Seferberlikten kaçan iki Rus, Alaska’ya geçerek ABD’ye sığındı

seferberlikten kacan iki rus alaskaya gecerek abdye sigindi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna savaşı sebebiyle getirmiş olduğu kısmi seferberlik sebebiyle tabanca altına alınmamak için ülkeden kaçan iki Rus vatandaşı, Bering Denizi’ni geçerek ABD’ye ulaştı ve burada sığınma talebinde bulunmuş oldu. 

ABD’li Cumhuriyetçi Partili Senatör Lisa Murkowski’nin ofisinden meydana getirilen açıklamada, Rus vatandaşlarının ufak bir tekneyle Alaska eyaletine bağlı ufak bir adaya geldiği açıklandı. 

Senatörünün Sözcüsü Karina Borger, ABD Sahil Güvenlik ve Gümrük ve Sınır Koruma Birimi ile yazışma halinde olduklarını ve “Rus vatandaşlarının mecburi askerlik hizmetinden kaçınmak için Rusya’nın doğu kıyısındaki bir yerden kaçtıklarını söylediklerini ” aktardı. 

ABD Sahil Güvenlik ve Gümrük ve Sınır Koruma Birimi sözcüleri ise mevzuyla ilgili soruları yanıtsız bırakarak basın mensuplarını ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na yönlendirdi.

Sadece kurum, iki Rus vatandaşının “tarama ve incelemeyi de kapsayan süreç için değişik bir birime nakledildiği peşinden Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası uyarınca ABD göçmenlik yasalarına uygun olarak işlem göreceği” açıklandı.

Alaska Senatörleri Cumhuriyetçi Murkowski ve Dan Sullivan iki Rus’un, St Lawrence Adası’nda ortalama 600 kişinin yaşamış olduğu Gambell kasabası civarlarındaki bir plaja ulaşmış olduğu bilgisini paylaştı. 

Putin’in seferberlik sonucu sonrası Rus vatandaşları, aralarında Türkiye’nin de bulunmuş olduğu komşu ülkelere akın ediyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy