Türkiye’nin Libya anlaşması sonrası Yunan dışişleri bakanı Mısır’a gitti

turkiyenin libya anlasmasi sonrasi yunan disisleri bakani misira gitti

Türkiye’nin Libya ile hidrokarbon mutabakatı imzalamasının peşinden Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Mısır’a gitti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, resmi ziyaret kapsamında başkent Kahire’ye gelen Yunan mevkidaşı ile görüştü.

Kahire ve Atina son yıllarda enerji kaynakları, terörle savaşım benzer biçimde mevzularda ilişkilerini güçlendirirken yeni bir deniz sınırı anlaşması imzalamıştı.

Kahire’deki Dışişleri Bakanlığı konutunda gerçekleşen görüşmede başta yenilenebilir enerji olmak suretiyle çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirmenin yolları ile Orta Doğu ve Libya’daki son gelişmeler ele alındı.

İkili, görüşmenin peşinden ortak basın toplantısı düzenledi.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, “Yunanistan ile ilişkilerimiz, iki ülke içinde tüm güç ve dayanışmayla stratejik bir hale geldi. Görüşmede, başta enerji ve güvenliği olmak suretiyle çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirmenin yollarını tartıştık.” dedi.

Dendias da Şukri ile görüşmelerinde Türkiye ve Libya içinde imzalanan hidrokarbonlar mutabakatı üstünde durduklarını ve bu tür anlaşmaların bölgedeki istikrarı tehlikeye attığını belirtti.

Dendias anlaşmanın Yunan sularını ihlal ettiğini savunarak yasa dışı bulunduğunu belirtti. 

Libya’nın geçen yıl aralık ayında seçim düzenleyememesinin peşinden hükümetin süresinin dolduğunu belirten Şukri de Dibeybe hükümetinin internasyonal antak kalma imzalamaya yetkisi olmadığını beyan etti.

Şukri, Yunan mevkidaşı Dendias ile Libya’da en kısa zamanda seçimlerin yapılması mevzusunda mutabık kaldıklarını beyan etti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy