Saldırgan uyarı işaretleri toplumsal medya paylaşımları denizinde kayboluyor – WSB-TV Channel 2


Washington — (AP) — 18 yaşındaki saldırgan Salı günü Teksas’ta bir ilkokula girip 19 evladı ve iki öğretmeni katletmeden günler ilkin, her insanın tesadüfen görebileceği uyarı işaretleri vardı.

Tabanca dergisi tutan bir elin Instagram fotoğrafı, “Çocuklar korksun” diye uyaran bir TikTok profili ve bir halının üstünde sergilenen, katilin Instagram’ının üzerine sabitlenmiş iki AR seçimi yarı otomatik tüfek görüntüsü vardı. profil.

Atıcılar, daha tetiği çekmeden oldukça ilkin olacaklara dair ipuçları veren dijital izler bırakıyorlar.

Ajansın etken nişancı programına öncülük eden emekli bir FBI ajanı olan Katherine Schweit, “Birisi satın almaya başladığı silahların resimlerini yayınlamaya başladığında, dünyaya kim olduklarını değiştirdiklerini duyuruyorlar” dedi. “Bu kesinlikle bir yardım çığlığıdır. Bu bir alay: beni yakalayabilir misin?”

Bununla beraber, önsezi gönderileri, çoğu zaman yarı otomatik tüfekler, tabancalar ve cephane içeren sonsuz bir Instagram fotoğrafları ızgarasında kayboluyor. Instagram kullanıcılarını, 2 milyondan fazla gönderi içeren günlük tabanca fotoğraflarını yüklemeye teşvik etmeye adanmış popüler bir hashtag bile var.

Schweit, kolluk kuvvetleri ve toplumsal medya şirketleri için, potansiyel bir toplu nişancıdan bir tabanca direği saptamak, bataklığı elemek şeklinde bir şey, dedi. Bu yüzden insanlara, bilhassa çocuklardan yada genç yetişkinlerden gelen bu tür gönderileri görmezden gelmemelerini söylüyor. Bunu bir okul danışmanına, polise ve hatta FBI suç duyurusu hattına bildirmesini tavsiye ediyor.

Giderek artan bir halde, genç erkekler, kitlesel bir kırım gerçekleştirmeden yalnız günler yada haftalar ilkin kendi silahlarının fotoğraflarıyla neler olacağına dair minik ipuçları vermek için gelişen bir tabanca topluluğuna haiz olan Instagram’a gitti.

2018’de Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nde 17 talebe ve mensubu öldürmeden ilkin Nikolas Cruz, YouTube’da “ustalaşmış bir okul atıcısı” olmak istediğini ve yüzünün kapalı, silahlarla poz verdiği fotoğraflarını paylaştı. FBI, Cruz’un YouTube yorumuyla ilgili bir ipucu aldı, sadece hiçbir vakit Cruz’u takip etmedi.

Kasım ayında, 15 yaşındaki Ethan Crumbley, babasının satın almış olduğu yarı otomatik tabancanın bir fotoğrafını “Bugün yeni güzelliğime yeni kavuştum” başlığıyla paylaşmıştı. Lisesi, Oxford Township, Michigan’da.

Ve bir okul sınıfına girip 19 minik evladı ve iki öğretmeni öldürmeden günler ilkin, 18 yaşındaki Salvador Ramos Instagram’da benzer ipuçları bıraktı.

20 Mayıs’ta, kolluk kuvvetlerinin Ramos’un ikinci bir tüfek satın aldığını söylediği aynı gün, Instagram’da iki AR seçimi yarı otomatik tüfeğin resmi göründü. Fotoğrafta 10.000’den fazla takip edeni olan başka bir Instagram kullanıcısını etiketledi. Sonrasında bu kullanıcı tarafınca paylaşılan bir değiş tokuşta, onu niçin fotoğrafta etiketlediğini soruyor.

Instagram kullanıcısı, “Seni zor bela tanıyorum ve beni bazı silahlarla bir fotoğrafta etiketledin” diyerek ekledi, “Bu yalnız ürkütücü.”

Uvalde’deki okul bölgesi, coğrafi sınırlama teknolojisini kullanarak bölgedeki potansiyel tehditleri izleyen yazılımlara bile para harcamıştı.

Sadece Ramos, mesajlarda direkt bir tehdit oluşturmadı. Kısa sürede 18 yaşına basmış olduğu için Teksas’ta yasal olarak silahlara haiz olmasına izin verildi.

Yarı otomatik tüfek fotoğrafları, silahların resimlerini yada videolarını yayınlamanın yaygın olduğu ve atıcı eğitim videolarının yaygın olduğu Instagram, Feysbuk ve YouTube şeklinde birçok platformdan biri. YouTube, kullananların yakıcı silahları otomatik silahlara iyi mi dönüştüreceklerine ilişkin talimatlar göndermelerini yasaklar. Sadece Instagram ve Feysbuk’un ana şirketi Meta, yakıcı silahlarla ilgili fotoğrafları yada hashtag’leri sınırlandırmıyor.

Son zamanlarda Monmouth Üniversitesi’nde bir toplumsal medya ve dezenformasyon araştırmacısı olan Sara Aniano, bunun platformların hobilerinin bir parçası olarak tabanca fotoğrafları gönderen insanları sertlik amaçlı olanlardan ayırmasını zorlaştırdığını söylemiş oldu.

Aniano, “Muhteşem bir dünyada, Instagram’da kaygı verici bir tabanca fotoğrafını tespit edebilecek büyülü bir algoritma olurdu” dedi. “Pek oldukça nedenden dolayı, bu ıslak bir eğim ve tabanca toplayıcıları ve tabanca ustaları şeklinde silahlarını fena niyetle kullanmayı planlamayan insanoğlu olduğunda bunu yapmak olanaksız.”

Meta, Ramos’un hesaplarını araştırmak için Çarşamba günü kolluk güçleriyle beraber çalıştığını söylemiş oldu. Şirket, Ramos’un hesaplarıyla ilgili almış olabileceği raporlarla ilgili soruları yanıtlamayı reddetti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy