TikTok zorbalığı! “Saygı tamamen bitti”

[ad_1]

Polis, bu videolar konsunda herhangi bir yaptırımda bulunamıyor. Öğretmen örgütleri, hükümete başvurarak, bu mevzuda yasal düzenleme yapılmasını istiyor.

Hükümete gore, bu videolar, toplumda öğretmenlere duyulan saygıyı azaltıyor.

Belçika medyasına gore, öğrenciler içinde aslına bakarsanız mevcud, öğretmenlerle alay etme anlayışı, toplumsal medya ile beraber daha yaygın bit hal aldı.

Bilhassa Tik Tok üstünde, öğretmenlerle alay eden videoların sayısında ciddi artış yaşanıyor. Nieuwsblad gazetesine gore, bazı öğretmenler, kendileri ile alay edilen paylaşımlar sebebiyle hastalık geçiriyor ve evde kalıyor.

Birçok öğretmen, aşağılama ve alay içeren ve “Tik Tok zorbalığı” isminde olan videolarla ilgili olarak polise başvurdu. Sadece bu mevzuda yererli düzenleme olmadığı için, polisin müdahale edemediği belirtiliyor.

Öğretmen örgütlerine gore, Tik Tok’ta, reşit olmayan kişilerin paylaşımlarına yeterince müdahale edilemiyor.

Araştırmalara gore, öğretmenlere yönelik Tik Tok zorbalıpı, en fazla ortaöğretim 1. derslik öğrencileri içinde yaygın. Koronavirüs salgını döneminde, uzaktan eğitim esnasında cep telefonu ve bilgisayar ile bütünleşen çocuklar, yeniden okula döndükten sonrasında da bu alışkanlığı sürdürmeye devam ediyor.

Öğrencileri, web ortamından uzaklaşıp, toplumsal kurallara uymaları icap ettiğini tam olarak anlayamıyor.

Ek olarak, derslik içindeki akran baskısı da, dijital zorbalığa katılmayı teşvik ediyor.

Flaman kesiminden bir öğretmen, hakkında videolar sebebiyle “kimlik sahtekarlığı ve karalama ve aşağılama” nedeni öne sürülerek şikayette bulunduğunu söylüyor. Sadece polis, “Üzgünüz, kanun reşit olmayan gençleri koruyor. Onları öylece sorgulayamayız” diyerek, problemi TikTok’a bildirmesini tavsiye etmiş.

Belçikalı öğretmen, “Aynı hikayeleri meslektaşlarımdan oldukça sık duyuyorum. Gizlice filme çekiliyor ve gözümüz korkutulmaya çalışılıyor. Akıllı telefonlar yüzünden saygı tamamen gitti. Netice olarak birçok öğretmen dostum bu yüzden evde hastalık izninde” diyor.

Öğretmenlere gore, pek oldukça meslektaşları da, o platformu asla izlemedikleri için TikTok’ta kendileri ile alay edilen videolardan habersiz.

Bu yüzden hükümete başvuran öğretmenler, İngiltere’de olduğu şeklinde, Belçika’da da bu mevzuda bir yasal düzenleme hazırlanması çağrısında bulunmuş oldu.

İngiltere Eğitim Bakanlığı, Tik Tok zorbalığı mevzusunda bir düzenleme üstünde çalışıyor.

Flaman hükümetinin Eğitim Bakanı Ben Weyts, gençlerin toplumsal medya üstünden öğretmenlerle alay etmesinin, toplumda öğretmenlere duyulan saygının azalmasına niçin olduğuna işaret ediyor.

Weyts’e gore, bu mevzuda en büyük vazife ebeveynlere düşüyor. Bir toplumsal trend molasına gerekseme duyulduğunu vurgulayan Flaman yetkili, “Bir düzenleme, el kitabı ya da Tik Tok’a yazılan öfkeli bir mektupla, saygı eksikliğini büyülü bir halde ortadan kaldırılamayacağını” düşünüyüyr.

 

Comments are closed.