Vancouver polisi, dört kızın öldürüldüğüne dair toplumsal medya dedikodusunu yalan olduğunu beyan etti


Polis, hafta sonu Vancouver’da dört genç kızın öldürüldüğüne dair internette dolaşan aslı astarı olmayan bir iddia bulunduğunu söylüyor.

VANCOUVER, Wash. — Vancouver polisi, hafta sonu dört genç kızın öldürüldüğünü iddia eden ve internette dolaşan bir toplumsal medya aldatmacası mevzusunda uyarıyor.

Vancouver Polis Departmanı Salı günü bir Feysbuk gönderisinde, “Gönderi, Vancouver WA’da birkaç genç kızın öldürüldüğünü iddia ediyor. Bu bir aldatmacadır” dedi. “Bu hatalı bilginin yayılmasını durdurmaya çalışıyoruz.”

Polis sözcüsü Kim Kapp, bilginin nereden geldiğini yada birinin niçin böyle bir durum uydurduğunu bilmediğini söylemiş oldu. Polisin, söylentiyi gören kişilerin iddianın yanlış bulunduğunu bildiğinden güvenilir olmak istediğini söylemiş oldu.

Kapp, “Yalnız bir söylenti mi yoksa hakkaten doğru mu olduğundan güvenilir bulunmadığınız gönderileri paylaşma mevzusunda dikkatli olun” dedi. “Bence bu, çevrimiçi olduğunuzda devamlı haiz olmanız ihtiyaç duyulan iyi bir uygulama.”

İLGİLİ: Southwest Airlines’ın yıldönümü için parasız gidiş-dönüş tayyare biletleri vaat eden Feysbuk gönderisi bir aldatmacadır

Oregon Eyalet Üniversitesi’nde toplumsal medya profesörü olan Daniel Faltesek, birçok insanoğlunun çevrimiçi yanlış bilgilere karşı savunmasız olabileceğini söylemiş oldu.

Faltesek, “Yanlış bilgilerle savaşım ederken hakkaten destek olan şeylerden bazıları, elit haber kaynaklarını tertipli olarak denetim etmektir.” Dedi. “Düzgüsel medyayı kullanmayan, bağlantısını kesen ve ikincil kaynaklara giren insanları tanıyoruz, düzmece ve gerçek haber arasındaki farkı anlama kabiliyetlerini kaybediyorlar.

Faltesek, gerçeği denetim etmenin anahtar bulunduğunu söylemiş oldu.

Faltesek, “Güvenilir bir kaynak bunu söylemiyorsa, muhtemelen olmamıştır” dedi. Kırmızı bayrakları arayın. Kırmızı bayraklar bilhassa saçma iddialar yada sizi yeni bir kaynağa yada internet sayfasına izleyeceği yolu göstermeye çalışan biri.”

Faltesek, yanlış informasyon çağlarında, doğru olmadığını bildiğiniz toplumsal medya paylaşımlarını bildirmenin yada işaretlemenin mühim bulunduğunu söylüyor. Toplumsal medyadaki birçok yanlış bilginin sahtekarlığa yol açabileceğini, bu yüzden insanların oldukça dikkatli olması icap ettiğini söylemiş oldu.

İLGİLİ: İnce Havaya | Alive olmalı 1. bölüm

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy