Sertlik eve yaklaştığında, bir ebeveyn ne yapabilir?

[ad_1]

Hiddet birincil duygu, sadece bir çok süre kendini tehdit altında yada korkmuş hisseden bir kişiye verilen bir tepki olabilir. İşte o süre olurlar agresif ve hiddet ve şiddetle ifade edin. Başlangıçta, kendini korumanın bir yolu olabilir. için alışılmadık bir şey değil çocuklar öfkeli sezmek, sadece zaman içinde sakinleşir, bilhassa de kendilerinin farkına varmalarına ve duygularını düzenlemelerine destek olabilecek iyi rol modelleri olduğunda. Öte taraftan, eğer çocuklar, bir ailede, akranlar içinde yada daha geniş bir toplulukta saldırganlığa yaygın olarak şahit oluyorsa, bunlar mutsuz olduklarında duygularını dışa vurmayı öğrenmelerinin yollarıdır.

Şimdi al | En iyi abonelik planımızın artık hususi bir fiyatı var

Bu hiddet niçin?

İlk olarak, bu şekilde bir öfkenin nereden geldiğini, bizim tehdit algımız yada algımız tarafınca tetiklenebileceğini idrak etmek önemlidir. hüsran mevcut dünyamızda ya da nesiller boyu şişelenmiş baskılardan kaynaklanabilir. Bir çok süre, duygusal farkındalık eksikliği, iç dünyayı idrak etmek için bir dil kıtlığı ve onun daha incelikli deneyimleriyle ilişkilidir. duyarlılık ya da şefkat. Sertlik hemen sonra yaygın bir kontakt biçimi, güç ve konum oluşturmanın bir yolu haline gelebilir ve bu da tehlikeli olabilir. Aşırı biçimiyle, saldırganlık ve sertlik, yalnızca meşrulaştırıldığı değil, hatta yüceltildiği bir toplumda ölçü haline gelebilir. Derinlere kök salmış ataerkil sistemler çoğu zaman bu tarzda işlerler; burada hiyerarşik yapılar yaratmak ve sürdürmek için saldırganlık ve yıldırma rutin olarak kullanılır.

Ekspres Premium’un En İyisi
Ödül
Agnipath planı protestosunun arkasında: Geçici görev, emeklilik ya da sağlık yardımı yok...Ödül
Açıklama: Hindistan-Çin ilişkilerinin durduğu Galwan çatışmasından 2 yıl sonra...Ödül
Fed faiz artırımı: Hindistan üzerindeki olası etki ve yatırımcıların yapması gerekenlerÖdül

agresif çocuklar Hiddet nöbeti esnasında, geri çekilin ve konuşmaya geri dönün. (Fotoğraf: Dreamstime)

Sahne rol oynar mı?

Tabanca ve kılıç benzer biçimde oyuncaklar çoğu zaman büyümenin bir parçasıdır. Saldırgana kıymet verir ve arka planda cesaret ve milliyetçilik hikayeleri vardır. Halihazırda tehlikelerle dolu bir dünyada çocuklarımıza verdiğimiz mesajların türü hakkında sorular ortaya çıkarıyor. düşünce ayrılığı, cenk ve masumların öldürülmesi en rahatsız edici şekillerde. Kim bilir onları paralel ortaklaşa iş, şefkat ve dostluk hikayeleriyle tamamlayabildiğimiz sürece oyuncak silahlarla oynamanın yanlış bir tarafı yok.

Saat ihtiyacı

Sokaklarımızda artan sertlik, okullar ve kolejler, bizi koruması ihtiyaç duyulan kurumlarda, çocuklarımız ve gençlerimiz için oldukça kafa karıştırıcı ve ürkütücü olabilir. Vatanımızda bir devrim olması gerekiyor. Eğitim Bu uyumsuzluk ve kargaşayı ele alan bir sistem, böylece odak bir tek akademisyenlere değil, bununla birlikte evlatların kendilerinin farkına vardıkları ve eylemlerinin başkaları üstündeki etkilerini anlayabilecekleri bir şefkat ve ortaklaşa iş kültürü yapmaya da odaklanıyor.

Bir çocuğun hiddet ve saldırganlığı işlemesine iyi mi destek olunur?

Bu, evlerde ve okullarda, oyun alanlarında ve parklarda olabilir. Hikayeler, oyun oynama ve grup tartışmaları, müzik, tiyatro ve sanat vasıtasıyla olabilir, bir ihtimal tüm dinlerin festivallerini kutlamak kanalıyla olabilir – bunlar aslen öz farkındalığı artırmaya, pozitif olmaya destek olabilir. duygusal başkalarına karşı ifadeler ve duyarlılık.

kızgın çocuk Çocuğunuza kabul edilebilir olmayan şeyleri kararlılıkla fakat hiddet duymadan anlatın. (Fotoğraf: Pexels)

Anlatmaya gerek yok, anne babalar, öğretmenler ve öteki paydaşlar, kendileri ve evlatlarının geleceği için bunun kıymetini görmeliler. Kolektif olarak, neyin koruyucu olabileceğini düşünmemiz gerekiyor ve güvenli çocuklarımız için, böylece uyumlu bir çaba gösterebilelim, bunu gerçeğe dönüştürmek için bol miktarda süre ve kaynak harcayalım.

Çocuğunuzu hiddet nöbetlerinden geçirmek için beş ipucu

Net sınırlar koyun – Fizyolojik sertlik yada küfürlü dil olsun, başka birine zarar vermesi olası davranışları tanımlayın. Kabul edilemez olanı kararlılıkla fakat hiddet duymadan iletin.

Geri adım atmak – Hiddet nöbeti esnasında, geri çekilin ve konuşmaya geri dönün. İşlerin kontrolden çıkma olasılığı yüksek olduğunda ayrılmayı öğrenin.

Refleks – Hiddet yatıştıktan sonrasında, eleştirmeden, vaaz vermeden, ‘Seni bu kadar kızdıran ne?’, ‘Bunu niçin yaptın?’ benzer biçimde diyalog ve meraklı sorgulamalar için yargılayıcı olmayan bir alan yaratmaya çalışın.

Sonuçlar var – yardım et çocuk Duygularının ve eylemlerinin başkaları üstündeki etkilerini anlamış olur. Onlara şunu sorabilirsiniz: ‘Sence bu kelimeleri kullandığında annem ne hissetti?’ yada ‘Davranışlarınızın kız kardeşinizle olan ilişkinizi iyi mi etkileyeceğini düşünüyorsunuz?’ yada ‘işleri daha iyi hale getirmek için ne yapmanız icap ettiğini düşünüyorsunuz?’

alternatifler – Neyin değişik yapılabileceğini düşünün, öfkeyi ifade etmenin alternatif yolları olabilir mi? Bir ihtimal çocuğunuzun kullanmak isteyeceği başka yollar olabilir, mesela spor yapmak ya da serinlemek için koşmak, hatta şiir yazmak ya da fotoğraf yapmak benzer biçimde. Hakkaten de kişinin öfkesini kanalize etmenin çeşitli yolları vardır.

(Dr Amit Sen Delhi’de çalışan bir çocuk ve ergen psikiyatristidir. Aralık 1982’den Ocak 1988’e kadar Ordu Doktor Birlikleri’nde vazife yapmıştır)

(Değişik uzmanlar tarafınca hazırlanan bu sütun iki haftada bir görünecek)

Son olarak Ebeveynlik Haberleri için Indian Express Uygulamasını indirin.

Comments are closed.