Tüm ‘garip’ tutum deneylerini icra eden ekonomist, böylece

0

[ad_1]

Sanırım bağımlılıklar söz mevzusu olduğunda, para biriktirmekten oldukça daha fena bağımlılıklarınız olabilir. Irvine için bütçeleme, pozitif ve üretken bir saplantıdır. Ve alaycı bir halde kabul etmiş olduğu şeklinde, bu markalaşma bununla birlikte faturaları da ödüyor.

“İşimi iyi mi yaptığımın dehasını takdir etmek için bir dakikanızı ayırabilir miyiz? Para biriktirmek ve finansal hayatımı düzenlemek için” diyor. Ve şimdi o dehayı yeni bir kitaba kanalize etti, Jess ile para, Irvine’in senelik bütçe emek verme sayfasını ve harcama takip sistemini içeren kişisel bütçeleme rejimi için bir Kendin Yap kılavuzu.

“Sanırım onu ​​birazcık garip olmanın sınırına kadar zorluyorum. Kontrolün tamamen bende olması hoşuma gitti.”

Jessica Irvine

“Kitap bir bakıma, Instagram sayfası da beni garip icra eden şeylere eğilmekle ilgili. Kitapta verdiğim tavsiyelerden biri de ‘kendini’ garip icra eden şeyi, kısaca seni garip icra eden şeyi yap. Benim için, bir tek bir şeyleri takip etmeyi ve parayı takip etmeyi hakkaten seviyorum ve her türlü şeyi takip ediyorum. Aslına bakarsak hakkaten oldukça yararlı ve keyifli.”

Ve Irvine bana evini gezdirirken, dondurucunuza “domuz eti dosya dolabı” demenin keyifli bulunduğunu görebiliyorum şu sebeple her şey son kullanma tarihleriyle oldukça iyi etiketlenmiş; bir kilogramlık simit kovası ve 1,2 kilogramlık bir Costco salata kabı kabında (kuşkusuz, CrossFit’e katılmadığım için bu tarz şeyleri kaldıramadım); ve avlunuz için 100$’a düzmece çim satın almak, yarısını kullanmak ve kalan yarısını 100$’a satmak (enayiler).

Öğle yemeği için Irvine, Aldi’den bir Asya salatası ile hellim ve karpuzu karıştırıyor ve “oldukça marka” bulunduğunu söylüyor. Hellimi doğrarken, salatayı paket olarak mı yoksa ayrı malzemeler olarak mı satın almanın daha ucuz olduğuna dair devam eden bir araştırma hakkında bana data verdi. Bir ihtimal, merak ediyorum, Irvine’in yapmış olduğu şeklinde, bir gözlem çerçevesinde onlara yaklaşıp, tutum biliminin bir tür Marie Curie’si haline gelseydim, yaşamın tüm basit taraflarını daha canlandırıcı bulabilirdim.

Menüde: Irvine, Hellim ve karpuzlu bir Asya salatası (Aldi’den) hazırladı. Kredi:Edwina Turşu

Irvine, “Bu, hayatımda vermek zorunda kalacağım kararları daraltmakla ilgili” diye açıklıyor. “Hepimizin bir günde vermesi ihtiyaç duyulan birçok karar var. Minik şeklinde görünse de, çamaşır tableti mi yoksa toz mu alacağınıza karar vermek, o ürünü almaya her gittiğinizde vermeniz ihtiyaç duyulan bir karardır. Yolumu işaretliyormuşum şeklinde hissediyorum, oh, şey, bu benim kuralım. toz satın alıyorum. Minik deneyler yaptım ve iyi mi yapılacağını bildiğim için alışveriş benim için daha kolay oluyor.”

Irvine’in, onun evine giren benim versiyonumla daha oldukça ortak noktasının olması oldukça uzun vakit ilkin değildi. Neredeyse yirmi senedir Avustralya’nın en yüksek profilli iktisat yazarlarından biri oldu – 18 federal bütçeyi kapsıyor, başbakanlarla röportaj yapıyor, Biriki Bankası yöneticileriyle yiyecek yiyip içiyor – gene de kendi kişisel finansını pek umursamadı. Sadece boşandıktan sonrasında, Irvine, kendini 40 yaşını dolduran bekar bir anne bulduğunu ve mülkü olmayan ve rahat bir emeklilik yolunda olup olmadığı hakkında hiçbir fikri olmadığını söylüyor. Böylece, profesyoneli kişisele uyguladı.

Açıkça ergonomik zorunluluklar olsa da, mali durumunu denetim altına almak, duygusal olarak kargaşa ve bunalımlı zamanlardan geçerken bir çapa sunmuş olmalı. Para ölçülebilir, denetim edilebilir ve öngörülebilirdir.

Irvine’in devamlı oldukça başarıya ulaşmış, mükemmeliyetçi bir tip olduğu açık – çocukken eşyaları renklerine nazaran yerleştirirdi (kitaplığı artık renklerle düzenlenmiştir). Büyük seviyede Canberra’da büyüdü; babasının müdafa danışma teşkilatında (sözde casus değil) görevlendirildiği Londra’da liseye gitti; Oxford’a kabul edildi, sadece ailecek iktisat editörü Ross Gittins tarafınca seçildiği Sidney Üniversitesi’nde iktisat ve felsefe okumak için geri döndü. haberci.

Kontrolde bulunma özgürlüğü vardır. Her şeyin rahatlık ve sükunet bulmakla ilgili bulunduğunu söyleyen Irvine, paranın bonus bulunduğunu söylüyor.

Irvine, “Utançtan kıvranıyorsanız, kaygı duyuyorsanız ve bunu yönetemiyorsanız, muhtemelen iyi harcama kararları vermeyeceksiniz” diyor. “Hepimiz bir dönüşümü sever. Ve geri adım atabilirsiniz, sadece düşünce şu ki ilerleme kaydedebilir ve büyümeyi deneyimleyebilir ve yaşamınızda daha çok rahatlık ve sakinlik bulabilirsiniz. Bunun doğru bulunduğunu bilmek için yaşadım.

“Bu, ileride zor zamanlar geçirmeyeceğim anlamına gelmiyor, sadece hayatınız üstünde çalışabilir ve sizi daha mutlu edecek kararlar verebilirsiniz. Ve ekonomiye geri döndüğü yer burasıdır. İnsanlar, ‘Ah, bir ekonomist olduğunuzda tüm bu şeyler hakkında yazmanız birazcık acayip, bunun faiz oranları ve enflasyonla ilgili olması gerekiyor’ diyorlar. Fakat bu, mutlulukla ilgili olan yarar maksimizasyonu ile ilgili.”

Irvine’i şahsen tanımadan, onun için mutluluğun iyi mi görünebileceğini tahmin edebilirim. Mart ayında, Irvine’in 18.70 dolara bir sandviç ve milkshake’in tadını çıkardığını söyleyebilirim; Big W’den 105$’a yeni bir mikrodalga satın aldı; bir tur putt-putt golf için 5 dolar ödedi; Luna Park biletleri için 124 dolar ve 6,99 dolara Apple film kiralama izledi. Irvine, harcamalarını ve birikimlerini her ay çevrimiçi olarak paylaşıyor ve amaca yönelik bütçe sistemi vasıtasıyla bu tarz şeyleri izliyor. Instagram tamamen aşırı paylaşımla ilgilidir, sadece bu tamamen yeni bir yakınlık düzeyidir. Irvine, kitabı yazmanın şimdiye kadar yapmış olduğu en sıkıntılı şey bulunduğunu ve internette kendini bu kadar oldukça açığa vurmanın kendisini son aşama savunmasız hissettirdiğini söylüyor.

“Niçin yapıyorum? İnsanların bununla hakkaten ilgilendiğini biliyorum ve insanların bu detayları paylaşmış olduğu öteki hesapları izledim ve oldukça yararlı oldu şu sebeple para oldukça tabu ve bu mevzuda pek konuşmuyoruz” diyor. “Bence insanların figürlerini görebilmek bir tür aşırı sapıklık. Sanırım bir köşe yazarı olarak bunu garip tutmak istiyorsunuz. İnsanların oldukça ilgilenilmiş olduğu bir yazı damarına rastlarsanız, bunu araştırmak benim yararımadır.”

Ve Irvine’in motivasyonu sonunda özgecildir: insanlara temel finansal okuryazarlığı öğretmek ister, böylece hayatları ve gelecekleri üstünde daha çok güce haiz olurlar.

“En büyük korkum, [the book] çıkacak ve insanoğlu şeklinde olacak, bu bir tek birazcık aşırı ve bununla birlikte gerçekçi değil. Kim bilir bu, insanların denemeyeceği kadar zahmetli görünmesini sağlayabilir. Risk budur. Fakat hakkaten insanların yedi gün yada bir ay süresince harcamalarınızı takip etmelerine karşın bunu denemelerini umuyorum.”

Sadece insanoğlu dosya dolabıyla dolup taşmak yerine domuz çekmecesini tercih etseler bile, Irvine’in minik finansal ipuçları, püf noktaları ve püf noktaları (bar sabunları kullanın, daha uzun süre dayanırlar!) kişisel finans yönetimi için iyi bir giriş noktası sağlar.

Irvine şimdi 60 yaşlarında emekli olma yolunda (eğer isterse) fakat gelecek için biriktirmenin bugünün pahasına olup olmadığını merak ediyorum. Irvine, bunun bütçeleme mevzusunda yanlış bir adlandırma bulunduğunu söylüyor; onun sistemi engellemeler yada limitlerle ilgili değil, harcamalarınızın bilincinde olmakla ilgili.

Jessica'nın Irvine'in yeni kitabı.

Jessica’nın Irvine’in yeni kitabı.

Ani kokteyller, ikramlar ve kaçamaklar için yer var. Aslına bakarsak, yakında bir CrossFit inzivası için Bali’ye gidiyor (eğer oksimoronun tanımı bu değilse…). Sadece son yıllarda bulmuş olduğu sakinlik, onun için mühim olan şeyleri de değiştirmiştir. Kolay şeyleri sever: doğada yürüyüşler, tekrardan seyretmek Yüzüklerin Efendisi, günlük tutmak, akşam 9’da yatmak ve sahibi olduğu temiz ve tertipli bir evde yaşamak. Jones’lara ayak uydurması gerektiğine dair herhangi bir his var mı? “Jones’lara ayak uydurmak zorunda değilsin. Kelimenin tam anlamıyla gidip eşyalarını alabilirsin şu sebeple onları sokağa atıyorlar.”

Öğle yemeğimizi hane bütçeleri için yenilenmiş bir hevesle bırakıyorum ve Irvine’in aziz duyuru edilmesini desteklemeye hazırım. Yeni ben, gömü için kaldırıma bakarken, güneş gözlüklerimi unuttuğumu fark ettim ve Irvine’in evine geri koştum. Bütçemin onları Feysbuk Marketplace’ten satın almaya kafi olup olamayacağını bilmiyorum.

Leave A Reply