Türkiye ile hidrokarbon mutabakatı imzalayan Libya’ya ABD’den tepki

turkiye ile hidrokarbon mutabakati imzalayan libyaya abdden tepki

ABD Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye ve Libya içinde hidrokarbon alanında imzalanan yeni mutabakat muhtırasına ilişkin, “Libya Siyasal Diyalog Forumu’nun, Libya Ulusal Birlik Hükümeti’ne ülkenin dış ilişkilerine müdahale ya da uzun vadeli yükümlülükler doğuracak yeni sözleşmeler imzalamama yükümlülüğü getirdiğini” söylemiş oldu. 

Sözcü, Washington’daki Yunan muhabirlerin Ankara ile Trablus içinde imzalanan mutabakat muhtırasına ilişkin sorusuna, “Tüm tarafları Doğu Akdeniz’de gerginliği arttırma riski taşıyan eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz.” sözleriyle yanıt verdi. 

Ek olarak sözcü, “Türk hükümeti ile Libya geçici hükümeti içinde bir mutabakat zaptı imzalandığına dair haberlerden bilgimiz var sadece belgeyi hemen hemen görmedik.” ifadesini kullandı. 

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç de, “Türkiye ile Libya Ulusal Birlik Hükümeti içinde imzalanan ve hidrokarbonlar alanında karada ve denizde ikili bilimsel, teknik, teknolojik, hukuki, yönetimsel ve ticari iş birliğinin geliştirilmesini öngören Mutabakat Zaptı hakkında Yunanistan ve AB Sözcüsü tarafınca meydana getirilen açıklamaların ülkemiz açısından hiçbir önemi ve kıymeti yoktur.” ifadesini kullanmıştı.

Bilgiç, iki egemen devlet içinde iş birliğine yönelik bu anlaşmaya itiraz edilmesinin hem internasyonal hukuka hem de Birleşmiş Milletlerin temel ilkelerine aykırı bulunduğunu söylemişti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy