Rusya’dan İstanbul’a uçak biletleri, kısmi seferberlik kararının ardından tükendi

uçuş bilgileri

Kaynak, Getty Images

21 Eylül 2022, 19:38 +03

Güncelleme bir saat ilkin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna savaşı için 300 bin yedek askerin derhal göreve çağrılması emrini içeren bu sabahki ‘kısmi seferberlik’ açıklamasının ardından Rusya’dan tek yönlü uçuşların fiyatlarının hızla arttığı ve biletlerin tükendiği bildirildi.

Izahat, askerlik yapabilecek yaşlarındaki bazı adamların Rusya’yı terk etmesine izin verilmeyeceği yönünde endişelere niçin oldu.

Müdafa Bakanı Sergey Şoygu, vazife davet emrinin ustalaşmış askerlik deneyimi olanlarla sınırı olan olacağını, öğrencilerin ve çömez askerlerin çağrılmayacağını söylemiş oldu.

Reuters haber ajansının haberine nazaran Kremlin, seferberlik emrine doğal olarak olanların ülkeden çıkışına izin verilip verilmeyeceği mevzusunda yorum yapmadı ve yasanın açıklığa kavuşturulması sürecinde sabırlı olunmasını istedi.

Bu açıklamaların ardından Google aramalarını sınıflandıran Google Trends verileri Rusya’nın en popüler uçuş rezervasyon sitesi olan Aviasales’e yönelik aramalarda ciddi bir artış bulunduğunu gösterdi.

Erivan’a da uçuşlar tükendi

Reuters’ın aktardığı Aviasales verilerine nazaran, Moskova’dan İstanbul’a ve Ermenistan’ın başkenti Erivan’a uçuşlar Çarşamba günü tükendi. Rusya vatandaşları bu ülkelere vizesiz giriş yapabiliyor.

Moskova’dan İstanbul’a Türk Hava Yolları uçuşlarının tamamı ya dolmuş görünüyordu ya da (Moskova saatiyle 14.15 itibarıyla) Pazar gününe kadar mevcut değildi.

Moskova’dan Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e uçuşlar benzer biçimde aktarmalı bazı güzergahlar da kullanılamazken, Dubai’ye en ucuz uçuşlar 5 bin doları aşmıştı. 300 bin rubleye denk gelen bu ücret, averaj aylık ücretin ortalama beş katına karşılık ediyor.

Google Flights verilerine nazaran, yedi gün ilkin 22 bin rublenin birazcık üstünde olan Türkiye’ye tek yönlü uçak biletleri de ortalama 70 bin rubleye (1.150 dolar) terfi etti.

Aviasales başkanı, şu ana kadar yurt dışına seyahatlere herhangi bir engelleme getirilmediğini söylemiş oldu.

Rus havayolu şirketi Aeroflot da bilet satışlarına herhangi bir sınırlama getirmediğini deklare etti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy