Teksas sıcağında en iyi hangi bitkiler yapar?

[ad_1]

Overland Park'taki Family Tree Nursery'deki Tricia Johnson da dahil olmak üzere çalışanlar, 19 Nisan'da Kansas City'de yıllıkları ve donmaya duyarlı diğer bitkileri arabalara yüklemekle meşguldü. Eyaletin yarısından fazlasının anormal derecede yüksek ila istisnai koşullarla karşı karşıya kalmasıyla Teksas, son yılların en kötü kuraklıklarından biriyle karşı karşıya.

Overland Park’taki Family Tree Nursery’deki Tricia Johnson da dahil olmak suretiyle çalışanlar, 19 Nisan’da Kansas City’de yıllıkları ve donmaya duyarlı öteki bitkileri otomobillere yüklemekle meşguldü. Eyaletin yarısından fazlasının anormal derecede yüksek ila istisnai koşullarla karşı karşıya kalmasıyla Teksas, son yılların en fena kuraklıklarından biriyle karşı karşıya.

tljungblad@kcstar.com

Teksas’taki kuraklık koşulları endişeli alarma yeşil başparmak koyuyor – şiddetli ısı, sevgili bitkileri için yaşam yada ölüm anlamına gelebilir.

Lone Yıldız State’deki termometreler üstün dereceli seviyelere yükselmeye devam ederken, insanoğlu ve evcil hayvanlar da dahil olmak suretiyle her şeyi nemli tutmak bir önceliktir. Bitkiler ek olarak kuraklık koşullarının getirmiş olduğu stresten kurtulmak için oldukça gereksinim duyulan hidrasyona gereksinim duyar. Eyaletin yarısından fazlasının anormal derecede yüksek ila istisnai koşullarla karşı karşıya kalmasıyla Teksas, son yılların en fena kuraklıklarından biriyle karşı karşıya.

Kuraklık koşullarının bitkilerinizi iyi mi etkileyebileceği aşağıda açıklanmıştır:

Kuraklık koşulları bitkileri iyi mi etkisinde bırakır?

Kuraklığın tanımı, anormal derecede düşük yağış zamanıdır ve azalan su kaynağına haiz olmak, bitkileri canlı ve sıhhatli tutma kabiliyetinizi negatif etkileyebilir.

Texas A&M AgriLife Extension’a bakılırsa bitkiler için su yaşam için temel bir bileşendir ve su olmadan fotosentez şeklinde biyolojik süreçler azalır. Bu, kök ve nebat büyümesinin azalması anlamına gelebilir.

Aşırı kuru hava ile ilgili yaygın bir duruma kuraklık stresi denir; bu, bitkiden gelen su kaybı, köklerin suyu emme kabiliyetini aştığında ve gelişme sürecine müdahale ettiğinde meydana gelir.

Kuru havanın engellediği bir başka unsur de, bir bitkinin suyu köklerinden bitkinin geri kalanına ve yapraklarına taşıma şekli olan terlemedir. Terleme, bitkinin kendini iyi mi soğuttuğu ve minerallerin nebat süresince topraktan iyi mi dağıldığıdır.

Bir kuraklık hasarının bir bitkiyi etkilemesinin ne kadar süreceğinin belirlenmesi, bitkinin gelişme aşamasına ve türlerine, toprağın su tutma kapasitesine ve çevre koşullarına bağlıdır. Daha sıkı killi topraklarda yetişen bitkiler, daha düşük su tutma kabiliyetine haiz kumlu bir toprağa ekilenlere bakılırsa kuraklık stresine daha azca duyarlıdır.

Texas A&M’ye bakılırsa, kuraklık stresine duyarlı olabilecek öteki bitkiler, sınırı olan bir kök sistemi sebebiyle yeni saksı ve zayıf kurulmuş bitkilerdir.

Texas A&M’ye bakılırsa kuraklık koşulları azaldıktan ve işler yükselişe geçtikten sonrasında bile, bir bitkinin hasarlı kök sistemlerini onarması aylar hatta seneler alabilir.

Direkt kuraklık koşullarının ötesinde, strese maruz kalan bitkiler, zayıflamış durumda olduğundan böceklere ve hastalıklara daha açıktır.

Kuraklık koşullarında bitkilerime iyi mi bakabilirim?

Bitkileri iyi sulamak, aşırı sıcak ve kuru koşullarda bitkileri sıhhatli tutmak için birkaç adımdan yalnız biridir. İşte One Green World’den nebat bakımıyla ilgili birkaç ipucu:

 • sulama– Bitkileri, sıcaklıkların düşük olduğu sabahın erken saatlerinde sulamak, yeşillik ihtiyacı var ise akşamın erken saatlerinde başka bir turla beraber anahtardır. Saksı bitkilerinin muhtemelen günde minimum iki kez sulanması gerekecek ve ağaçlar haftada birkaç gün derin sulamayı kullanabilir.
 • malç- Bir organik malç tabakası, toprak sıcaklıklarını düşük tutmaya, suyu tutmaya ve yabani ot popülasyonunu düşük tutmaya destek sağlar.
 • Gölgeli alanlar- Saksı bitkilerini güneşten ve gölgeli alanlara taşımak serinlemeye destek olabilir. Plastik siyah saksılardaki bitkiler, rengi ısıyı emdiği için ısınmaya daha yatkındır.
 • Gölge bezi- Bir gölgelik polyesterden yapılmıştır ve bitkileri ısıdan ve güneşten korumak için kullanılır. Bez, aşırı koşullarda kullanılmayan daha genç bitkilerde kullanmak için iyi olurdu.
 • Yapraklar- Nebat yaprakları aşırı sıcak günlerde bir müdafa mekanizması olarak solar. Solma, bitkiyi güneş ışığı için daha azca yüzey alanı sağlamak suretiyle küçültür ve terlemeyi sınırlar. Sulamadan sonrasında yapraklar canlanmıyorsa, bu suya gereksinim bulunduğunun bir işareti olabilir.

Teksas’ta hangi bitkiler kuraklığa dayanıklıdır?

Nisan ayında Ulusal Yerli Nebat ayı için, Fort Worth Botanik Bahçesi kuraklığa dayanıklı, kısaca kuru koşullarda hayatta kalma ve gelişme kabiliyeti anlamına gelen birkaç Teksas yerli bitkisini altını çizdi.

Yerli bitkilerin öteki bitkilere bakılırsa çeşitli avantajları vardır, zira bunlardan biri toprağa, yağış düzenine ve belirli bir alandaki yırtıcı hayata adapte olmalarıdır. Bu faktörler sebebiyle, yerli bitkiler daha yeni türlere kıyasla daha azca suya ve daha azca bakıma gereksinim duyar. İşte bahçenin vurguladığı birkaç yerli nebat:

 • Lacey meşe- Ufak ila orta boy ağaç, 35 fit uzunluğa kadar büyüyebilir ve bu, taşra alanları için idealdir. Ağacın yaprakları ilkbaharda şeftali rengiyle açılır, yazın mavi-yeşile döner ve sonbaharda yeniden şeftali rengine döner.
 • kırmızı yucca- Tam güneşte ve otomobil yolları yada kaldırımlar şeklinde yansıtıcı ısı yapılarında kullanım için, kırmızı yucca sağlam bir yerli nebat seçimidir. Nebat, sinek kuşlarını çeken mercan kırmızısı çiçek sapları ile sert ve etli dar yapraklar oluşturur.
 • Güz adaçayı- Bu nebat, ortalama iki metre uzunluğunda ve aynı genişlikte yuvarlak bir çalı oluşturur. Kabuğu büyük şeritler halinde soyulur. Bir kez dikildikten sonrasında, adaçayı yılda iki kez lüzumlu olan tek bakım budama ile kuraklığa dayanıklıdır.
 • Türk’ün kap- Bu nebat, nebat gölgesi için eğer olmazsa olmazlardandır. İki ila dört fit uzunluğunda ve ortalama iki ila üç fit genişliğinde büyür. Kırmızı yaprakları fes benzeri bir şapkayı çağrıştırır ve ilkbaharın sonundan dona kadar çiçek açar. Nebat kum, kil yada kalkerli topraklarda yetişir.
 • Paslı Blackhaw Viburnum- Bu ağaç, ufak düğün buketleri şeklinde görünmesini elde eden dört inç genişliğinde beyaz çiçek kümeleriyle Nisan ayında en iyi gösterisini yapıyor. Tam güneşte iyi yetişir, düşük su ihtiyacına haizdir ve kuru toprağı tolere eder.

Brayden Garcia'nın Profil Resmi

Brayden Garcia, Yıldız-Telegram’da bir hizmet gazeteciliği muhabiridir. Talebe gazetesi The Shorthorn’da çalmış olduğu Arlington’daki Texas Üniversitesi’nden 2020’de mezun oldu. Daha ilkin The Dallas Morning News’de eğitimi kapsayan çalışmıştır.

Comments are closed.