Whatsapp Hakkında Bilmediğiniz Yararlı Özellikler

0

[ad_1]

WhatsApp, tonlarca özelliğe haiz bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bu blog yazısında, bilmediğiniz daha azca malum bazı özelliklerden bahsedeceğiz. Kısayollardan sohbetlere ve kaybolan mesajlara kadar her şeyi ele alacağız! Bu yüzden, ister yeni bir WhatsApp kullanıcısı olun, ister uygulamayı senelerdir kullanıyor olun, bazı yararlı ipuçları ve püf noktaları için bu blog gönderisine göz atmayı ihmal etmeyin!

Görüşmelerin kısayollarını alın

WhatsApp ana ekranında bir şahıs yada grup adına uzun basarak bireysel görüşmelere kolayca kısayollar alabilirsiniz. Bu, tüm söyleşi listenizde gezinmek zorunda kalmadan söz mevzusu konuşmaya süratli bir halde erişmenizi sağlar. Bu, bilhassa aynı anda devam eden oldukca sayıda etken konuşmanız var ise kullanışlıdır!

Gizli saklı moda geç

Gönderenin sizin gördüğünüzü bilmeden bir mesajı okumak istiyorsanız, ayarlar menüsünden “gizli saklı moda geç” modunu etkinleştirebilirsiniz. Bu, tüm iletiler için okundu bilgilerini dönem dışı bırakır, böylece gönderen, iletilerini gördüğünüzü bilmez. Sadece, çevrimiçi olup olmadığınızı hala görebileceklerini ihmal etmeyin.

Her insana açık davetler gönderin (hususi olarak)

Birini grubun öteki üyelerini görmeden bir grup sohbetine katılmaya çağrı etmek istiyorsanız, bunu onlara hususi bir çağrı göndererek yapabilirsiniz (buraya bakın). Bunu yapmak için, birini çağrı etmek istediğiniz grup sohbetine gidin ve arkasından “Çağrı Et” düğmesine tıklayın. Buradan hususi çağrı gönderme seçeneğini görmüş olacaksınız. Çağrı etmek istediğiniz kişiyi seçin ve grup sohbetine katılmak için bir bağlantı içeren bir bildirim alacaklardır.

WhatsApp’ta söyleşi geçmişinizi iyi mi yedeklersiniz?

Ayarlar menüsüne gidip “Sohbetler”i seçerek WhatsApp söyleşi geçmişinizi kolayca yedekleyebilirsiniz. Buradan, söyleşi geçmişinizi yedekleme seçeneği görmüş olacaksınız. Sohbetlerinizi Google Drive yada iCloud’a yedeklemeyi seçebilir ve ek olarak sohbetlerinizin ne çoğunlukla yedeklenmesini istediğinize ilişkin bir program belirleyebilirsiniz.

Ondan sonra kolayca bulabilmek için bir mesaja yıldız ilave edin

Bir mesajı sonrasında kolayca bulabilmek için kaydetmek istiyorsanız, mesaja uzun basarak ve “Yıldız” seçeneğini seçerek mesaja yıldız verebilirsiniz. Tüm yıldızlı mesajlarınız WhatsApp ana ekranında ayrı bir bölüme kaydedilecek, böylece ihtiyacınız olduğunda kolayca erişebilirsiniz.

Mesajlarınızın kaybolmasını sağlayın

Mesajlarınızın belirli bir süre sonrasında otomatikman silinmesini istiyorsanız ayarlar menüsünden “Herkesten Sil” hususi durumunu etkinleştirebilirsiniz. Bu özellik, mesajlarınızın otomatikman silinmeden ilkin sohbette ne kadar süreyle görüneceği mevzusunda bir vakit sınırı belirlemenize olanak tanır. Ve eğer kız arkadaşımın kime parasız ileti attığını öğrenmek için bazı hileler arıyorsanız, bu tür uygulamalar var ve bazıları size Whatsapp’ta kaybolan mesajları görme kabiliyeti veriyor (bkz. https://catchthebusapp.com/how-can-i -kim-kız arkadaşım-ücretsiz-mesaj atıyor/). Sadece bu tür uygulamaları kullanmanızı önermiyoruz.

Depolama kapasitesini boşaltın ve en oldukca kiminle konuştuğunuzu görün

Telefonunuzda birazcık yer açmak istiyorsanız, WhatsApp ayarları menüsüne gidip “Veri ve Depolama Kullanımı”nı seçerek bunu yapabilirsiniz. Buradan söyleşi geçmişinizi temizleme seçeneğini görmüş olacaksınız. Ek olarak, gereksiz konuşmaları silebilmeniz için kişilerinizin her birinin ne kadar veri kullandığını da görebilirsiniz.

Fotoğrafları, videoları varsayılan olarak kaydetmeyin

WhatsApp’ın fotoğraf ve videoları telefonunuzun galerisine otomatikman kaydetmesini engellemek istiyorsanız, bunu ayarlar menüsüne gidip “Medya”yı seçerek yapabilirsiniz. Buradan, fotoğrafların ve videoların otomatikman kaydedilmesini kapatma seçeneğini görmüş olacaksınız.

Hususi bildirimler alın

Her bir söyleşi için bildirimlerinizi özelleştirmek istiyorsanız, sohbete uzun basarak ve “Bildirimler”i seçerek bunu yapabilirsiniz. Buradan, o söyleşi için bildirimleri etkinleştirmeyi yada dönem dışı bırakmayı ve ek olarak ses ve titreşim ayarlarını özelleştirmeyi seçebilirsiniz.

Bir konuşmayı dışa aktar

WhatsApp söyleşi geçmişinizin bir kopyasını kaydetmek istiyorsanız, bunu konuşmayı dışa aktararak yapabilirsiniz. Bir konuşmayı dışa aktarmak için dışa aktarmak istediğiniz sohbete gidin ve menüden “Sohbeti Dışa Aktar” seçeneğini seçin. Peşinden sohbeti bir metin dosyası yada bir HTML dosyası olarak dışa aktarmayı seçebilirsiniz.

WhatsApp’ta mesajlar okunmadı olarak iyi mi işaretlenir?

Bir mesajı okunmadı olarak işaretlemek istiyorsanız, mesaja uzun basın ve “Okunmadı Olarak İşaretle” seçeneğini seçin. Bu, hemen hemen okumadığınız mesajları kolayca görebilmeniz için mesaja bir bildirim rozeti ekleyecektir.

Mesajlarınızı gizli saklı tutun

Mesajlarınızın başkaları tarafınca görülmesini istemiyorsanız, ayarlar menüsünden “Gizli saklı Söyleşi” hususi durumunu etkinleştirebilirsiniz. Bu, tüm mesajlarınızı şifreler, böylece yalnızca siz ve söyleşi ettiğiniz şahıs onları görebilir.

Çözüm

Bunlar, WhatsApp’ın sunmuş olduğu birçok kullanışlı özellikten bir tek birkaçı. Bu kadar oldukca özelliği ile WhatsApp’ın dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olması şaşırtıcı değil. Bu yüzden, aslına bakarsanız WhatsApp kullanmıyorsanız, denetim ettiğinizden güvenli olun! Bunun yeni favori mesajlaşma uygulamanız bulunduğunu görebilirsiniz.

Son güncelleme: 27 Nisan 2022

Leave A Reply