Rusya lideri Putin: Avrupa için Türkiye’de doğal gaz merkezi kurabiliriz

rusya lideri putin avrupa icin turkiyede dogal gaz merkezi kurabiliriz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin, kış mevsimi dahil Avrupa’ya enerji sevkiyatına hazır bulunduğunu belirterek, “Top onların sahasında.” dedi. 

“Petrol piyasalarına yönelik hiçbir müdahale, hiçbir biriki kullanımı enerji sorununu çözemez.” diyen Putin, Rusya’nın Türkiye’ye gaz ihracat kapasitesini arttırabileceğini ve bu böylece Türkiye’nin Avrupa’ya gaz tedariki için bir merkez haline gelebileceğini söylemiş oldu.

Rusya lideri başkent Moskova’da düzenlenen bir enerji forumunda yapmış olduğu konuşmada, Rusya’nın Şimal Akım 2 boru hattı üstünden Avrupa’ya gaz sevkiyatını tekrardan başlatmaya hazır bulunduğunu da dile getirdi. 

Şimal Akım 2’de sağlam kalan hat üstünden Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatı gerçekleştirebileceklerini belirten Putin, “Rusya, kışın dahil Avrupa’ya enerji sevkiyatına hazır, top onların sahasında. Hiç kimseye yönelik bir engelleme yapmıyoruz. Bu güz ve kış döneminde sevkiyatlar gerçekleştirebiliriz.” dedi.

Baltık Denizi’nin altından geçen Şimal Akım 1 ve Şimal Akım 2 boru hatlarında meydana gelen ve sızıntıya yol açan patlamaların ardında ABD’nin bulunduğunu ileri devam eden Putin, saldırının Rusya’dan ucuz gaz akışını durdurarak Avrupa’yı zayıflatmak isteyenler tarafınca gerçekleştirildiğini iddia etti. 

“Şimal Akım 1 ve Şimal Akım 2’ye yönelik sabotaj eylemi, ucuz enerji tedarikini engelleyerek tüm kıtanın enerji güvenliğini baltalamayı amaçlayan internasyonal bir terör eylemidir” ifadesini kullanan Putin, ABD’nin Avrupa’yı daha pahalı sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatına geçmeye zorlamak istediğini öne sürdü. 

Hitabında Baltık Denizi’ndeki patlamalardan dolayı sık sık Washington’ı görevli tutan Rus önder, “Şimal Akım’a yönelik sabotaj eylemlerinin arkasında Rusya ile AB arasındaki bağları koparmak isteyenler var.” dedi.

Şimal Akım 2 boru hattı üstünden Avrupa’ya şu ana kadar doğalgaz sevkıyatı yapılmadı. Zira Almanya, Rusya’nın 24 Şubat’ta süregelen Ukrayna işgalinin derhal arkasından akışın başlamasını iptal etti. 

“Avrupa için Türkiye’de doğal gaz merkezi kurulabilir”

Putin, enerji piyasalarına yönelik “suni” müdahalelerin işe yaramayacağını belirterek, “Petrol piyasalarına yönelik hiçbir müdahale, hiçbir biriki kullanımı enerji sorununu çözemez. Lüzumlu oranda özgür kaynak mevcut değil.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Şimal Akım 1 ve Şimal Akım 2’de kullanılamayan kapasitelerin TürkAkım boru hattı üstünden kullanılabileceğini söyleyen Putin, “Baltık Denizi’nde Şimal Akım hatlarında kaybedilen hacimleri Karadeniz’e yönlendirebiliriz. Böylece, Avrupa’ya yönelik yakıt ve doğal gaz kaynaklarımız için ana rotayı Türkiye üstünden sağlayarak, Türkiye’de doğal gaz merkezi kurulabilir.” ifadelerini kullandı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy