Sabah Güncellemesi: Mezar, yitik Yerli çocuklar için geleneksel yas tutma yılının sonunu işaret ediyor

0

[ad_1]

Iyi sabahlar,

Dün, Kanada’nın ilk Yerli Genel Valisi Mary Simon, Tk’emlúps te Secwépemc Ulusu bir senelik yas periyodunun tamamlanmasını kutlamak için bir araya ulaştığında, Kamloops Kızılderili Konut Okulu’nun yitik evlatları için bir övgüde bulunmuş oldu. Tk’emlúps halkı için Pazartesi günkü merasim, bir iyileşme zamanının başlangıcını işaret ediyor.

Kúkpi7 (Başkan) Rosanne Casimir toplantıya, Katolik Kilisesi’nin okulu yönetmedeki görevi için anlamlı tazminatları tamamlamak için hala meydana getirecek işleri bulunduğunu söylemiş oldu ve Papa Francis’i Temmuz ayında Kanada’ya yapmış olduğu ziyaret esnasında British Columbia’ya gelmeye çağırdı. “Bugün, cevaplara hala gerekseme var. Daha çok araştırma yapılması gerekiyor” dedi.

Başbakan Justin Trudeau akşam ziyafetinin derhal öncesinde konuk olarak ulaştığında, öfkeli bir kalabalık onu sardı ve yüksek sesle “Kanada tamamen Hint toprağıdır” diye şarkı söylemiş oldu.

“Bu, kimi kaybettiğimizi hatırlamakla ilgili” dedi.

Bu, günlük Sabah Güncelleme bültenidir. Bunu web’de okuyorsanız yada size başka birinden iletildiyse, Sabah Güncellemesi’ne ve 20’den fazla Globe haber bültenimize kaydolabilirsiniz. bülten kayıt sayfası.


Bu Hollanda kasabası, Holokost esnasında Yahudileri sakladı. Sekiz yıl sonrasında, kaçan Ukraynalı mültecileri karşılıyor

Marion Trippe, 15 Mayıs 2022’de Hollanda’nın Nieuwlande kentindeki eski bir postanedeki evinin önünde duruyor.Nathan VanderKlippe/Küre ve Posta

Savaştan bu yana geçen on seneler içinde, minik Nieuwlande topluluğu, Almanya’da mecburi çalışmaya yada toplama kamplarında ölüme mahkum edilen yüzlerce insanı korumasıyla tanındı.

Şimdi, ortalama seksen yıl sonrasında, bir zamanlar Yahudileri saklamak için kullanılan evlerin bazıları, güvenlik arayan başka bir nesile sığınmak için kullanılıyor: Ukraynalı aileler. Marion Trippe evlerini açanlar içinde ve Ukraynalı mültecileri alma sonucu en azından kısmen Nieuwlande mirasıyla bağlantılı.


Yatırımcılar, faiz oranı etkilerine ilişkin işaretler için büyük bankaların ikinci çeyrek mali sonuçlarına bakıyor

Yatırımcılar, Kanada’nın en büyük bankalarının hemen hemen biten ikinci çeyrek için kuvvetli mali sonuçlar vermesini bekliyorlar. Bundan sonrasında olacaklar daha çok kaygı deposu olabilir.

Tecim ve yatırım bankacılığından elde edilmiş gelirin düşmesi ve kredi ziyanı rezervlerinin olağandışı düşük seviyelerden tırmanmaya başlamasıyla beraber, büyük banka kazançlarının bir yıl önceki baş döndürücü yüksek seviyelerden gerileyerek, kuvvetli olması olası. Sadece analistler, artan faiz oranları ve ekonomik çalkantı ipotek ve öteki yeni kredilere olan talebi yemeye başladığından, bankaların kredilerindeki gelişme oranının yavaşlamaya başlayabileceğine dair işaretler bekliyorlar.


Büyük önemsiz aktarma geliyor. Kanadalılar ebeveynlerinin eşyalarını miras alırken, dağınıklığın yüküne (ve büyük işine) bir bakış

Kevin Cameron, Shelburne Nova Scotia’daki evlerini temizlemeye çalışırken ebeveynlerinin bazı eşyalarıyla beraber.Aaron McKenzie Fraser/Küre ve Posta

Önümüzdeki 10 yıl içinde Kanadalılar, tarihin en büyük servet transferi olan tahmini 1 trilyon dolarlık mirasa haiz olacaklar. Bugün yaşayan en eski nesil olan bebek patlamalarının anne babaları, haiz oldukları şeylerin kıymetini bilmeyi savaşın zayıf zamanlarında ve Büyük Bunalım’da öğrenmiş olan kurtarıcılardı. Evlatları tüketiciydi. Hep beraber arkalarında maun yiyecek odası takımları, gümüş tabaklar, kristal biblolar ve evlatlarının istemediği her türlü şekerlemelerle dolu evler bırakacaklar.

Bebek patlamaları yaşlandıkça, önümüzdeki on yılda eski aile eşyalarını ayırmak, depolamak ve elden çıkarmak yoğun emek gerektiren bir güçlük olacak.

İncelememizi istediğiniz bir haber ipucunuz mu var? Bizlere e-posta gönderin ipuçları@globeandmail.com Belgeleri güvenli bir halde paylaşmanız mı gerekiyor? vasıtasıyla ulaşmak SecureDrop


AYRICA RADARIMIZDA

Ontario’yu kasıp kavuran fırtınanın arkasından ölü sayısı 10’a terfi etti: Ölümcül bir fırtınanın Cumartesi günü Cenup Ontario ve Quebec’in geniş alanlarını kasıp kavurmasının arkasından Pazartesi öğleden sonrasında yüz binlerce kişiyi elektriksiz bırakmasının arkasından artmaya devam ediyor.

Rusya, Ukrayna birliklerini doğuda kuşatmak için topyekün hücum başlattı: Ukrayna’nın elindeki Donbas cebinin en doğu kısmı, Siverskiy Donets nehrinin doğu kıyısındaki Sievierodonetsk şehri ve batı yakasındaki ikiz Lysychansk, Rus kuvvetlerinin onları kuşatmak için üç yönden ilerlediği ana cenk alanı haline geldi.

Eski BoC valisi Stephen Poloz, önümüzdeki stagflasyon sürecini görüyor: CD Howe Enstitüsü tarafınca Cuma günü gösterilen bir podcast’te konuşan eski üst düzey merkez bankacısı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden meydana gelen küresel emtia fiyat şokunun muhtemelen daha yüksek tüketici fiyatlarının yanı sıra Kanada’da ekonomik bir yavaşlamaya yol açacağını söylemiş oldu.

ABD, Tayvan’ı Çin işgalinden korumak için güç kullanacak: Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile düzenlemiş olduğu ortak basın toplantısında Başkan Joe Biden’a, Çin tarafınca saldırıya uğrarsa ABD’nin Tayvan’ı korumak için çaba sarfetmek için güç kullanıp kullanmayacağı soruldu. “Evet,” dedi. “Yaptığımız taahhüt bu” dedi.

Robotik devrim, yakınınızdaki bir iş yerine geliyor: Kanada, üretkenliği artıracak ticari yatırım türlerinde onlarca senedir küresel emsallerinden birçoğunun arkasında kaldı. Sadece bir otomasyon dönüşümünün yeşil filizleri filizleniyor benzer biçimde görünüyor.

New Mexico, kürtaj erişimi için bir aden olmaya iyi mi hazırlanıyor: 2,1 milyonluk bir çöl durumu, çoğu zaman üreme haklarının bir işareti olarak göz ardı edilir. Sadece New Mexico, prosedürü yasaklayan yada planlayan dört eyaletle sınır komşusu olmasına karşın, ülkenin en liberal kürtaj yasalarından birine haiz.


SABAH PAZARLARI

Dünya hisseleri düşüşte: Hisse senetleri, hayal kırıklığı yaratan şirket kazançları ve yavaşlayan küresel ekonomik büyümeyle ilgili korkuların son birkaç işlem gününün mini rallisini delinmesiyle Salı günü dünya genelinde düştü. ET 5:30 civarında, İngiltere’nin FTSE 100 yüzde 0,45 düştü. Almanya’da DAX ve Fransa’da CAC 40 sırasıyla yüzde 1.07 ve yüzde 1.40 düştü. Asya’da Japon Nikkei endeksi yüzde 0.94 düştü. Hong Kong’da Hang Seng yüzde 1.75 düştü. New York vadeli işlemleri negatifti. Kanada doları 78.11 ABD sentinden işlem görüyordu.


HERKES NE KONUŞUYOR

Ottawa, bağımsız işletmelere zarar veren tecim boşluklarını düzeltmeli

“Ticari işlemlerin karmaşık ve değişen doğası göz önüne alındığında, Kanada’nın rekabet yaklaşımını minik ve orta ölçekli işletmelerin gereksinimlerini doğru bir halde yansıtacak şekilde gözden geçirmek, güncellemek ve genişletmek, işlem maliyetlerini düşürmek ve Kanadalı tüketiciler ve girişimciler için daha iyi karşılanabilirlik elde etmek için lüzumlu bir adımdır. ” –Vass Bednar ve Denise Hearn

Velileri okul binalarından yasaklayarak kaybettiklerimiz

Derslik bununla birlikte bir topluluktur ve tüm üyeler katıldığında topluluklar en güçlüsüdür. Bir ebeveyn olarak, kızımın sınıfının yalnızca onursal bir üyesiyim, sadece daha geniş bir okul topluluğunun tam teşekküllü bir üyesiyim.” –Josh Fullan

Kanada, RCMP sözleşme polisliğini yargılıyor olmalı

“Nunavut, kırsal Nova Scotia ve Surrey’de polislik yapabilen takas edilebilir Dağlıların günleri sayılı olabilir – şimdi kendi polis hizmetini başlatan bir kent. Onların yerine daha uzmanlaşmış Bineklere ve mahalli olarak daha duyarlı polise ihtiyacımız var.” –Şehir hamamböceği


BUGÜNÜN EDİTÖR KARİKATÜRÜ

David Parkins/Dünya ve Posta


DAHA İYİ YAŞAMAK

Fitness rutininizi değişiklik yapmak, o solmuş tutkuyu canlandırmanıza destek olabilir.

Spor salonundaki ilerlemeniz duruyorsa ve egzersiz yapma hevesiniz azalıyorsa, bir şeyleri değiştirmenin tam zamanı olabilir. Değişiklik kuvvetli bir vasıta olabilir. Rutinlerimizi, incelikli yollarla bile değişiklik yapmak, bir çok süre trajik sonuçlara neden olur.

Yeni spor salonları tecrübe etmek, yeni insanlarla yeni rutinler tecrübe etmek ve daha ilkin denemediğiniz araçları tecrübe etmek, her şeyi alt üst etmenin yollarıdır.

Paul Landini Kitchener, Ont’ta kişisel alıştırmacı ve sıhhat eğitimcisidir. ve bu solmuş tutkuyu canlandırmaya destek olacak bazı uygulaması kolay seçeneklere haiz.


ZAMAN İÇİNDEKİ AN: 24 Mayıs 1844

Amerikalı ressam ve icat eden olan Samuel Morse (1791 – 1872), Capitol, Washington, DC’deki Yüksek Mahkeme odasından ilk halka açık telgrafı 24 Mayıs 1844’te Baltimore’a gönderir.Doğrulanmış Haberler/Getty Images

Samuel Morse dünyanın ilk telgraf mesajını yayınladı

Telekomünikasyon tarihinde, 1844’te bu gün ilk telgraf mesajını gönderdiğinde Samuel Morse’unkinden daha tanrısal bir ilk söz yoktur. Birkaç karşılaştırma düşünün. Telefonda konuşulan ilk sözler “Mr. Watson, buraya gel. Seni görmek isterim.” Gönderilen ilk radyo mesajı, S harfi için Mors koduydu. İlk e-postada yazılan kelimeler unutuldu, sadece göndereni “QWERTYIOP” benzer biçimde bir şey bulunduğunu söylemiş oldu. İlk telgraf mesajı İncil’di – kelimenin tam anlamıyla. Washington DC’deki ABD Yüksek Mahkemesi salonunda oturan Morse, ilk telgrafı Baltimore’daki ortağına, ikisinin bir yıl ilkin inşa ettikleri bir telgraf hattı üstünden gönderdi: “Tanrı ne yapmış oldu?” mesajı Mors koduyla okuyun. Sözcükler İncil’den gelir (Sayılar 23:23). Morse, onları bir arkadaşının 16 yaşındaki kızı Annie Ellsworth’a bağladı. Huşu ve şaşkınlık ifadesi, uzun mesafeli iletişimde çığır açan telgraf için uygun bir seçimdi. Sadece sonunda radyo, telefon, faks makinesi ve e-posta telgrafı geçersiz kılacaktı. Samuel Morse 1872’de öldü. Western Union son telgrafını 2006’da gönderdi. Dave McGinn


Bugünün burçlarını okuyun. Bugünün bulmacalarının tadını çıkarın.


Bu bülteni hafta içi her sabah e-posta ile almak isterseniz, buraya gidin kaydolmak için. Herhangi bir geri bildiriminiz var ise, bizlere gönderin Bir not.

Leave A Reply