Toplumsal medya kullanımı babaların ruh sağlığına ışık tutuyor

[ad_1]

Kredi: Pixabay/CC0 Kamu Malı

Deakin Üniversitesi araştırmacıları Reddit gönderilerini araştırdı ve babaların evlatlarının doğumunu çevreleyen dönemdeki paylaşım davranışlarının depresyon için bir uyarı işareti olabileceğini keşfetti. Onların neticeleri gösterildi JMIR Pediatri ve Ebeveynlik.

Her beş babadan biri perinatal dönemde, kısaca evlatlarının doğumundan önceki ve sonraki dönemde kaygı yaşar. Her on kişiden biri depresyon yaşıyor. Sadece perinatal dönemde babaların ruh sağlığına verilen destek sunar sınırlıdır.

Yakın zamana kadar Deakin’in Toplumsal ve Erken Duygusal Gelişim Merkezi’nde doktora sonrası araştırma görevlisi olan Dr. Sam Teague, “Bu, hakikaten ele alınmayan büyük bir halk sağlığı problemi” diyor.

Bu alandaki araştırmalar da sınırlıdır. Oldukca azca araştırmacı babalara odaklanıyor. Babaları bulmakta zorlananlar, işleri ve yeni aile taahhütleri içinde süre ayıracak. Araştırmaya katılan azca sayıda adam, araştırmacıların bu popülasyonu hakikaten anlamasını zorlaştırıyor.

Dr. Teague’nin yenilikçi bir çözümü var: dünya çapındaki çevrimiçi topluluk Reddit. Babaların karşılaşmış olduğu sorunları ve ne tür bir destek istediklerini daha iyi idrak etmek için Reddit’in babalık forumları r/Daddit ve r/PreDaddit’teki binlerce gönderiyi çözümleme etti.

Araştırmacıların gönderi geçmişinizi karıştırdığı düşüncesi sarsıcı olsa da, Dr. Teague araştırma ekibinin gizliliği fazlaca ciddiye aldığını söylüyor.

Dr. Teague, “Toplumsal medya verilerini çözümleme ederken katı etik protokollerine uyuyoruz. Çoğu zaman bireysel kişilerin verilerine bakmıyoruz. Daha üst düzey özet verilere bakıyoruz ve bu tarz şeyleri çözümleme etmek için makineler kullanıyoruz” diyor.

Araştırmacılar verilerdeki kalıpları arıyorlar. Bireysel posterleri tanımlayabilecek hiçbir şey görmüyorlar.

Dr. Teague, babaların çoğu zaman hamilelik duyuruları ve babalık bağları benzer biçimde etkinlikler benzer biçimde kilometre taşları hakkında paylaşımlarda bulunduğunu tespit etti. Sadece bir çok kullanıcının ve gönderilerin mevzusu babalık zorluklarıydı: mücadeleler, bütçeleme ve uyku.

“Babaların verdiği yanıtların içeriğine, ne kadar süratli cevap verdiklerine, kaç cevap aldıklarına ve yanıtların ne kadar detaylı olduğuna bakıyorduk.”

Dr. Teague, “Atlayan şeylerden biri, adamların birbirleriyle data desteğini paylaşmayı tercih etme eğiliminde olmalarıydı. Bir problemi çözmek için hususi tavsiyeleri yada detayları burada paylaşıyorlar” diyor.

Dr. Teague, bir kullanıcının gönderi geçmişinin de doğum sonrası depresyon hakkında öncesinden uyarı verebileceğini buldu. Makine öğrenimi algoritması, doğum öncesi paylaşım alışkanlıklarına dayalı olarak hangi babaların doğum sonrası depresyonu yansıtan daha çok dil kullanacağını %70’e yakın bir doğrulukla tahmin edebiliyordu.

“Toplumsal katılım üstündeki tesir, depresyonun mühim bir emaresidir. Bu, babaların paylaşım davranışları vasıtasıyla çevrimiçi olarak anlatılır” diyor.

Reddit kullanıcıları, aile ortamındaki problemler yada daha geniş toplumsal problemler benzer biçimde ortak zorluklarla ilgili gönderilere süratli cevap verdi. Sadece Dr. Teague, afişler zihinsel sıhhat sorunları benzer biçimde bireysel zorlukları paylaştığında, topluluğun yardım için daha azca uygun bulunduğunu buldu.

Reddit forumları, tüm babalara akran desteği için mükemmel bir kaynak sağlar. Dr. Teague, ek bir ustalaşmış yardım düzeyine gerekseme duyan kullanıcılara uygun hale getirilmiş destek oluşturmak ve sunmak istiyor.

Bu araştırmaya dayanarak, Dr. Teague ve meslektaşları, yeni bebeği olan babalarda stres, kaygı ve depresyonu azaltmaya destek olmak için Rover adlı bir uygulama tasarladılar. Uygulamanın yakın tarihindeki bir denemesinin bekleyen neticeleri, Dr. Teague onu her yerde babaların kullanımına sunmayı umuyor.

Dr. Teague, “Adamların kliniğe gelmesini beklemek yerine kliniği onlara getirebiliriz” diyor. “Bence akıl sağlığı bakımının geleceği bu: onu dünyada daha dinamik ve kullanılabilir hale getirmek.”


Sürpriz! Adamların baba olurken iyi mi tepki vereceği planın bir parçası değil


Daha çok data:
Samantha J Teague ve ötekiler, Babalığa Geçişi Keşfetmek: Toplumsal Medya ve Makine Öğrenimi Kullanarak Fizibilite Emek harcaması, JMIR Pediatri ve Ebeveynlik (2018). DOI: 10.2196/12371

Deakin Üniversitesi tarafınca sağlanan

Alıntı: Toplumsal medya kullanımı babaların ruh sağlığına ışık tutuyor (2022, 17 Haziran) https://medicalxpress.com/news/2022-06-social-media-dads-mental-health.html adresinden 17 Haziran 2022 alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Hususi emek harcama yada araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem haricinde, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca data amaçlı sağlanmıştır.

Comments are closed.