Suriye’de koleradan hayatını kaybedenlerin sayısı 29’a yükseldi

kolera

Kaynak, Getty Images

29 dakika ilkin

Suriye’de Ağustos ayında ilk vakaları tespit edilen kolera salgını yayılmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) bugün Suriye Sıhhat Bakanlığı’ndan aktardığına bakılırsa, şimdiye kadar ülkenin değişik bölgelerinde toplam 29 şahıs koleradan hayatını yitirdi.

BM bunun Suriye’de senelerdir yaşanmış olan en fena salgın bulunduğunu açıkladı.

Sıhhat Bakanlığı, süratli kontrol sonuçlarına bakılırsa, salgın başladığından bu yana 338 olay tespit edildiğini bildirdi.

Vakaların 230’u, 25 kişinin hayatını kaybetmiş olduğu Halep’te bulunuyor.

BM bu ay başı yapmış olduğu açıklamada salgının Fırat Nehri’nden içilen sudan başladığını düşündüklerini belirtmişti.

BM Suriye Yerleşik ve İnsani Yardım Koordinatörü İmran Rıza, durumun ciddiyetine dikkat çekerek bunun hem Suriye’yi hem bölgeyi tehdit ettiğini ifade etmişti.

Ardından bölgede süratli kontrol ve aşı uygulamaları yoğunlaştı.

Salgın, muhaliflerin ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki şimal ve kuzeybatı Suriye’de de yayılıyor.

ABD merkezli yardım kuruluşu Internasyonal Kurtarma Komitesi (IRC) ülkenin kuzeydoğusunda, salgının başından bu yana olay sayısının 2092’ye çıktığını bildirdi. Ek olarak resmi olay sayısının azca gösterildiğinden korkulmuş olduğu da ifade edildi.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), 2009’dan bu yana kolera görülmeyen bölgede temiz içme suyuna ulaşamamaktan meydana gelen ishal, fena beslenme ve deri hastalıklarının arttığını belirtiyor.

Savaşın halihazırda zarar verdiği altyapıya ek olarak iklim krizi ve su seviyelerinin azalması ülkede temiz su kıtlığına yol açıyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy