Süleyman Soylu ve Murat Kurum’dan Düzce açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9’luk depremin peşinden son durum hakkında data verdi.

Abone ol

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde yaşanmış olan 5,9’luk depremin peşinden gereksinimler giderilmeye devam ediyor.

Bölgede 200’ün üstünde artçı yaşanmış ve AFAD, 93 kişinin yaralandığını açıklamıştı. Eğitim-öğretime bigün süreyle ara verilen şehir sayısı ise dörde yükselmişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremin peşinden son durumu aktardı.

“Düzce’ye toplam 27 milyon TL ulaştırıldı”

Bakan Soylu şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

“Bilhassa eşya hasarları için komisyon oluşturduk. Düzce’ye toplam 27 milyon TL ulaştırıldı. Minik eşya hasarlarının da tazmini için 5 bin liraya kadar sağlanabilecek talepten sonrasında karşılanmış olacak. Burada uygulamaya alacağımız azca hasarlı yapılar var.

“Yapıların tespiti yapıldıktan sonrasında 5-7 bin civarında destek olacağız”

Sıvası dökük, kaplaması, tuğlası dökülmüş yapıların tespiti yapıldıktan sonrasında 5-7 bin civarında destek olacağız. Esnaflarımıza da yardım edeceğiz. Onların da zararlarını hasar tespit komisyonu belirleyecek. Afet bölgesiyiz, ormanlarımızdan, akarsularımızdan, suyumuzdan doluluğundan bahsediyoruz, fakat sel bizim afetimiz. Çığ, kaya düşmesi bizim afetlerimiz.

Bizim görevimiz tedbirleri almak, afetle karşılaştığımız anda birbirimizin yardımına koşmak ve dayanışma gerçekleştirmek. Bu sınamalardan hep beraber güçlenerek çıkıyoruz.”

“Düzce genelinde 71 bina 134 bağımsız bölüm acil yıkılacak”

Düzce’de yıkılacak binalar için sayı veren Bakan Kurum ise, “Toplamda 4 bin 316 binada 15 bin bağımsız bölümde hasar tespit işlemi tamamlandı. Düzce genelinde 71 bina 134 bağımsız bölüm acil yıkılacak. Yurttaşlarımız hasarı olmayan, azca hasarlı binalara girebilirler” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy