Ukrayna’da Rus bombardımanlarından dolayı uzun süren elektrik kesintileri yaşanıyor

ukraynada rus bombardimanlarindan dolayi uzun suren elektrik kesintileri yasaniyor

Ukrayna’nın en büyük nükleer santralinin bulunmuş olduğu Zaporijya şehrinde devam eden Rus bombardımanları sebebiyle ülke genelinde uzun süren elektrik kesintileri yaşanmaya başladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Nükleer Gözlemevi, Rus ordusunun büyük oranda kuşattığı Zaporijya Nükleer Santrali’nde dış hatlara verilen tüm elektrik bağlantılarının son 5 gün içinde 2 kez tamamiyle kesildiğini deklare etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile salı günü görüşen Atom Enerjisi Ajansı Genel Müdürü Rafael Grossi, söz mevzusu gelişmelerin kaygı verici bulunduğunu kaydederken, Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki güvenlik sisteminin şu anda yedek dizel jeneratörlerle sağlandığını kaydetti.

Gelişme sonrası başkent Kiev dahil ülkenin birçok şehrinde uzun süreli elektrik kesintileri yaşanırken, Zaporijya şehrine Rus ordusu tarafınca meydana getirilen bombardıman ve roket saldırıları da devam ediyor.

Çarşamba sabahı bir aile Rus füzelerinin isabet etmiş olduğu bir apartmanın enkazı altından yara almadan çıkarıldı. Zaporijya şehrine gün içinde 12 füzeli hücum gerçekleştirildiği ve bir kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu kaydedildi. Saldırılarda bir okul, hastane ve sivillerin oturmuş olduğu bir site isabet alırken büyük maddi hasar meydana geldi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy