Ukrayna, bazı önemli kasabaları Rusya’dan geri aldı

2 saat ilkin

Hugo Bachega, Kiev & Matt Murphy, Londra – BBC News

Rusya Ukrayna savaşı

Kaynak, Getty Images

Rusya Müdafa Bakanlığı, askeri birliklerin Ukrayna’nın doğusundaki Izyum ve Balakliya kasabalarından geri çekildiğini duyurdu.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, Izyum’daki askerlerin “tekrardan toparlanmak” için; Balakliya’daki askerlerin ise Donetsk cephesine destek oluşturmak için çekilmiş olduğu açıklandı.

Ukraynalı yetkililer ise birliklerin, ülkenin doğusunda Ruslar için yaşamsal bir ikmal merkezi olan Kupiansk’a girdiğini söylemiş oldu.

Cumartesi günü bir konuşma icra eden Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy de ülkenin güneyi ve doğusunda son bir haftada iki bin kilometrekarelik bir alanı Rusya’dan geri aldıklarını söylemiş oldu. Buna Harkov bölgesindeki 30 yerleşim yerinin de dahil olduğu açıklandı.

Ukraynalı birliklerin ilerleyişi, devam etmesi durumunda, Nisan ayında Rusların başkent Kiev’den çekilmesinin arkasından yaşanmış olan en büyük gelişme olacak.

Izyum, işgalin başlamasının arkasından yoğun çatışmalara sahne oldu. Bölge, hem de Ruslar için önemli bir askeri birlik konumunda.

Rusya tarafınca meydana getirilen açıklamada, “İzyum-Balaklıya birliklerinin geri çekilmesi ve organize bir halde Donetsk Halk Cumhuriyeti topraklarına sevkine yönelik üç günlük operasyon gerçekleştirildi. Rus birliklerinin zarar görmesini önlemek suretiyle, düşman ağır bir topçu atışına maruz bırakıldı” ifadelerine yer verildi.

Rus devlet haber ajansı TASS’ın aktardığına nazaran, bu açıklamadan kısa bir süre sonrasında Harkov’un Rusya tarafınca denetim edilen bölgesinin baş yöneticisi, bölgede halkın Rusya’ya tahliye edilmesini önerdi.

Rusya tarafındaki Belgorod bölgesinin valisi de, sınırı geçmek için bekleyen insanoğlu için besin, ısıtma ve tıbbi yardımın sağlanacağını söylemiş oldu.

İngiliz müdafa yetkilileri, Ukrayna’nın Rus kontrolündeki topraklara doğru 50km ilerlediğini söylemiş oldu.

İngiltere Müdafa Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, “Rus kuvvetleri büyük seviyede gafil avlandı. Ukrayna birlikleri birkaç kasabayı ya ele geçirdi ya da kuşattı” dendi.

Harita

Güneydeki ilerleyiş

Bu hafta başlarında Ukrayna, doğu bölgelerine, karşı saldırı başlattı.

Internasyonal kamuoyu da güneydeki Herson şehri civarlarında beklenen ilerlemeye odaklanmıştı.

Uzmanlara nazaran, Rusya bazı deneyimli askerlerini Herson’u korumak için çaba sarfetmek için yönlendirdi.

Ukrayna ordusunun cenup komutanlığının sözcüsü Nataliya Gumenyuk, Ukrayna’nın doğuda toprak kazanmanın yanı sıra benzer şekilde güneyde de kazanımlar elde ettiğini söylemiş oldu.

Gumenyuk, güneyde “iki ila onlarca kilometre içinde” ilerlediklerini açıkladı.

‘Harkov’da bir şahıs öldü’

Mahalli yetkililere nazaran, Cumartesi günü Rus roketlerinin Harkov’a isabet etmesi sonucu bir şahıs öldü ve birkaç ev de hasar görmüş oldu.

Ukraynalı yetkililerin toplumsal medyada paylaşmış olduğu bir fotoğrafta ise, doğudaki Kupiansk’ta vilayet binası önünde Rusya bayrağını çiğneyen Ukrayna birliklere bağlı askerler, Ukrayna bayrağı açmış olduğu görüldü.

Cuma günü Feysbuk’ta bir paylaşım icra eden Ukrayna Silahlı Kkuvvetleri Komutanı General Valeriy Zaluzhnyi de “İlerleyişimizi sürdürüyoruz. Ne için savaştığımızı ve sonunda kazanacağımızı biliyoruz” diye yazdı.

Rusya’nın Harkov çevresinde işgal etmiş olduğu bölgelere atadığı yönetici Vitali Gançev de Cumartesi günü, Ukrayna’nın “önemli bir zafer kazandığını” söylemiş oldu.

Rus televizyonuna konuşan Gançev, Ukrayna birliklerinin Rus müdafa hattını aştığını belirtti, Harkov’un Rus işgali altındaki kısmında en büyük kentlerden Kupyansk ve iki öteki kentteki sivillerin tahliye edildiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da, Cuma günü Brüksel’de, “saldırının gerçek bir ilerleme kaydettiği” yönünde bir değerlendirme yapmış oldu:

“Ukrayna’nın kuvvetli bir planla, fazlaca davranışlarında ölçülü bir halde ilerlediğini söyleyebiliriz.”

Öte taraftan Zelensky, konuşmasında polis güçlerinin de tekrardan ele geçirilen bölgelere geri döndüğünü söylemiş oldu; sivilleri de Rusların şüpheli harp suçlarını kendilerine bildirmeye çağırdı. 

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Cumartesi günü Kiev’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmiş oldu. Baerbock, ziyaretin Berlin yönetiminin Ukrayna’nın savunmasına olan bağlılığını gösterme amacını taşıdığını dile getirdi:

“Bugün bizlere güvenmeye devam etmelerini göstermek için Kiev’i ziyaret ettim.”

Cuma günü de Zelenskiy, Ukrayna’ya insansız hava aracı tedarik eden Bayraktar şirketinin genel müdürü Haluk Bayraktar’a Liyakat Nişanı taktı.

Şirket tarafınca üretilen TB2 adlı insansız hava aracı, Ukrayna direnişinin sembolü haline geldi.

Zelenskiy

Kaynak, Reuters

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy