Torunlarının ‘Kraliyet’ unvanlarını ellerinden alan Danimarka Kraliçesi II. Margrethe özür diledi

torunlarinin kraliyet unvanlarini ellerinden alan danimarka kralicesi ii margrethe ozur diledi

Danimarka’da, torunlarının “Kraliyet” unvanlarını ellerinden alan Kraliçe II. Margrethe özür diledi sadece kararını değiştirmediğini bildirdi.

Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, ailenin değişikliğe tepkisinin peşinden mevzuya dair yazılı izahat yapmış oldu. 82 yaşındaki II. Margrethe, kararını değiştirmezken, ailesinin tepkisini “hafife aldığını” vurgulayarak özür diledi.

Monarşinin “zamana uygun” olmasını istediğini, kararını uzun vakit ilkin verdiğini belirten II. Margrethe, kurumun bu şekilde “geleceğe hazır hale geleceğini” kaydetti.

Torunlarının ve evlatlarının kendisinin gururu ve en büyük sevinç deposu olduğuna dikkati çeken II. Margrethe, “Şimdi ümit ederim aile olarak bu durumda huzuru bulabiliriz” ifadesini kullandı.

“Prens” ve “prenses” unvanlarının sona ereceği bildirilmişti

Kraliyet’ten meydana getirilen açıklamada ise Kraliçe’nin, 1 Ocak 2023’ten itibaren Prens Joachim’in soyundan gelenlerin unvanlarını bir tek Monpezat “kont” ve “kontesi” olarak kullanmalarına karar verilmiş olduğu ve bu soydan gelenlerin şimdiye kadar haiz olduğu “prens” ve “prenses” unvanlarının sona ereceği bildirilmişti.

Açıklamada, Kraliçe’nin 4 torununun Kraliyet’in resmi üyeliğinin gerektirdiği hususi hususlar ve görevlerle sınırlandırılmadan kendi hayatlarını “oldukca daha büyük seviyede şekillendirebilmeleri için bir çerçeve oluşturmak” istediği aktarılmıştı.

Prens Nikolai, Prens Felix, Prens Henrik ve Prenses Athena’nın Danimarka tahtına çıkma sırasındaki yerlerini koruyacakları kaydedilmişti.

II. Margrethe’in minik oğlu Prens Joachim, karardan dolayı üzüldüğünü vurgulayarak, “Çocuklarıma bu şekilde davranıldığını görmek asla hoş değil. Çocuklar kendilerini asla anlamadıkları bir durumun içinde buldu” ifadesini kullanmıştı.

İsveç Kralı Carl 16. Gustaf da 2019’da torunlarının unvanlarını elinden almıştı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy