Sedat Peker’in iddialarında adı geçen Ünsal Ban gözaltına alındı

Ünsal Ban

Kaynak, MILLIYET

29 Ağustos 2022, 14:36 +03

Güncelleme bir saat ilkin

Organize kabahat örgütü oluşturmak suçlamasıyla hakkında soruşturma sonucu olan ve yurt haricinde yaşayan Sedat Peker’in hafta sonu yapmış olduğu paylaşımlar, gündemdeki yerini koruyor.

Anadolu Ajansı (AA), iddialarda adı geçen AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun boşanma aşamasında olduğu eşi Ünsal Ban’ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında, yurt dışına kaçmaya çalmış olduğu sırada Muğla’nın Milas ilçesinde gözaltına alındığını duyurdu.

AA’nın haberine bakılırsa Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma çerçevesinde hakkında gözaltı sonucu bulunan Ban’ın, deniz kanalıyla yurt dışına kaçacağı suç duyurusu üstüne polis ekipleri harekete geçti. Ban, Muğla’nın Milas ilçesinde kendisine ilişkin olmayan bir araçla seyir halindeyken polis ekiplerince yakalandı.

Ban hakkında, boşanma aşamasındaki eşine ilişkin kişisel verileri organize kabahat örgütü lideri ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamaları bulunuyor.

Sedat Peker, hafta sonu toplumsal medya üstünden paylaşmış olduğu ve Zehra Taşkesenlioğlu’nun da yer almış olduğu iddia edilen videoyu çeken ve kendisine veren kişinin eski Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban bulunduğunu savunmuştu.

Ban’ın boşanma süreciyle ilgili paylaşmış olduğu tweetlerden birinde, 18 Ağustos’ta “Yakında videolar, WhatsApp yazışmaları ile beraberiz inşallah” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Gazeteci Enver Aysever de, TELE 1’deki programında Ünsal Ban’la görüştüğünü söylemiş oldu ve konuşmalarını şu sözlerle aktardı:

“Kendisiyle eşi içinde münakaşa sırasındaki videoyu eşinin kesici aletlerle saldırmasından kaynaklı olarak gizli saklı tedbir olarak kameraya aldığını, ölüm tehdidiyle karşı karşıya olduğundan arkadaşlarından biriyle ‘eğer bana bir şey olursa bu videoyu lütfen yayımlayın’ söylediğini söylemiş oldu. 

“Sedat Peker’le ilgili olarak da aylar öncesinde kendisinin ve eşinin adının geçmiş olduğu bir tweet paylaştığını; bu tweetle ilgili bir arkadaşı kanalıyla Sedat Peker’e haber gönderdiğini; burada amacın bir yanlışın düzeltilmesi bulunduğunu söylemiş oldu. Sedat Peker’e bu videoyu kendisinin göndermediğini söylemiş oldu. ‘Sedat Peker beni aradı, ben de numarayı bilmediğim için açtım, açtığım süre kendisinin Sedat Peker bulunduğunu söyleyince ben de onunla konuştum’ dedi.

“Ban, bana; ‘Can güvenliği için çektiğim videoyu arkadaşlarıma emanet ettim. Bu videoyu Sedat Peker’e gönderilsin diye vermedim, kim kanalıyla bu video Sedat Peker’e gitti meselesini bilmiyorum’ dedi.”

Karşıcılık partileri Peker’in iddialarıyla ilgili kabahat duyurusunda bulunmuş oldu

Peker, hafta sonu kendisinin kullandığı iddia edilen toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlarda, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, eski Ana para Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı ve Taşkesenlioğlu’nun adam kardeşi  Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üyesi Salih Orakcı’nın bir yolsuzluğa karıştığını, iş insanlarından para istediğini iddia etmişti.

Karşıcılık partileri de bu iddialar üstüne tek tek kabahat duyurusunda bulunuyor.

Ilkin CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Görevli Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Adam, beraberindeki CHP heyetiyle beraber Ankara Adliyesi’ne giderek Peker’in iddialara ilişkin kabahat duyurusunda bulunmuş oldu.

Adalet sarayı önünde bir izahat icra eden Adam, “Cesaretle artık her insanın sivil toplumuyla, basınıyla, siyasetçisiyle, yargısıyla, emniyetiyle yolsuzluk ve rüşvet çarkının üstüne gitmek zorundayız. Fakat yargının durumu da içler acısıdır. Yargı, yürütmenin ağır bir tahakkümü altında. Cumhuriyet savcıları harekete geçemiyor. Siz bu yolsuzluk ve rüşvet çarkıyla savaşım edeceksiniz. Nereye uzanırsa uzansın, arkasında kim olursa olsun tüm bu ciddi iddiaların cesaretle üstüne gideceksiniz. Savcılardan kapsamlı ve etkin bir soruşturma bekliyoruz.” dedi.

CHP, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, AK Parti Erzurum Milletvekili, Zehra Taşkesenlioğlu Ban, Ünsal Ban, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Deniz Meclisi üyesi, Kıyı Emniyeti Eski Genel Müdürü Salih Orakçı, Borsa Gündem Gazetesi sahibi Orhan Pala, Özgürlük Gazetesi yazarı Burak Taşçı, Burdur İl Ulusal Eğitim Eski Müdürü Nesrin Kakırman ile Peker’in Taşkeneslioğlu’nun yakınları bulunduğunu iddia etmiş olduğu Nedim Özbek, Ahmet ve Süleyman adlı şahıslar hakkında da kabahat duyurusunda bulunmuş oldu.

Zafer Partisi Genel Başkanı Umut Özdağ da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Özdağ, bunu toplumsal medya hesabı üstünden “SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesen’in ana para artırımı isteyen firmalardan rüşvet almış olduğu, 180 milyon dolar parası ve oteli olduğu iddiaları için Zafer Partisi olarak Cumhuriyet Savcılığı’na kabahat duyurusunda bulunduk” ifadeleriyle duyurdu.

Ali Babacan’ın lideri olduğu DEVA Partisi de Peker’in iddialarıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve Zehra Taşkesenlioğlu’nun da aralarında bulunmuş olduğu 14 isim ile “faili bilinmeyen” şüpheliler hakkında meydana getirilen kabahat duyurusunda “Bu şekilde kamu görevlisi olan şüpheliler ile öteki şüphelilerin bir kabahat örgütüne vücut verecek tarzda beraber hareket ettikleri, bu teşkilat kapsamında ana para piyasasında piyasa dolandırıcılığı yaptıkları, gene mağdurları zorlayarak çıkar temin ettikleri ve böylece irtikap ve rüşvet eylemlerini de gerçekleştirdikleri, resmi belgede sahtecilik yaptıkları anlaşıldığından yukarıda ayrıntısı ile belirtilen olayların, kişilerin, suçların araştırılması ve maddi gerçekliğe ulaşılması artık bir fakirlik halini almıştır” denildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, Pazar günü organize kabahat örgütü liderliğinden yargı giymiş Sedat Peker’in Twitter’dan paylaşmış olduğu rüşvet iddialarıyla ilgili olarak altılı masayı oluşturan partilerin kabahat duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Kendisine gelen soruları Instagram hesabından yanıtlayan Akşener, “Pazartesi günü altılı masayı oluşturan tüm siyasal partiler olarak biz tekrardan kabahat duyurusunda bulunacağız” demişti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise Pazar günü Twitter hesabından paylaşmış olduğu yeni mesajlarda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Borsada minik yatırımcı yalnız SPK’nın yolsuzluk mekanizmasıyla soyulmadı. İçeriden informasyon alarak, manipülasyonla minik yatırımcıyı soyan çeteler var. Bunu hisse grafiklerinden de fazlaca net izliyorum. Örneklerini TCMB faiz kararlarında ve toplumsal medyada çıkartılan bazı dedikodular sürecinde de gördüm, notlarımı aldım.

“SPK ve Borsa İstanbul bu konudaki şikayetleri görmezden geliyor. Nedenini biliyoruz… Buradan kimlerin nemalandığını da iktidar değişikliğinden sonrasında ortaya çıkaracağız.. Devletin nefes borularına yapışmış mikropların hepsini temizleyeceğim.”

Zehra Taşkesenlioğlu

Kaynak, FACEBOOK

Zehra Taşkesenlioğlu: Benim ve ailemin adıyla meydana getirilen usulsüzlüklere tepki gösterdim

Peker hafta sonu yayımladığı son tweet dizisinde Zehra Taşkesenlioğlu’na ilişkin bulunduğunu öne sürdüğü bir video da paylaşmıştı.

AKP Erzurum Milletvekili Taşkesenlioğlu, toplumsal medyada piyasaya çıkan görüntüleri hakkında izahat yapmış oldu. Taşkesenlioğlu, söz mevzusu görüntülerle “hanıma karşı şiddetin en ağır şekline maruz bırakıldığını” savundu ve görüntülerde, boşanma aşamasında olduğu “Ünsal Ban ve ailesinin hem kendinin hem de ailesinin adını kullanarak yapmış olduğu usulsüzlüklere tepki gösterdiğini” iddia etti.

“Dizgesel bir kara çalma kampanyasıyla karşı karşıya bulunduğunu” belirten Taşkesenlioğlu, “Şahsıma yönelik bu yargısız infazın son bulacağına ve son aşama ahlaksızca oynanan bu kumpasın yargı önünde bir an ilkin gün yüzüne çıkacağına inancım tamdır. Mevzu ile ilgili adli ve hukuki süreç adım atmıştır” dedi.

Mine Tozlu-Sineren iddiaları doğruladı

Sedat Peker’in iddialarında adı geçen adlardan Marka Yatırım Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren de Peker’in rüşvet iddialarını doğruladı.

Cumartesi gecesi Halk TV’de konuşan Tozlu-Sineren, iş yaşamı süresince rüşvetle karşılaştığını ve bu tarz şeyleri ilgili kurumlara bildirdiğini dile getirerek, “Bu işi açmamı elde eden SPK’ydı. Sedat Peker’in yazdıklarında doğru olmayan küçücük şeyler var. Zehra Taşkesenlioğlu vasıtasıyla rüşvet teklifinde bulunulduğunu CİMER’e ilettim” dedi.

Tozlu-Sineren, Cumhurbaşkanı Danışmanı Taranoğlu’nun kendisine, “Para vermezsen bu işler asla olmaz” söylediğini aktardı ve şu iddialarda bulunmuş oldu:

“Ansa olan firmanın adını Marka Yatırım Tüm ortaklık olarak değiştirdim. Oluşturduğum projeyle ana para artırımı için müracaat yaptım SPK’ya. O dönem Ali Fuat Taşkesenlioğlu SPK başkanlığına geçti. Benim projemi idrak edebilecek kişilerin incelemesini isterim. Ana para artırımı talebim fiktif sebebi öne sürülerek reddedildi. İlk alarmı orada alıyorum. Bana diyorlar ki ‘Ya parayı ya şirketi koyacaksın’.”

Ali Fuat Taşkesenlioğlu iddiaları reddetti

Eski Ana para Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ise hakkında iddiaları reddetti.

İddiaların peşinden toplumsal medya hesabından bir izahat icra eden Taşkesenlioğlu, Mine Tozlu Sineren ve öteki iddiacılar hakkında kabahat duyurusunda bulunacağını söylemiş oldu.

Taşkesenoğlu ek olarak, iddialarda adı geçen Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve Burak Taşçı’yı tanımadığını, Salih Orakçı ve Orhan Pala ile ise görevde olduğu dönemde birkaç kez görüşme yaptığını söylemiş oldu.

Taşkesenlioğlu hakkında kısa süre ilkin başka bir Twitter hesabı da mevzuata aykırı işlem iddiasında bulunmuş, eski SPK başkanı bunun bir kara çalma bulunduğunu söyleyerek 22 Ağustos’ta kabahat duyurusunda bulunmuştu.

SPK iddiaları yalan olduğunu beyan etti

SPK, Pazar günü bir izahat yaparak bu iddiaları yalan olduğunu beyan etti ve başvurunun “ana para piyasası mevzuatına aykırılıklar sebebiyle ve yatırımcıların korunması amacıyla” reddedildiği açıklandı; Sineren hakkında yapmış olduğu açıklamalar sebebiyle kabahat duyurusunda bulunulacağı kaydedildi.

Açıklamada, “firmanın ana para artırımına ve fon kullanımına ilişkin yönetim kurulu kararları iletilmiş olduğu, mevzuat kapsamında iletilmesi ihtiyaç duyulan ilgili belgelerin tam ve eksiksiz olarak iletilmediği tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Belgelerin Kasım 2021’de tamamlandığı belirtilen açıklamada, “02.12.2021 tarihindeki görüşmede, ana para piyasası mevzuatına aykırılıklar sebebiyle ve yatırımcıların korunması amacıyla Şirket talebinin negatif karşılanmasına karar verilmiştir.” denildi. 

SPK, “aralarında Mine Tozlu Sineren’in de bulunmuş olduğu şahıslar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunulmasına ve borsalarda iki yıl geçici işlem yapma yasağı getirilmesine karar verildiğini” de duyurdu.

Özgürlük Gazetesi’nden ‘Hukuki işlem başlatıldı’ açıklaması

Peker ek olarak Adana merkezli yolsuzluk örgütünün, rahatsız oldukları iş insanları hakkında Özgürlük gazetesinin iktisat yazarı Burak Taşçı’ya haber yaptırdığını öne sürmüştü.

Özgürlük gazetesinden Pazartesi günü meydana getirilen yazılı açıklamada, “Son günlerde editörümüz Burak Taşçı ve Özgürlük markası kullanılarak çeşitli toplumsal medya hesaplarında gösterilen ve bazı medya kurumları, TV kanalları ve web sitelerinde haberleştirilen ifadelerin gerçekle hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Hiçbir habercilik teyidi yapılmaksızın, mesnetsiz iddiaları gündeme getiren, kara çalma ve karalama kampanyası içeren haberlere karşı hukuki işlemler başlatılmıştır” denildi.

Peker’in Burak Taşçı ile ilgili iddiaları sonrasında, toplumsal medyada, Özgürlük gazetesinin web sitesinden Burak Taşçı’nın tüm yazılarını kaldırdığı iddia edilse de web arşivi sitesi archive.org’da, bu sayfanın öncesinden de boş olduğu görülüyor.

Türkiye’den kaçan Sedat Peker, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunuyor.

BAE’den videolar yayımlayan Peker, kısa süre sonrasında buna ara vermek zorunda kalmış, iddialarını çeşitli Twitter hesaplarından paylaşmaya devam etmişti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet -
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort