Telegram’ı bir ustalaşmış şeklinde kullanmak için 14 ipucu ve püf noktası – Phandroid

0

[ad_1]

WhatsApp dünyanın en büyük mesajlaşma platformlarından biri olsa da, birbiri ardına gizlilik skandallarıyla boğuşan bir şirket olan Feysbuk’a ilişik. Bu yüzden birçoğu, WhatsApp’a alternatif olarak daha çok gizlilik odaklı mesajlaşma uygulamaları aramaya başlıyor.

Telegram bu uygulamalardan biridir. Uygulama bir süredir piyasada, sadece WhatsApp’ın tartışmalı yeni gizlilik politikasından bu yana, birçok kullanıcının Feysbuk’un pençesinden kaçmak için platforma atlaması ile daha çok çekiş ve dikkat kazanmaya başladı.

Telegram’ı da kullanmaya başladıysanız yada kullanmayı düşünüyorsanız, deneyiminizi kutudan çıkar çıkmaz kullanmak yerine tamamen yeni seviyelere taşıyacak uygulamayı iyi mi kullanacağınıza dair bazı ipuçları ve püf noktaları burada.

Gönderilen mesajları düzenleme

Telegram’ın mükemmel özelliklerinden birinin, gönderilen bir mesajı düzenleme kabiliyeti bulunduğunu biliyor muydunuz? Basitçe geri almak yerine, insanların size neyin gönderilmediğini sormaması için düzenleyebilirsiniz. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan mesajı seçmek, üst kısımdaki kalem simgesine dokunmak ve düzenlemelerinizi yapmak.

Mesajın düzenlendiğini gösterecek, sadece insanları ne gönderdiğinizi merak etmekten daha iyidir. Mesajlar gönderildikten sonrasında 48 saate kadar düzenlenebilir, sadece bundan sonrasında şansınız kalmaz.

Kendi kendini imha eden medya

Telegram’ın özelliklerinden biri, Gizli saklı Söyleşi seçeneğine hususi, kendi kendini imha eden medya dosyalarıydı. Uygulama, o zamandan beri tertipli sohbetlere uygulanabileceği şekilde güncellendi. Bir fotoğraf videosu gönderirken, medya dosyasını seçin ve zamanlayıcı görünümlü simgeye tıklayın ve bir süre seçin. Bu süre geçtikten sonrasında dosya silinecektir.

YouTube videolarını ve GIF’leri arama

Çoğu zaman video yada GIF eklemek istiyorsanız, onu indirmeniz yada bir internet sayfası bulmanız, URL’yi kopyalamanız ve sohbete yapıştırmanız gerekir. Telegram, YouTube videolarını yada GIF’leri süratli bir halde aramanıza ve direkt sohbette göndermenize olanak tanıyan yerleşik bir arama özelliğine haizdir, böylece uygulamadan ayrılmanıza gerek kalmaz.

Video düzenleme

Telegram üstünden bir video gönderiyorsanız, bilhassa daha uzun bir video dosyasıysa ve dosya boyutunu yada gönderme süresini azaltmak istiyorsanız, düzenlenmesi iyi olur. Telegram, uygulamanın kendisinde yerleşik bir video düzenleyiciye haizdir, bu yüzden gönderilecek video dosyasını bir sonraki seçtiğinizde, video düzenleyiciyi başlatmak için ince ayar görünümlü simgeye dokunun. Yapabileceğiniz düzenlemeler oldukca rahat, sadece uzunluk, kontrast ve pozlama şeklinde şeyleri düzenlemek için harikalar.

Mesajları zamanlama

Kimi zaman belirli bir zamanda birine ileti göndermeyi düşünür ve unutmak istemezsiniz. Bir ihtimal evlatları okuldan almak, bir toplantı planlamak ya da birine mutlu seneler dilemek için bir hatırlatmadır. Telegram, mesajınızı yazarak, gönder düğmesine dokunup basılı tutarak ve gönderilmesini istediğiniz tarih ve saati seçerek mesajların programlanmasını sağlar.

Hashtag konuşmaları

Twitter ve Instagram şeklinde platformlarda, gönderileri beraber kategorize etmek için hashtag’ler kullanılır, sadece aynısını Telegram’da da yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Mesajlarınıza bir hashtag eklemeniz yeterlidir ve üstüne her dokunduğunuzda hashtag içeren tüm konuşmalarınızı getirir. Bu, gelecekte yine hatırlamanız gerekebilecek belirli ileti türlerini beraber kaydetmenizi ve gruplandırmanızı kolaylaştırır.

Sessiz ileti gönderme

Telegram’da birine ulaşmanız gerekiyorsa sadece uyuyor mu, işte mi yoksa sınıfta mı bulunduğunu bilmiyorsanız ve telefonlarının sessize alınıp alınmadığından güvenli değilseniz, sessize alınmayacak bir ileti gönderebilirsiniz. telefonlarının çalmasına niçin olur. Gönder düğmesine basmadan ilkin, üstüne uzun dokunun ve “Sessiz gönder” seçeneğini seçin.

Yavaş mod

Grup sohbetleri, kullananların iş yada okulla ilgili mevzuları tartışmak için bir araya gelmeleri için mükemmel bir yoldur, sadece bir çok süre bu konuşmalar sürüklenebilir ve telefonunuzun tüm bu bildirimler içinde durmadan vızıldadığını görebilirsiniz. Grubun yöneticisiyseniz, mesajların belirli aralıklarla gönderilmesine müsaade eden Yavaş Modu hakikaten açabilirsiniz.

Grubun ayarlarına gidin, İzinler’i seçin ve Yavaş Mod altında mesajların aralıklarını seçin. Görüşmelerin gerçekleşmesini kesinlikle durdurmasa da, mesajların yavaşlatılmış olması, insanları buna ekleme yapmaktan caydırabilir.

Anketler ve testler oluşturun

Diyelim ki bir gruptasınız ve bir toplantı için en iyi dönemin ne süre olduğu şeklinde bir düşünce birliğine varmaya çalışıyorsunuz, her insanın geri bildirimini almak için grup sohbetlerinde anketler yada testler oluşturabilirsiniz. Bir anket oluşturmak için ek simgesine dokunun ve Anketler’i seçin ve peşinden gruba gönderilecek bir anket oluşturmak için adımları izleyin.

Sıkıştırılmamış medya dosyalarını gönder

Çoğu zaman mesajlaşma platformları, medya dosyalarınızı gönderilmeden ilkin sıkıştırır. Bunun birkaç sebebi vardır; bunlardan biri, sunucularından geçen veri miktarını azaltması ve ikinci olarak, öteki taraftan indirmeyi daha süratli hale getirmesidir, sadece bu çoğu zaman düşük kalitede fotoğraflar yada videolarla sonuçlanır.

Telegram üstünden sıkıştırılmamış bir medya dosyası göndermek için fotoğrafınızı yada videonuzu seçin, üstteki üç nokta simgesine dokunun ve peşinden “Sıkıştırmadan gönder”i seçin. Dezavantajı, dosyanın alıcı için daha büyük ve daha yavaş indirilebilmesi olabilir, sadece isterseniz bu bir seçenektir.

Rastgele gruplara eklenmenizi engelleyin

Bir çok çevrimiçi platform şeklinde, Telegram da istenmeyen postalara yabancı değildir ve daha ilkin rastgele bir söyleşi grubuna eklendiyseniz, onu dönem dışı bırakabilirsiniz. Telegram Ayarlarınıza gidin, Gizlilik ve Güvenlik’i seçin, peşinden Gruplar ve Kanallar’a dokunun ve “Beni grup sohbetlerine kimler ekleyebilir” altında Kişilerim’i seçin.

Bu, rastgele numaralardan gelen istenmeyen postaları azaltmaya destek olacaktır, sadece kişilerinizin bile sizi gruplara eklemesini istemiyorsanız, “İstisna ekle” altında, “Asla İzin Verme”ye dokunun ve tüm kişilerinizi seçin.

Telegramları birden fazla hesapla kullanın

İş ve kişisel için birden fazla Telegram hesabınız var ise, bunun için iki telefona ihtiyacınız yoktur. Telegram’ın Ayarlarına gidin, uygulamanın sağ üst köşesindeki Düzenle’ye dokunun, “Başka Bir Hesap Ekle”yi seçin ve uygulamaya başka bir hesap eklemek için talimatları izleyin. Bu yapıldıktan sonrasında, Telegram hesaplarınız içinde geçiş yapabilirsiniz.

Telegram’ınızın görünümünü değiştirin

Bir çok haberci çoğu zaman kullananların konuşmaların duvar kağıtlarını değiştirerek uygulamanın görünümünde rahat değişimler yapmasına izin verir, sadece Telegram aslına bakarsak aralarından seçim yapabileceğiniz temalarla beraber gelir.

Ayarlar > Görünüm’e gidin ve peşinden mevcut olan temalar listesinden seçim yapın. Alternatif olarak, konuşmanın arka plan rengi, vurgular ve hatta mesajlar şeklinde değişik bölümleri için renk paletlerini seçerek kendi hususi temanızı da oluşturabilirsiniz.

Görüşmelerinizi kilitli tutun

Telegram, kullanıcılara mesajlarınızı dijital olarak korumada mükemmel olan uçtan uca şifreleme sunar, sadece ya birisi telefonunuza erişirse, kilidini açarsa ve Telegram konuşmalarınızı okursa? Bunu uygulamayı kilitleyerek yapabilirsiniz.

Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik’e gidin ve Parola Kilidi’ni seçin. Parola ayarlamayla ilgili talimatları izleyin. Şimdi ana söyleşi bölümünüzde en üstte yeni bir kilit simgesi olacak. Üstüne dokunun ve tüm konuşmalarınız kilitlenir ve kilidi açılana kadar görünümden gizlenir. Uygulamayı kapatıp tekrardan açsanız bile, kilit daha ilkin etkinleştirildiği sürece, siz aksini söyleyene kadar yerinde kalacaktır.

Leave A Reply