WhatsApp, Babalar Günü için uyarıda bulunmuş oldu Heineken dolandırıcılığı ‘deli yangın şeklinde’ yayılıyor

[ad_1]

WhatsApp kullanıcıları, Babalar Günü için insanlara daha soğuk bir bira kazanma şansı sunduğunu iddia eden bir dolandırıcılık mesajına karşı dikkatli olmaları mevzusunda uyarıldı.

Dolandırıcılık uzmanlarına nazaran, düzmece yarışmanın uygulamadaki gruplar ve mesajlar içinde “orman yangını şeklinde” yayılmış olduğu söyleniyor.

Düzmece yarışma, bir arkadaştan yada iletişimden gelen bir WhatsApp mesajı olarak ‘tinyurl’ bağlantısı şeklinde görünecektir.

Ileti, ‘Heineken Bira Babalar Günü Yarışması 2022’ başlıklı 18’li Heineken soğutucusunun bir görüntüsünü içeriyor.

Resmin ve başlığın altında “Babanız için 5.000 soğutucu dolu Heineken” ifadesi ve bira devinin resmi internet sayfası “heineken.com”a yazılı bağlantı yer alacak.Bu resimle bir Whatsapp mesajı alırsanız, açmayın.

Sadece dolandırıcılık uyarısı internet sayfası onlinethreatalerts.com’a nazaran, toplumsal medyada “yırtıcı ateş” şeklinde gezdiği söylenen çevrimiçi dolandırıcılık, potansiyel kurbanları kandırıyor.

Wales Online’ın bildirdiğine nazaran, insanları kişisel detayları ve hesap kimlik bilgilerini çalma potansiyeline haiz kimlik avı, spam ve fena niyetli internet sayfalarını ziyaret etmeye çekmek için bir bağlantı kullanıyor.

Dolandırıcılık, potansiyel kurbanları istenmeyen hizmetlere kaydolmaları için de kandırabilir.

Site, düzmece gönderideki bağlantıya tıklarsa, insanların bu düzmece web sitelerinden birine yönlendirileceği mevzusunda uyarmaya devam ediyor.

Internet sayfaları, düzmece kupon vaadiyle bilincinde olmayan kullanıcıları etken olarak tuzağa çeken siber suçlular tarafınca kurulan kimlik avı ve dolandırıcılık kampanyalarında kullanılıyor.

Son olarak dolandırıcılık, 2020’de çevrimiçi olarak dolaşan benzer bir düzmece Heineken yarışmasını yansıtıyor.

Bu yarışma insanlara “parasız Heineken birası fıçıları” kazanma şansı verdi.

Heineken’in insanları kimlik avı dolandırıcılığına kurban gitmemeleri mevzusunda uyaran bir bildiri yayınlamasına niçin oldu.

Bira üreticisi hem de Action Fraud’a bildirildiğini de deklare etti.

Daily Record, bu son dolandırıcılık hakkında yorum yapmak için Heineken ile iletişime geçti.

Bir dolandırıcılığı bildirmek için actionfraud.police.uk adresini ziyaret edin.

Bugün En Popüler Haberler

İskoçya ve ötesinden son olarak haberleri kaçırmayın – Günlük bültenimize kaydolun burada

Comments are closed.