Slovenya’nın yeni Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar oldu

Slovenya’da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda, Natasa Pirc Musar, oyların çoğunluğunu alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

Abone ol

Slovenya Devlet Seçim Komisyonunun (DVK) resmi sitesinde yer edinen verilere nazaran, oyların yüzde 99’luk kısmı sayıldı.

İkinci tura kalan iki adaydan, Slovenya Korsan Partisi ile Avrupa Yeşiller Partisinin desteğini alan bağımsız aday Pirc Musar, oyların yüzde 53,86’sını alarak yüzde 50’lik barajı geçti. Böylece Pirc Musar, ülkenin yeni ve ilk hanım cumhurbaşkanı seçildi.

Resmi olmayan sonuçlara nazaran, bundan önceki turda en oldukça oyu alan Slovenya Demokratik Partisinin (SDS) desteklediği bağımsız aday Anze Logar’ın oy oranı ise yüzde 46,14’te kaldı.

Seçimlerde, kayıtlı 1 milyon 696 bin 893 seçmenin yüzde 53’ü sandığa giderek oy kullandı.

Pirc Musar’dan zafer açıklaması
Cumhurbaşkanı seçiminde zafer duyuru eden “Çelik Hanım” olarak da malum 54 yaşındaki Pirc Musar yapmış olduğu ilk açıklamada, Slovenya’nın emin, dürüst, samimi, hoşgörülü ve saygılı bir diyaloğu savunacak bir cumhurbaşkanını hak ettiğini söylemiş oldu.

Pirc Musar, “Son beş ayda güzel Slovenya’mızda yaptığım seyahat esnasında vatandaşlardan bağımsız ve siyasal engeli olmayan bir cumhurbaşkanı istediklerini duydum. Bugün sandıkta bu iradeyi dile getirdiklerine düşünüyorum.” dedi.

Pirc Musar’ı kutlama etiğini dile getiren öteki aday Logar ise yapmış olduğu açıklamada, “Pirc Musar hepimizi dinlerse iyi bir cumhurbaşkanı olacak. O süre farklılıkların üstesinden gelmek için desteğimizi alacak.” diye konuştu.

23 Ekim seçimi
Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunun düzenlenmiş olduğu 23 Ekim’de, SDS’nin desteklediği bağımsız aday Logar, oyların yüzde 33’ünü, Pirc Musar ise oyların yüzde 26’sını almıştı.

Özgürlük Hareketi (PS) lideri ve Başbakan Robert Golob’un desteğini alan bir öteki favori aday Toplumsal Demokrat Milan Brglez ise oyların yüzde 15’ini almış, ikinci turda Pirc Musar’ı destekleyeceklerinin sinyalini vermişti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7 aday içinde yer edinen bağımsız aday Vladimir Prebilic yüzde 10, Resni.ca’nın talibi Sabina Sencar yüzde 5, Yeni Slovenya’nın (NSİ) talibi Janez Cigler Kralk yüzde 4 ve sol aday Miha Kordis de yüzde 2 oy almıştı.

Seçimin ilk turunda katılım oranı yüzde 50 olarak açıklanmıştı.

Bağımsızlığına 1991’de kavuşan Slovenya’da cumhurbaşkanlığı seçimi 5 yılda bir yapılıyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy