Vatikan Müzesi’ndeki saldırgan iki Roma büstünü yere devirdi

vatikan muzesindeki saldirgan iki roma bustunu yere devirdi

Vatikan Müzesi’ndeki Roma döneminde kalma iki büst “acayip davranışlar sergileyen” bir adam tarafınca devrildi. Devrilen büstler hafifçe zarar görürken saldırgan, personel tarafınca durduruldu ve polis tarafınca tutuklandı.

Data vermeye yetkisi bulunmadığı için isminin gizli saklı kalmasını isteyen bir kaynak tarafınca Reuters haber ajansına aktarılan bilgiye bakılırsa vaka aralarında en mühim Roma büstlerinin de bulunmuş olduğu bin parçadan fazla esere ev sahipliği meydana getiren Chiaramont Galerisi’nde yaşandı. 

50 yaşlarındaki bir şahıs galeriye girerek burada sergilenen iki büstü kaidelerinden iterek yere devirdi. Vaka üstüne polis çağrıldı. Müze çalışanının engellediği şahıs polis tarafınca tutuklandı.

Eserlerin hafifçe zarar gördüğünü belirten kaynak büstlerin derhal restorasyona göndermiş olduğu bilgisini paylaştı.

İki büstün salonun mermer zemininde kırık parçalarla yerde yatarken çekilen görüntüleri müze ziyaretçileri tarafınca toplumsal medyada paylaşıldı.

Toplumsal medya paylaşımlarında Amerikalı bir turistin Papa’nın kendisiyle görüşmeyi kabul etmemesi üstüne bu hareketi yaptığına dair ifadeleri de yer aldı; sadece bu bilgiler resmi ya da haber ajansına data veren kaynaklarca doğrulanmadı.

Covid-19 tedbirleri dolayısıyla bir süre kapalı kalan ve sonrasında azaltılmış saatlerde ziyarete oluşturulan müze son dönemde kapılarını tam kapasite ziyaretçilere açmıştı.

Vatikan’da 1972 senesinde bir Macar, Aziz Peter Bazilikası’nda sunağın öteki tarafına atlayarak Michelangelo’nun Pieta adlı eserine balyozla hücum etmiş, Meryem Ana’nın sol kolunu kopararak burnunu ve baş örtüsünü kırmıştı. Vaka üstüne Rönesans döneminde kalan meşhur yaratı kurşun geçirmez camın arkasında sergilenmeye başlamıştı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy