Telegram Kurucusu Apple’ın iOS’taki Web Uygulamalarını ‘Kasıtlı Olarak Sakatladığını’ İddia Etti

[ad_1]

Anlık mesajlaşma hizmeti Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, Apple’ı iOS’taki web uygulamalarını “kasıtlı olarak sakatlamakla” suçladı.

9To5Mac’in bildirdiği şeklinde(Yeni bir pencerede açılır)suçlama Durov tarafınca halka açık bir kanal mesajında ​​yapılmış oldu(Yeni bir pencerede açılır) Telegram’da. Apple’ın bunu “kullanıcılarını Apple’ın %30 komisyonunu alabildiği yerlerde daha çok mahalli uygulama indirmeye zorlamak” amacıyla yaptığına inanıyor.

Telegram, App Store’da bir uygulama olarak sunulmaktadır(Yeni bir pencerede açılır), sadece içerik kısıtlaması olmayan her insana açık kanallara haiz olmak Apple’ın uygulama araştırma ekibi için pek iyi netice vermiyor. Bundan dolayı, bu şekilde bir incelemeden kaçınmak için Telegram’ın bir web uygulaması sürümünün mevcut olması şaşırtıcı olmamalıdır, sadece Apple’ın getirmiş olduğu yada düzeltmek için süre ayırmadığı için engellemeler sebebiyle aksamıştır.

Nisan ayında 10 maddelik bir mesele sıralaması(Yeni bir pencerede açılır) iOS Safari tarayıcısıyla Telegram Web geliştiricisi tarafınca gösterildi. Metin alanları, bağlam menüleri, rastgele tekrardan yükleme, muntazam kaydırma, bulanıklaştırma efektleri, görsel eserler, paylaşılan çalışan yok, temel yöntemler noksan ve anında iletme bildirimleri ile ilgili sorunları ihtiva eder. Apple ek olarak iOS’taki tüm tarayıcıların Apple’ın WebKit tarayıcı motorunu kullanımı mevzusunda ısrar ediyor, bundan dolayı tüm iOS tarayıcıları aynı sınırlamalardan/sorunlardan muzdarip.

Durov’un şikayeti muhtemelen Apple’da sağır kulaklara düşecek, sadece firmanın dinlemesine ihtiyacı olmayabilir. İngiltere’de Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) düzenleyicisi Cuma günü Apple ve Google’ın “tüm kartları elinde tuttuğu” sonucuna vardı.(Yeni bir pencerede açılır) mobil tarayıcılara erişince. CMA raporları, “Tamamımız telefonlarımızda interneti kullanmak için tarayıcılara güveniyoruz … Şu anda, bu alandaki seçim ciddi şekilde sınırı olan ve bunun gerçek tesirleri var – yeniliği önlüyor ve web uygulamalarından meydana gelen rekabeti azaltıyor.”

Editörlerimiz Tarafınca Tavsiye edilen

CMA raporu kasvetli bir tablo çiziyor, sadece sunmuş olduğu kanıtlara dayalı olarak herhangi bir düzenleyici önlemin alınıp alınmayacağı şu anda belirsiz. Durov, “düzenleyici eylemin yakında geleceğini” umuyor ve “Steve Job’un ölümünden on yıldan fazla bir süre sonrasında, bir zamanlar mobil web’de çığır açan bir firmanın en mühim barikatına dönüşmesi üzücü.”

elma hayranı?

bizim için kaydolun Haftalık Elma Özeti Son olarak haberler, incelemeler, ipuçları ve direkt gelen kutunuza teslim edilen daha fazlası için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar yada bağlı müessese bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz süre iptal edebilirsiniz.

Comments are closed.