Venedik Komisyonu’ndan ‘dezenformasyon düzenlemesi’ değerlendirmesi: İfade özgürlüğüne engel

venedik komisyonundan dezenformasyon duzenlemesi degerlendirmesi ifade ozgurlugune engel

Avrupa Konseyi, bazı maddeleri TBMM’de kabul edilen ‘dezenformasyon yasasının’ Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafınca güvence altına alınan ifade özgürlüğüne ‘engel’ teşkil ettiğini deklare etti. 

Karşıcılık tarafınca ‘sıkıdüzen yasası’ olarak eleştirilen ‘Dezenformasyonla Savaşım Yasası’nın birçok maddesi TBMM’de kabul edildi. Türkiye’de bilhassa karşıcılık tarafınca eleştirilen düzenlemeye bir tepki de Avrupa Konseyi’nden geldi.

Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerinin anayasa ve yasalarının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve Konsey’in  ilkelerine uygun olup olmadığını denetlemekle hükümlü Venedik Komisyonu, cuma günü mevzuyla ilgili ‘acil bir görüş’ metni yayınladı. 

Metinde, 2023 Haziran’da yapılacak seçim öncesi meydana getirilen düzenlemenin potansiyel neticeleri sebebiyle ‘kaygı’ açıklandı. ‘Oto sıkıdüzen’ endişesinin vurgulandığı açıklamada, Türkiye’deki yasaların dezenformasyonla savaşım için kafi olduğu vurgulandı.

‘İfade özgürlüğü üstünde ihtimaller içinde tadı engellemeler’ içeren bir tasarının kabul edilmesi için ‘acil bir toplumsal gerekseme’ bulunmadığı belirtilen metinde, düzenlemenin AİHS’in ‘ifade özgürlüğü’ maddesine aykırı olduğu vurgulandı.

Dezenformasyon yasasının ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine yönelik görüş, 21 ve 22 Ekim tarihlerinde Venedik Komisyonu’nun bir sonraki genel oturumuna sunulacak.

Düzenlemede yer edinen başlıklar neler?

Tasarı içinde ‘web haber sitesi’, ‘İletişim Başkanı’, ‘İletişim Başkanlığı’, ‘Basın Kartı Komisyonu’, ‘medya mensubu’, ‘enformasyon görevlisi’ şeklinde ifadelerin tanımı da düzenleniyor.

Yayım durdurma müeyyidesi web haber siteleri bakımından uygulanmayacak. İnternet haber sitesinin hükme uymaması halinde Basın İlan Kurumu 2 hafta içinde eksikliğin giderilmesini yada gerçeğe aykırı bilgilerin düzeltilmesini web haber sitesinden isteyecek.

İnternet haber sitesinde gösterilen tüm içerikler, Cumhuriyet Başsavcılığı’na gerektiğinde teslim etmek için doğruluğu ve bütünlüğü sağlanmış şekilde 2 yıl süreyle muhafaza edilecek. Düzenlemenin tamamı burada.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy