TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları sona erdi

2 Haziran’da başlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Cumhurbaşkanlığı başvuruları sona erdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu yarın Meclis’in 30’uncu Başkanını seçmek için toplanacak.

abone

28. dönem milletvekillerinin yemin töreninin yapıldığı 2 Haziran Cuma günü başlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık adaylığı başvuruları saat 24.00’te sona erdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, Ankara CHP Milletvekili Tekin Bingöl, Yeşil Sol Parti (YSP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Cihan Paçacı, DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ve Antalya Gelecek Partisi Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun milletvekili adayı Meclis başkanı başarılı.

Ayrıca Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, tutuklu TİP Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay’ın adaylık dilekçesini TBMM Genel Sekreterliği’ne sundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu yarın Meclis’in 30’uncu Başkanını seçmek için toplanacak.

Gizli oyla yapılacak seçimde, birinci ve ikinci turda üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda 301 oy salt çoğunluk aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en çok oyu alan pay sahibi Başkan seçilecek.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy