Ülke genelinde ‘çök-kapan-tutun’ tatbikatı gerçekleşti

Türkiye’nin 81 ili ile Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bugün saat 18:57’de ‘Zelzele Anı Ülke Tatbikatı’ düzenlendi. İlk kez meydana getirilen tatbikat esnasında telefonlara ileti geldi, belediye ve cami hoparlörlerinden duyurular yapılmış oldu.

Abone ol

Türkiye genelinde ilk kez uygulanacak “çök-kapan-tutun” tatbikatı saat 18.57 itibariyle gerçekleştirildi. 1999 Düzce depreminin yıl dönümünde meydana getirilen olan bu tatbikat, hepimiz için büyük ehemmiyet arz ediyordu.

Zelzele bölgesi olan vatanımızda her insanın, zelzele anında neler yapılması icap ettiğini bilmesi gerekiyor.

“AFAD tatbikat bilgilendirmesidir”

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, açıklamasında bilgileri da tek tek anlatmıştı.

Ülke genelinde telefon, tv ve radyo ile cami ve belediye hoparlörlerinden duyurulan anonsta, “AFAD tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede zelzele anı çök-kapan-tutun tatbikatı yapılmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

Tatbikat anında neler yapılmış oldu

Tatbikat kapsamında, mesajın duyulmasıyla güvenli görülen bir yerde, sağlam bir nesnenin yanına ya da altına çöküldü.

Sırt, pencerelere dönük şekilde kapanıldı, baş ve boyun, düşme ihtimali olan cisimlerden korundu.

Sarsıntı sona erene kadar, yatak yada oturma grubu şeklinde ağır ve büyük eşyalara tutunup beklenildi.

Ulke genelinde cok kapan tutun tatbikati gerceklesti

“Afet gelmeden hazır olmamız, hazırlık yapmamız lazım”

Öte taraftan İçişleri Bakanı Süleyman Asil, tatbikat öncesinde açıklamalarda bulunmuş oldu.

İşte Bakan Asil’nun açıklamalarından öne çıkanlar:

“17 Ağustos 1999 depremi öncesinde televizyonlarda kimse depremi tartışmıyordu. Gazetelerde zelzele mevzusunda ne bir uyarı, ne bir yorum yoktu. Gündemimizde zelzele beklentisi de yoktu. Fakat aniden tüm yaşamımız tüm gündemimiz değişti. 12 Kasım 1999 saat 18.57’den bir saniye öncesine kadar da ülkemizin tüm gündemi depremdi.

Ekranda uzmanlar tartışıyordu. Hepimiz fay hatları hakkında yorum yapıyordu, anlamaya çalışıyorduk. Sadece kimsenin aklına Düzce’de böyle bir durum olacağı gelmiyordu. Bir büyük zelzele yaşamıştık üst üste ikincisinin geleceğini düşünmüyorduk fakat o şekilde olmadı.

Afet gelmeden hazır olmamız, hazırlık yapmamız lazım. Devlet olarak 1999’dan sonrasında fazlaca mesafe katettik. AFAD Başkanlığı’mız kuruldu. Afet anı ve sonrası için bir model ortaya kondu. Her biri için ayrı planlar oluşturuldu. Sonucunda birçok adım atıldı.

Arkadaşlarımız azca önceki sunumlarda tatbikatın iyi mi olacağıyla ilgili detayları sundu. Yurttaşlarımızdan ricamız 1 dakikalarını bizlere ayırsınlar. Minik bir hareketle, kendilerini ve çevrelerini kontrol etsinler.

Son 10 günde kurumlarımızla bu tatbikata hazırlanıyoruz. Bu yıl, tatbikat yılı. Geçen yıl eğitim yılıydı. Afetle karşı karşıya kaldığımızda ne yapabileceğimiz mevzusunda hazırlıklar yapıyoruz. Bu meselenin tüm paydaşları 10 gündür bir farkındalık sağlamaya çalışıyor.”

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy