Toplumsal medyanın vücut imajınızı sabote etmesinin gizli saklı yolları – ve döngüyü kırmanıza destek olacak 3 kolay ipucu


Kendinizi devamlı olarak ünlülerin yada etkileyicilerin görüntüleriyle karşılaştırmak, negatif bir gövde imajına haiz olmanıza niçin olabilir.

urbazon/Getty Images

  • Toplumsal medya, sizi “idealize” vücut tiplerine aşırı maruz bırakarak gövde imajını negatif etkileyebilir.
  • Selfie’ler göndermek vücut imajına destek olabilirken, algılanan kusurları düzeltmeye çalışmak zararı olan olabilir.
  • Toplumsal medyadaki ziyanı azaltmak için hesapları takip etmeyi bırakın, sıhhatli bir topluluk bulun ve ara verin.
  • Daha çok öykü için gidin www.BusinessInsider.co.za.

Dünya genelinde tahmini 3,6 milyar kullanıcısı olan toplumsal medya, günümüz kültürünün büyük bir bölümünü oluşturuyor. Sadece devamlı olarak gönderiler içinde gezinmek – bilhassa negatif duygular uyandıran yada belirli bir vücut tipini yükselten resimler – kendinizi iyi mi gördüğünüzü etkileyebilir.

Toplumsal medya, kendilerini en iyi şekilde sunan insanlarla dolu olduğundan, vücudunuz hakkında negatif hissetmenize niçin olabilecek görüntü ve mesajlardan kaçınmak zor olabilir. Sadece, beslemenizi sizin için daha sıhhatli bir alan haline getirmenin yolları var.

İşte toplumsal medyanın gövde imajını iyi mi etkileyebileceği ve onu daha pozitif yönde bir halde kullanmak için ipuçları.

Toplumsal medya gövde imajını iyi mi negatif etkileyebilir?

Gövde imajı, bedeninizin görünüşüne ve onun toplumsal standartlarla iyi mi karşılaştırıldığına dair bakış açınızı ifade eder. Negatif bir vücut imajı, vücudunuzun iyi mi görünmesi gerektiğine dair gerçekçi olmayan beklentilere niçin olabilir ve düzensiz beslenme benzer biçimde sağlıksız davranışlara yol açabilir.

Ufak bir 2018 araştırması, toplumsal medyada harcanan vakit, negatif vücut imajı ve düzensiz yeme içinde bir ilişki buldu. Bu, bilhassa katılımcılar Instagram’da bir fitness eğitmeni yada model hesabı benzer biçimde görünümle ilgili içerikler içinde geziniyorsa geçerliydi.

İşte toplumsal medyanın vücudunuzu iyi mi algıladığınızı çarpıtabileceği kurnaz yollardan bazıları:

Devamlı karşılaştırmalar

Toplumsal medyanın gövde imajınıza zarar verme yollarından biri, sizi “idealize” vücut tiplerinin resimlerine maruz bırakarak kendinizi onlarla karşılaştırmanıza niçin olmaktır.

Massachusetts General Hospital ve Harvard’da çocuk ve ergen psikiyatristi Neha Chaudhary, “İnsanlar, bu fikirleri yada öz beklentileri karşılayamadıklarında, gördüklerine ve sıkıntılı hissettiklerine dayanarak kendileri için gerçekçi olmayan idealler yaratırlar” diyor. Tıp Okulu.

2015 senesinde meydana getirilen bir araştırma, Feysbuk’ta daha çok vakit geçiren hanımefendileri tanımlayan üniversite öğrencilerinin daha zayıf vücut imajına haiz bulunduğunu buldu. Araştırmacılar, “Feysbuk’ta daha çok vakit geçiren genç hanımefendilerin, görünüşlerini başkalarıyla (bilhassa yaşıtlarıyla) karşılaştırdıkları için bedenleri hakkında daha çok kaygı duyabilecekleri” sonucuna vardılar.

Bu karşılaştırmalar bir kısır döngünün parçası olabilir.

2021’de 15 ila 35 yaşları içinde meydana getirilen bir araştırmada, kendilerini toplumsal medyada takip ettikleri kişilerle ne kadar fazlaca karşılaştırırlarsa, bedenlerinden o denli memnun kalmazlar. Araştırmacılar ek olarak, deneklerin vücutlarından aslına bakarsan memnun olmamalarının, kendilerini toplumsal medyada başkalarıyla karşılaştırma dürtüsünü artırabileceğine dikkat çekti.

Bu davranış, düzensiz yeme yada öteki sağlıksız alışkanlıklara yol açabilir. Her yeme bozukluğu türünün değişik semptomları vardır, sadece yeme bozukluğunun bazı emareleri şunları içerebilir:

  • Düşük vücut ağırlığı
  • Sık kilo dalgalanmaları
  • Yiyecekleri saklamak yada yalnız yiyecek yiyecek
  • Vücut ağırlığı yada görünümü ile meşgul olma
  • Bing ve temizleme

Photoshop ve filtreler

Toplumsal medya beslemelerinizde gördüğünüz tüm fotoğraflar içinde, çoğunun düzenlenmiş olma ihtimali yüksektir. 2017 Harris Anketine bakılırsa, Amerikalıların ortalama üçte ikisi fotoğraflarını göndermeden ilkin düzenliyor.

Zihinsel sıhhat ve öğrenme bozuklukları olan aileleri destekleyen ulusal bir sivil cemiyet kuruluşu olan Child Mind Institute’daki Mood Disorders Center’ın kıdemli direktörü Jill M. Emanuele, Photoshop ve görüntüleri değiştiren yada düzenleyen filtrelerin de negatif vücut imajına katkıda bulunabileceğini söylüyor. .

Emanuele, “Photoshop ve filtreler, insanları ve nesneleri en iyi şekilde sunar” diyor. Çarpık bir düşlem dünyası yaratıyor ve insanların ‘en iyi’ olmanın yolu olarak algıladıkları çıtayı yükseltiyor.”

Kendi görüntülerinizi düzenleme süreci bile vücudunuzu iyi mi algıladığınız mevzusunda rol oynayabilir. Bir 2022 incelemesine bakılırsa, araştırmalar, kim bilir kusurlarınıza odaklanmanıza ve düzeltmeye çalışmanıza izin verdiği için, selfie çekmenin ve düzenlemenin onları yayınlamaktan daha zararı olan bulunduğunu buldu.

İlginç bir halde, fotoğraf yayınlamak aynı etkiye haiz görünmüyor. 2016’da meydana getirilen bir araştırma, instagram’da daha çok özçekim yayınlamanın daha yüksek derecede vücut imajı memnuniyeti ile ilişkili bulunduğunu gösterdi. Hanımlarla ilgili bir başka 2020 araştırması, özçekim yayınlamanın kişilik saygısında bir artış ile ilişkili bulunduğunu buldu.

Fitspo ve incelik

Fitspiration ve Thinspiration – “fitspo” ve “thinspo” olarak da malum – toplumsal medya hesaplarını ve kullanıcıları formda ve zayıf olmaya teşvik eden görselleri tanımlayan terimlerdir.

2017’de ABD’li üniversiteli hanımlarla meydana getirilen büyük bir araştırma, ortalama %10’unun bir aylık bir süre süresince kilo, vücut imajı, egzersiz yada rejim hakkında toplumsal medya gönderileri oluşturduğunu buldu. Ayrıca, %27.4’ü arkadaşlarının bu konulardaki gönderilerine yorum yapmış oldu.

Araştırmacılar, Feysbuk’ta daha çok vakit geçirmenin, daha sık vücut ve ağırlık karşılaştırmalarına ve kişinin vücudu hakkında daha çok negatif duygulara yol açmış olduğu sonucuna vardı. Ek olarak, kilo vermek isteyen bayanlar için Feysbuk’ta daha çok vakit geçirmenin daha çok düzensiz yeme semptomlarına yol açtığını buldu.

Erkekler için negatif etkisinde bırakır

Toplumsal medya ve gövde imajı üstüne meydana getirilen çalışmaların bir çok hanımefendilere odaklanırken, 2020 senesinde meydana getirilen bir çalışmada erkeklerde benzer etkisinde bırakır bulunmuş oldu.

Araştırma, erkekleri tanımlayan kişiler tarafınca yüklenen 1000 Instagram gönderisini çözümleme etti ve beğeniler ve yorumlar şeklinde yanıtları değerlendirdi. Gönderilerin bir çok kaslılığı ve zayıflığı tasvir ediyor ve bu vücut tipini gösteren gönderiler en fazla beğeni ve yorum aldı. Araştırmacılar, bu bulguların “adamların vücut imajına potansiyel olarak zararı olan” olduğu sonucuna vardılar.

Erkekler için, toplumsal medyada yağsız, kas yüklü bir vücut tipinin çoğalması, vücut memnuniyetsizliğine ve kas dismorfisine yol açabilir. Kas dismorfisi – bir tür vücut dismorfisi – kişinin vücudunun yeterince kaslı yada zayıf olmadığını algılamasıdır. İnsanların sağlıksız miktarlarda egzersiz yapmasına niçin olabilir ve düzensiz yemeye yol açabilir.

2015 raporuna bakılırsa, akıl hastalığı ve yeme bozuklukları için yardım arama mevzusundaki damgalamalar, bazı erkekleri teşhis ve tedavi almaktan caydırabilir. Ek olarak, hanımefendilerin yeme bozukluklarından en fazlaca etkilendiği varsayımı, daha çok adamın teşhis edilmemesine ve en etkili olacağı erken dönemde tedavi görme olasılığının azalmasına niçin olabilir.

Toplumsal medya vücut pozitifliğini iyi mi teşvik edebilir?

Chaudhary, toplumsal medyanın gövde imajı üstündeki negatif etkilerinin iyi bir halde belgelendiğini sadece toplumsal medyanın gövde imajınız üstünde de pozitif yönde bir tesiri olabileceğini söylüyor.

Vücut pozitif içerik ve topluluklar

2019’da Avustralya’da meydana getirilen bir araştırma, Instagram’da vücut pozitifliği gösteren içinde ne olduğu görüntüledikten sonrasında 18 ila 30 yaş arasındaki hanımefendileri araştırdı. Gövde pozitif yönde içinde ne olduğu, her tür gövde için takdir ve kabul göstermeyi amaçlar. Araştırmacılar, pozitif yönde içinde ne olduğu izledikten sonrasında hanımefendilerin yalnız bedenleri hakkında daha iyi hissetmediğini, bununla beraber daha iyi bir ruh halinde olduklarını sonucuna vardılar.

Chaudhary, “İnsanlar gördüklerini yansılamak etmeye yada başkalarının ne yaptıklarına yada iyi mi göründüklerine bakılırsa kendi beklentilerini ayarlamaya eğilimlidir” diyor. “Gövde pozitifliği savunucuları ve etkili figürler, bilhassa genç insanoğlu söz mevzusu olduğunda, insanların kendilerini ve bedenlerini iyi mi gördükleri üstünde pozitif yönde bir tesir yaratma mevzusunda kesinlikle benzersiz bir kabiliyete haizdir.”

Emanuele, toplumsal medyanın sizi bedeni kabul eden bir topluluk meydana getirmeye destek olan başkalarıyla bağlayarak gövde imajını pozitif yönde yönde etkileyebileceğini söylüyor.

Instagram ve gerçeklik

Toplumsal medyanın ultra küratörlüğünde, performatif standartlarını ortaya çıkarmayı amaçlayan bir trend, “Instagram’a karşı gerçek” görüntüleridir. Bu görüntüler çoğu zaman, birinin kusurlarını gösteren daha “gerçek” bir fotoğrafın yanı sıra en iyi açılarından düzenlenmiş bir fotoğrafını gösterir.

2019’da meydana getirilen bir çalışmada, hanımefendilere bu tür gönderiler ya orijinal haliyle ya da yalnızca “gerçeklik” ya da “instagram” görüntüleri ayrı ayrı yayınlandı. Araştırmacılar, hanımefendilerin “gerçeklik” görüntülerini yada “gerçekliğe karşı instagram” görüntülerini yan yana gördükten sonrasında vücutlarından daha azca memnuniyetsizlik hissettiklerini buldu.

Toplumsal medya ile sıhhatli bir ilişki kurmanın ipuçları

Toplumsal medya gövde imajınızı, ruh halinizi ve genel zihinsel sağlığınızı negatif etkileyebilir, sadece buna karşı koymanın yolları vardır. Daha pozitif yönde bir feed oluşturmak için üç tavsiye:

1. Mola verin. Kaydırdıktan sonrasında kendinizi daha fena hissederseniz, bir adım geri atın ve ayrıldıktan sonrasında iyi mi hissettiğinizi görün. Kendinizi daha iyi hissediyorsanız, birkaç saat, gün yada hafta olsun, telefonunuzu bir süreliğine bırakmakta utanılacak bir şey yok. 2022’de meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa, bir haftalık ara bile ruh halinizi yükseltmek için kafi olabilir.

2. Kendinizi iyi hissettirmeyen hesapları takip etmeyi bırakın. Hangi hesapların, kişilerin ve görüntülerin sizi yükselttiğine dikkat edin. Chaudhary, “Hastalarıma yapabilecekleri en büyük değişikliklerden birinin, kendilerini daha fena hissettiren içinde ne olduğu, tükettikleri vakit kendilerini daha iyi hissettiren içerikle değiştirmeye adım atmak bulunduğunu söylüyorum” diyor.

3. Bir topluluk bulun. Vücut pozitif hesaplarını takip edin ve “ideal” vücut tipleri hakkında zihniyetinizi değiştirmeye destek olabilecek destekleyici gruplara katılın.

İçeriden öğrenenler

Gevşemek için yalnız toplumsal medyada gezindiğinizi düşünebilirsiniz, sadece araştırmalar, gördüğünüz görüntülerin ve etkileşimde bulunduğunuz kişilerin kişilik algınız üstünde bir tesiri olabileceğini buldu.

Sadece bu, tüm toplumsal medya kullanımının fena olduğu anlamına gelmez. Bu yalnız toplumsal medyayı iyi mi kullandığınızı tekrardan değerlendirmeniz gerekebileceği anlamına gelir.

Toplumsal medyayı sizin için daha sıhhatli bir ortam haline getirebilirsiniz, bu ister belirli hesapları takip etmeyi bırakmak, ister sıhhatli bir topluluk bulmak, isterse günlük kaydırmaya ara vermek olsun.

Hafta içi her gün size e-postayla gönderilen sitemizin en iyisini alın.

Daha çok haber için Business Insider ön sayfasına gidin.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Bebek Bakıcısı
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu seo paket casibom