Ukrayna’daki Rus güçlerin başına getirilen General Sergey Surovikin kimdir?

ukraynadaki rus guclerin basina getirilen general sergey surovikin kimdir

Rusya Müdafa Bakanlığı, “hususi askeri operasyon” olarak tanımladığı Ukrayna işgalinde vazife alan Birleşik Askeri Kuvvetler Komutanı’nın değiştirildiğini deklare etti.

Son günlerde bazı cephelerde yaşanılan kayıplar ve Rusya içinde büyüyen rahatsızlığın arkasından Devlet Başkanı Vladimir Putin daha ilkin Tacikistan, Çeçenistan ve Suriye’de vazife meydana getiren General Sergey Surovikin’i Ukrayna’da savaşan birliklerin komutasına getirdi.

Acımasızlığıyla malum General Surovikin kimdir?

1966 senesinde Novosibirsk şehrinde doğan general haziran ayında Cenup Askeri Grup Komutanlığına getirilmişti. Son kararla Ukrayna savaşındaki tüm Rus güçler Surovikin’e bağlanmış oldu.

Daha öncesinde Surovikin Hava ve Uzay Güçleri Kumandanı olarak Suriye’deki Rus askeri operasyonlarının komuta etti ve 2017 senesinde buradaki hizmetleri sebebiyle Rus Kahramanı madalyasıyla ödüllendirildi. 

ABD merkezli Jamestown Vakfı’nın yayınladığı bir rapora bakılırsa ordu içinde tamamen “acımasız” biri olarak bilinmiş olduğu vurgulandı. 

Her türlü emri sorgulamadan uygulamaya hazır olduğu vurgulanan raporda, bu özelliği yardımıyla 2008 yılındaki sertlik yanlısı köktencilik askeri reformdan sonrasında hızla yükseldiği açıklandı.

İngiliz haber alma raporlarında da generalin 30 yıldan uzun devam eden kariyerinin acımasızlık ve yolsuzluklarla anıldığı vurgulandı.

İki kere hapse girdi

Surovikin, 1991 senesinde Sovyetler Birliği’nin dağılmasından derhal ilkin başarısız bir darbe girişimi esnasında darbe karşıtı şov meydana getiren 3 protestocunun ölümüne sebebiyet verdiği öne sürülen nedeni ile hapse atıldı. Fakat yedi ay sonrasında Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafınca yalnız emirlere uyduğu nedeni öne sürülerek yargılanmadan özgür bırakıldı.

Dört yıl sonrasında ise tabanca kaçakçılığı sebebiyle tekrardan hapis cezası aldı. Bir yıl hapiste kaldıktan sonrasında hükmün bozulmasıyla göreve döndü.

General, Halep şehrinde büyük bir yıkıma neden olan hava saldırılarından da görevli olmakla suçlanıyor. 2020 senesinde İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafınca Suriye ile ilgili gösterilen bir raporda da 2019-2020 yıllarında İdlib’e düzenlenen saldırılarda işlenen ihlallerden görevli olan komutanlardan biri olarak listelendi.

Öte taraftan Surovikin’in ataması Rus milliyetçiler içinde memnuniyetle karşılandı. Basına oldukça ender açıklamalarda bulunan Rus paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeni Prigozin, Surovikin’i “efsanevi bir şahıs” olarak tanımladı ve “Surovikin Rus ordusundaki en yetenekli komutandır,” ifadelerini kullandı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy