Gezi Dolandırıcılığı ve Tatile Dikkat | KLIN

0

[ad_1]

Düzmece vaatler, aciliyet duygusu, bir tüketiciyi parasından ayırmaya çalışmanın iki yoludur. Bu yaz tatile çıkmayı planlayan birçok insan varken dikkatli olun – dolandırıcılar da plan yapıyor.

Better Business Bureau dikkatli olmanızı tavsiye eder ve gerçek olmayan vaatlere karşı dikkatli olmanızı ve var olmayabilecek bir şey için ödeme yapmanız mevzusunda sizi kandırabilecek bir aciliyet duygusuna haiz olmanızı ister.

Better Business Bureau kısa süre ilkin KLIN News’e kaçınılması ihtiyaç duyulan beş yaygın dolandırıcılık hakkında data verdi;

  1. Dinlence Kiralama Kon:

Kiralık olmayan, mevcut olmayan yada resimdekinden mühim seviyede değişik olan mülklerin listelerine dikkat edin. Bu dolandırıcılar, düşük ücretler ve mükemmel olanaklar vaadiyle tatilcileri cezbeder. “Haiz”, potansiyel müşterilere, başka bir tatilcinin kiralamayla ilgilendiğini söylemek benzer biçimde, kafi araştırma yapmadan yada reklamın meşruluğunu sorgulamadan ilkin ödemeyi almaları için yanlış bir aciliyet duygusu yaratır. BBB, herhangi bir kiralık mülk için ödeme yapmadan ilkin mal sahibiyle telefonla konuşmanız ve kamu kayıtlarını denetim etmeniz mevzusunda sizi uyarır.

  1. “Parasız” Dinlence Dolandırıcılığı:

Bir vapur seyahati yada gezi şirketi bir tatilin reklamını “parasız” olarak yaptığında, bu seyahatin tamamen parasız yada kısıtlamasız olduğu anlamına gelmez. Limana hava taşımacılığı için ek ücretler, liman ücretleri, vergiler, bahşişler ve açıklanmayan öteki ücretlere dikkat edin.

  1. Otel Dolandırıcılığı:

Bir otelde kalırken, resepsiyondan düzmece aramalar, parasız wi-fi kayması ve düzmece yiyecek teslimatı benzer biçimde kredi kartı bilgilerini ele geçirmek için kullanılan tekniklere dikkat edin. Dolandırıcılar, gezginlerin – hem turistlerin hem de iş adamlarının – bitkin yada acelesi olduğuna güveniyor. Dikkatli olun ve şu püf noktalarına dikkat edin:

  1. Üçüncü Taraf Rezervasyon Sitesi Dolandırıcılıkları:

Tayyare bileti, otel yada öteki gezi rezervasyonlarınızı bir üçüncü taraf internet sayfası üstünden yapıyorsanız, dikkatli olun. En yaygın dolandırıcılıkta BBB, gezginlerin kredi kartıyla ödeme yaptığını söylüyor. Ödemeyi yaptıktan kısa bir süre sonrasında, şirketten adı, adresi, banka bilgilerini yada öteki kişisel detayları doğrulamanızı isteyen bir telefon alın – meşru bir firmanın asla yapmayacağı bir şey.

  1. Devremülk Satış Dezavantajları:

Dolandırıcılar, dönem mülk tekrardan satışlarında uzman olduklarını iddia edebilir ve satın almaya hazır alıcıları olduğuna söz verebilir. Bu hizmeti güvenceye almak için dolandırıcı, hedefi öncesinden bir ücret ödemeye zorlar. Dönem mülk sahibi öder, sadece tekrardan satış acentesi asla teslim etmez.

Dolandırıcılığı önlemek için dört ipucu:

  • İncelemeleri arayın ve referans isteyin. Otelleri, gezi şirketlerini, kiralık dinlence yerlerini ve daha fazlasını incelerken, incelemeler ve şikayetler için BBB.org’u deneyin. Fotoğrafları ve çeşitli incelemeleri arayın. Mülk yada firmanın çevrimiçi incelemesi yoksa, referans isteyin ve onları arayın.
  • Para göndermekten yada ön ödemeli banka kartı kullanmaktan kaçının. Bu ödemeler nakit göndermekle aynıdır. Para gönderildikten sonrasında, geri almanın bir yolu yoktur. Kredi kartıyla ödeme yapıldığında, ödemeler tartışmalı olabilir ve hileli bir satın alma işleminden meydana gelen sorumluluğu mühim seviyede sınırlayabilir.
  • Büyük bir kısmı muhtemelen gerçek değildir. Dolandırıcılar, oldukca düşük bir fiyata mükemmel bir seyahati güvence ederek hedefleri cezbeder. Ilkin araştırın. Otel, gezi yada tur benzer seçeneklerden oldukca daha ucuzsa şüphelenin.
  • Birazcık gözetleme yap. Firmanın Twitter, Feysbuk yada Instagram hesaplarına bağlantılar için internet sayfasını deneyin. Toplumsal medya hesapları var ise, etkinliklerini deneyin ve başka kullananların yorum bırakıp bırakmadığına yada şikayette bulunup bulunmadığına bakın. Ek olarak yazım hataları ve pikselli görüntüler olup olmadığına bakın. Bu hatalar, çevrimiçi varlığını önemseyen bir firmanın değil, bir dolandırıcının işaretleridir.

Leave A Reply