilgili önlemlerin artırılmasına yönelik kararname imzalamıştı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Rusya ile Kırım arasındaki köprüde meydana gelen patlamanın “başlangıç” bulunduğunu açıklamıştı.

Putin’in 2018’de resmi açılışını yapmış olduğu ve “Kırım” ismiyle de anılan köprü, Kırım ile kara yolu bağlantısını sağlaması sebebiyle Rusya için stratejik öneme haiz.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy