Ukrayna’dan sonra Musk’tan Çin-Tayvan krizine çözüm önerisi: Tayvan bazı haklarından vazgeçebilir

ukraynadan sonra musktan cin tayvan krizine cozum onerisi tayvan bazi haklarindan vazgecebilir

Milyarder işadamı Elon Musk, Ukrayna ile Rusya arasındaki krizle ilgili münakaşa çıkaran çözüm önerisinden birkaç gün sonra bu kez Tayvan ve Çin arasındaki egemenlik sorunuyla ilgili konuştu. 

Financial Times gazetesine verdiği röportajda Musk, Tayvan’ın ada üstündeki egemenlik haklarının bir kısmından vazgeçmesi ile krizin çözülebileceğini öne sürdü.

Çin’in Şangay şehrinde büyük bir Tesla fabrikası bulunan Musk mevzuyla ilgili bir sual üstüne, “Benim tavsiyem hepimiz için makul fakat kimseyi mutlu etmeyecek bir hususi yönetim bölgesi kurmanın yolunu bulmak olacaktır,” ifadelerini kullandı.

Pekin yönetimi, Tayvan’ı Çin’in bir parçası olarak görüyor ve denetim altına almak içi gerekirse güç kullanma ihtimalini reddetmiyor. Tayvan yönetimi ise Çin’in egemenlik iddiasını kati bir üslupla reddederek adanın geleceğine bir tek burada yaşayan 23 milyonun karar verebileceğini korumak için çaba sarfediyor.

Musk ise Hong Kong ile meydana getirilen anlaşmadan daha iyi bir çözüm bulmanın mümkün olabileceğini belirtti. 

Çin daha ilkin Tayvan’a Hong Kong’daki şeklinde “tek ülke, iki sistem” modelini önermiş fakat bu çözüm Tayvan’daki tüm partiler tarafınca reddedilirken bilhassa Hong Kong’da 2020’de yürürlüğe sokulan Ulusal Güvenlik Yasası sebebiyle halk içinde da destek bulmadı.

Musk’ın yorumları ile ilgili Tayvan Dışişleri Bakanlığından resmi bir izahat gelmese de iktidar partisinden milletvekili Wang Ting-yu toplumsal medya hesabından, “Şirketlerin hissedarları iyelik konusunu oldukça ciddiye alırken, 23 milyon Tayvanlı’nın yaşam seçimi, egemenliği ve demokratik haklarını iyi mi bu kadar hafife alabiliyorlar. Bu Ukrayna için kabul edilemez, Tayvan da kesinlikle müsaade etmez,” ifadelerini kullandı.

İsminin açıklanmasını istemeyen Tayvanl bir yetkili de Reuters’e, “Musk kendisine aklı başlangıcında bir siyasal danışman bulmalı,” ifadelerini kullanırken tüm dünyanın Hong Kong’un başına gelenleri gördüğünü aktardı.

Çin Dışişleri Sözcüsü Mao Ning ise Tayvan’ın Çin’in bir iç meselesi bulunduğunu vurgulayarak Tayvanlı ayrılıkçıları ezerek barışçıl yollardan birleşme prensibini sürdürdüklerini belirtti.

Şangay’daki Tesla fabrikası Amerikalı firmanın gene yıl sattığı araçların yarısını üretmişti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy