WhatsApp dolandırıcılık uyarısı: Size pahalıya mal olabilecek Uğursuz Babalar Günü mesajı

[ad_1]

Size parasız bir kasa bira kazanma şansı sunan bir ileti alırsanız, derhal sildiğinizden güvenilir olun – yoksa size pahalıya patlayabilir.

Bir sürü Heineken kazanma yarışması bulunduğunu iddia eden bir metin alırsanız, bunu dikkate almadığınızdan güvenilir olun.

Size Babalar Günü için zamanında parasız bir kasa bira kazanma şansı sunan dolandırıcı bir WhatsApp mesajı orman yangını benzer biçimde yayılıyor – bu yüzden üstüne tıklamadığınızdan güvenilir olun!

Hileli metin, bir bağlantıya dokunarak bir ‘rekabet’ girmenizi ister, bunun yerine sizi bir ‘kimlik avı sayfasına’ yada başka bir fena amaçlı internet sayfasına götürür.

Ileti, kişilerinizden birinden geliyormuş benzer biçimde görünebileceğinden dolandırıcılık bilhassa rahatsız edicidir.

Alarm, siber suçlarla savaşım topluluğu tarafınca yükseltildi çevrimiçi tehditler , Kim dedi ki: “Parasız Heinekens dağıttığını iddia eden Heineken WhatsApp dolandırıcılığı, toplumsal medyada orman yangını benzer biçimde dolaşıyor.

“Alıcıların içindeki talimatlara uymamaları rica olunur.

“Dolandırıcılık, potansiyel kurbanları, kişisel detayları ve hesap kimlik bilgilerini çalan kimlik avı, spam ve fena niyetli internet sayfalarını ziyaret etmeleri için kandırıyor.

Son olarak manşetleri direkt gelen kutunuza almak ister misiniz? Bültenlerimizden birine kaydolun BURADATelefonunuzdaki düzmece metin mesajı bu şekilde görünüyor
(

Fotoğraf:

çevrimiçi tehditler)

“Dolandırıcılık, potansiyel kurbanları istenmeyen hizmetlere kaydolmaları için de kandırabilir.”

WhatsApp mesajı, telefonunuzda bir dost yada aile üyesi benzer biçimde bir kişiden geliyormuş benzer biçimde görüntülenir.

Metin, Heineken’in 18 şişelik bir “soğutucu paketini” gösteriyor ve bu tür 5.000 kasanın bir bağlantıyla beraber ele geçirildiğini iddia eden bir ileti var.

Bu bağlantıya tıklarsanız, teslimat ayrıntılarınızı doldurmanız istenmeden ilkin yarışmayı en fazla 20 kişiyle paylaşmanız istenir.

Mesajı tıklayan hepimiz, kişisel detayları ve hesap kimlik bilgilerini çalabilen kimlik avı ve fena niyetli bir internet sayfasını ziyaret etmesi için kandırılır.

Onlinethreatalerts, “Düzmece gönderideki bağlantı tıklanırsa, potansiyel kurbanlar düzmece internet sayfasına yönlendirilecektir.” Dedi.

“Internet sayfası, siber suçlular tarafınca oluşturulan kimlik avı ve dolandırıcılık kampanyalarında kullanılıyor.”

Heineken, rekabetin düzmece bulunduğunu doğruladı ve insanlara buna yanıt vermemelerini tavsiye etti.

Hollandalı bira devi Twitter’da “Bu bir dolandırıcılık. Lütfen bağlantılara tıklamayın yada herhangi bir ileti iletmeyin. Oldukça teşekkürler.”

Okuyucular, 2020’de insanlara ‘parasız Heineken birası fıçıları’ teklif edilmiş olduğu benzer bir aldatmacayı hatırlayabilirler.

Şirket sonrasında insanları bunun bir hile olduğu mevzusunda uyaran bir bildiri yayınlamak mecburiyetinde bırakıldı.

Buna yada başka bir sahtekarlığa tutulmuş olabileceğinizden endişeleniyorsanız, derhal bankanızla iletişime geçmelisiniz.

Bunu takiben ActionFraud ile iletişime geçmelisiniz. actionfraud.polis.uk.

Telefon numaraları 0300 1232040.

Devamını oku

Devamını oku

Comments are closed.