Saat 18:57’e dikkat! Bugün büyük deprem tatbikatı var ‘Çök-Kapan-Tutun’

TÜRKİYE’nin 81 ili ile Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bugün saat 18:57’de ‘Deprem Anı Ülke Tatbikatı’ düzenlenecek. İlk kez yapılacak tatbikat esnasında telefonlara bildiri gelecek, belediye ve cami hoparlörlerinden duyurular yapılacak.

Abone ol

Bugün 81 ilde ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde saat 18.57’de ‘Deprem Anı Ülke Tatbikatı’ düzenlenecek. Bu şekilde bir tatbikatın ilk kez yapılacağını aktaran AFAD Başkanı Yunus Sezer, “Eksiklerimizi görüp onları takviye ederek, kendimizi de güncelleyerek geldiğimiz bir aşama” diye konuştu.

‘Çök-Kapan-Tutun’ yaşam kurtarmış olur

Tatbikat, İçişleri Bakanlığı ve AFAD tarafınca 1999 Düzce Depremi’nin 23. yılı dolayısıyla planlandı. Amaç; deprem anına ilişkin farkındalık oluşturmak. Bu kapsamda yaşam kurtaran ‘Çök-Kapan-Tutun’ hareketi gerçekleştirilecek.

Mesajlar gelecek, hoparlörler coşacak

Telefonlara mesajlar gelecek, belediye ve cami hoparlörlerinden duyurular yapılacak. Tv ve radyo kanallarında ikazlar yayımlanacak. AFAD Başkanı Sezer, korku ve ürkü yaratmamak için siren sisteminin kullanılmayacağını söylemiş oldu. AFAD merkez binasında ve illerde afetlerle ilgili ekipman ve araçlar sergilenecek.

Sirenler niçin çalmayacak?

Tatbikata; ailelerin, yurtlarda kalan öğrencilerin, kamu kurum ve kurumlarının lojmanlarında yaşayanların, tecim ve endüstri odalarına bağlı endüstri kurumlarında çalışanların iştirak etmesi teşvik edilecek.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy