Site İçi SEO Optimizasyonu Nedir?

3 Mar 2021
15
8
3
Web siteleri Google Arama Motoruna göre optimize edilmeli yani dizayn edilmelidir. Arama motoruna göre dizayn edilen web siteleri Google aramalarında daha üst sıralarda yer almaktadır. Site İçi SEO Optimizasyonu Nedir, sorusuna cevap vermek gerekirse, Site Hızı, SEO Eklentileri ve Title yani başlık gibi metriklerin hepsinin Google arama motorunun istediği şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir.

Site Hızı

Site hız puanınızı Google arama motorunda "Google Page Speed" araması yaptıktan sonra gelen ilk web sitesi olan PageSpeed Insights aracından ölçümleyebilirsiniz. Google'ın resmi aracı olan bu araç ile web sitenizin hem mobil hem de masaüstü hız puanlarını görebilir ve hatalarınızın nerede olduğunu tespit edebilirsiniz.

Wordpress scriptini kullanıyorsanız Fastest Cache ve Litespeed Cache gibi eklentileri kullanabilirsiniz. Bu eklentilerin yanı sıra, web sitenizin ana sayfasında yer alan görselleri de optimize etmelisiniz. Anasayfanızda 100 KB'ın üzerinde bir görsel varsa bunu 50 KB'a indirmek zorundasınız.

Site hızını arttırarak Site İçi SEO optimizasyonunun ilk aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Title - Başlık Ayarlamaları

Her web sitesinin yoğunlaştığı anahtar kelimeler bulunmaktadır. Örneğin, program indirme siteniz varsa "Program İndir" anahtar kelimesine yoğunlaşabilirsiniz. Bu anahtar kelimenin Title yani başlık kısmında kesinlikle yer alması gerekmektedir.

Yine meta description yani açıklama kısmında da en az bir cümle yer almalı ve bu cümlede de anahtar kelimeniz bulunmalıdır.

İçerik Optimizasyonu

Wordpress scriptini kullanıyorsanız içeriklerinizi All in SEO, Yoast SEO ve Rank Math gibi eklentiler kullanarak Google Arama Motoruna göre dizayn etmelisiniz. Örneğin, Odak Anahtar kelime yani içerik için yoğunlaştığınız kelime içeriğin Title kısmında ve ilk paragrafta geçmelidir. Yine içeriğinize resimler ekleyerek ve bu resimlere de odak anahtar kelimenizi altyazı olarak ekleyebilirsiniz. İçeriklerinizde Table Content yani içerik tablosu kullanmakta içeriklerinizin arama motorunda ilk sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

Site İçi SEO sadece içerik, Title ve Site Hızından ibaret değildir fakat bunlar temel metriklerdir. Diğer makalelerimizde ise daha detaylı konuları işleyeceğiz.
 
  • Like
Tepkiler: renkliyazar