Shakira İspanya’da vergi kaçırmaktan yargılanacak

Shakira

Kaynak, Getty Images

2 saat ilkin

Kolombiyalı yıldız müzisyen Shakira, toplamı 14,5 milyon euroyu kabul eden vergi kaçakçılığı iddiasıyla İspanya’da yargılanacak.

Barcelona’da bir mahkeme, şarkıcınının altı değişik vergi suçu iddiasından yargılanmasına hükmetti, sadece hemen hemen bir tarih belirlenmedi.

İspanyol savcılar, iddianamede süper yıldızın sekiz yıl hapis ve 23,8 milyon euro para cezası almasını istiyor.

45 yaşındaki müzisyen ise iddiaları reddediyor.

Shakira Elle dergisinin İspanyol versiyonuna geçtiğimiz günlerde verdiği mülakatta “Davada kendimi savunacak kafi kanıtım olduğunave adaletin benden yana tecelli edeceğine inanıyorum” demişti.

Shakira’nın avukatları ise “argümanlarını zamanı ulaşınca sunarak işlerini yapacaklarını” söylemiş oldu.

Müzisyen daha ilkin savcıların davaya gitmeden uzlaşma teklifini reddetmişti.

Tartışmaların odağında Shakira’nın 2012-2014 senesinde nerede ikamet etmiş olduğu yatıyor. Savcılar şarkıcının bu zamanda İspanya’da yaşıyor olmasına rağmen, resmi konutunu başka bir yerde gösterdiğini iddia ediyor.

İspanyol yasaları, altı aydan fazla kalınması halinde kişinin ülkede vergilendirilmesini öngörüyor. Sadece müzisyen, bu zamanda aslolan olarak İspanya’da yaşamadığını söylüyor.

Savcılar Temmuz ayında, Shakira’nın 2012’de Barcelona’dan bir ev satın aldığını gösteren bir belge ortaya çıkarttı. Sonrasında bu evin hem Shakira hem de o dönemki sevgilisi Barcelonalı futbolcu Gerard Pique’nin başlıca ikameti olduğu belirtiliyor.

Avukatları ise, 2014’e dek şarkıcının başlıca gelirinin internasyonal turnelerden geldiğini ve İspanya haricinde uzun süreler geçirdiğini korumak için çaba sarfediyor.

Shakira Elle dergisine “İspanyol vergi dairesi, bir İspanyol vatandaşıyla çıktığımı görmüş oldu ve ağızları sulanmaya başladı. Ne olursa olsun paranın peşine düştükleri net” dedi.

Shakira 2015’te ikametini İspanya olarak duyuru etmişti. Şakıcı 17,2 milyon euro vergi ödediğini ve herhangi bir borcu olmadığını söylüyor.

Pique de bir başka davada 2008-2010 arası vergi kaçırmaktan 2,1 milyon euro ceza almıştı.

Biri dokuz, diğeri yedi yaşlarında iki oğulları olan çift, Haziran başlangıcında 11 senelik beraberlikten sonrasında ayrıldıklarını açıklamıştı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy